Závody do vrchu jsou poměrně náročnou disciplínou, která kromě vysokého výkonu vyžaduje i dostatek přilnavosti, zvláště pokud se řítítě vysokou rychlostí do úzkých zatáček. Extrémně upravenému Nissanu GT-R ze stáje Franco Scribante Racing však evidentně nechybí ani jedno, což by měl prokázat na extrémním závodu Jaguar Simola Hillclimb v Jižní Africe.
O důležitosti dostatečného přítlaku u závodních aut jistě není potřeba dlouze polemizovat, při pohledu na tenhle extrémní Nissan GT-R se však člověk musí alespoň na chvíli zarazit, kam až může honba za co nejlepší aerodynamikou vést.
Extrémní křídlo vzadu totiž není nic výjimečného, stejně jako agresivní difuzér v zadním nárazníku. V tomto případě však dostal Nissan i extrémní přední splitter, na kterém je umístěno další extrémně velké křídlo. Tahle kombinace sice vypadá dost podivně, i díky použití karbonových panelů karoserie by však měla ve vyšších rychlostech zaručovat vyšší přítlačnou sílu, než jaké je hmotnost vozidla. Čistě teoreticky by tak tenhle Nissan mohl jezdit i po stropě, takže není potřeba mít obavy o dostatek přilnavosti k silnici.
S dosahováním vysokých rychlostí by navíc vůz neměl mít problém. Konstruktéři vozu se sice o technických aspektech nechtěli příliš bavit, přesto prozradili pár drobností. Pod kapotou by měl být ukryt motor, který je schopen nabídnout až 1 641 kW, což je cca 2 231 koní. Pro závodní účely byl však motor naladěn „jen" na cca 1 193 kW, což je zhruba 1 622 koní. Vůz je navíc osazen dvěma speciálními řídícími jednotkami, které dokáží řídit přísun točivého momentu tak, aby měla kola vždy maximální trakci.
Interiér vozu je přizpůsoben závodům, což znamená masivní odlehčení za použití karbonu, ochranný rám, závodní sedačky, digitální přístrojový štít a volant, který nabízí řadu ovládacích prvků. Nechybí ani sedačka pro spolujezdce, kterému však kvůli nádrži olejového systému nezbývá příliš mnoho místa na nohy.
Závod do vrchu Jaguar Simola Hillclimb se bude konat od 2. do 5. května, přičemž závodní tým obdržel svůj speciál poměrně nedávno. Techniky tak ještě čeká spousta práce s laděním vozu pro optimální výkon na trati. Tam by však vůz měl předvést skutečně zajímavou podívanou, včetně svého zvuku.
Během videa, které je umístěno na Facebooku iLEB, totiž k nastartování vozu bohužel nedošlo. Jeho výfuky vyvedené pod prahy však naznačují, že lze očekávat pořádný rachot.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?