Český soutěžní jezdec Martin Semerád se chystá na druhý start v Mistrovství světa.
Před jezdcem Sherlog Racing Teamu Martinem Semerádem je nyní druhý start v soutěži Mistrovství světa. Se svým spolujezdcem Bohuslavem Ceplechou si v únoru odbyli premiéru na Norské rally, kde jim díky chybě na poslední rychlostní zkoušce proklouzl jeden mistrovský bod. I přesto ale celý tým odjížděl z Norska spokojený, neboť se podařilo dojet do cíle rally bez použití systému Superraly, což byl cíl pro první soutěž Mistrovství světa.
Martin Semerád společně s Bohoušem Ceplechou ale před Kyperskou rally rozhodně nezaháleli. V minulém týdnu se zúčastnili tréninkového kempu ve Velké Británii, kde se souběžně s nimi připravovaly další čtyři posádky zařazené do projektu Mezinárodní automobilové federace FIA a výrobce pneumatik Pirelli pod názvem Pirelli Stars Drivers. Martin Semerád v tomto projektu uspěl a od Rally of Portugal usedne do červenožlutého Mitsubishi Lancer EVO X, které připraví tým Ralliart Italy. První část tréninkového kempu ve skotském Edinburghu byla zaměřena na seznámení se s pravidly programu Pirelli Stars Drivers a dále na fyzickou přípravu, výživu jezdců rally a v neposlední řadě na vystupování v médiích. Jedním z mentorů tréninkového kempu byl spolujezdec Richarda Burnse, exmistr světa Robert Reid.
V druhé části týdenního soustředění se posádky Pirelli Stars přesunuly do slunné Itálie, kde se seznámili s novým soutěžním Mitsubishi Lancer EVO X, jak po stránce teoretické, tak při asfaltovém i šotolinovém testu, který Martin Semerád hodnotí: „Byli jsme 3 dny v Edinburghu, kde probíhala intenzivní fyzická příprava, různé fyzické i psychické testy. Jedním z učitelů byl i Robert Reid, který nás provázel v blocích různými důležitými součástmi rally - media, stravování, fitness, management, kariéra, sponzoring atd. "
"Robert Reid na mě působil stejně skvěle jako např. Michelle Mouton nebo Walter Röhrl, snažil se nám předat svoje zkušenosti. Není to určitě nárazová spolupráce, Robert nás vlastně bude provázet celou sezonu. V dalších dnech jsme se přesunuli do Itálie, kde probíhaly testy EVO desítky od Pirelli. Testy nebyly úplně ideální, protože jsme měli k dispozici pouze pneumatiky s tvrdou směsí , které jsou připravené na šotolinu do Portugalska, ale povrch testovací tratě byl úplně jiný. Přesto jsme doladili některé věci, které nám nevyhovovaly, mechanici auto přes noc upravili a dál jsme testovali. Na autě je určitě ještě hodně práce, ale už se zdá rozhodně minimálně úrovni EVO devítky,“ dodává k testům Martin Semerád.
Hned v pondělí ale nabitý program Sherlog Racing Teamu pokračuje dál. Soutěžní posádka spolu s doprovodem odlétá do místa konání druhého podniku Mistrovství světa zařazeného do Mistrovství produkčních vozů na Kypr. Soutěž, která se po dvouleté přestávce vrátila opět do kalendáře Mistrovství světa, je známá velmi náročným a rozbitým povrchem, má centrum umístěné v jihokyperském Limassolu. Pořadatelé si ale na soutěžní posádky v tomto roce připravili experiment v podobě rozdílných povrchů jednotlivých etap. V první etapě se soutěžní posádky budou muset vyrovnat s asfaltovým povrchem rychlostních zkoušek, avšak s vozy na šotolinových pneumatikách. V druhé a třetí etapě se již pojede na klasických šotolinových površích středomořského ostrova.
Díky velkému časovému zaneprázdnění posádky Sherlog Racing Teamu nebylo možné před Kyperskou Rally uspořádat test. Martin Semerád a Bohuslav Ceplecha se tedy se specifickým povrchem Kyperské rally seznámí až během seznamovacích jízd a shakedownu těsně před soutěží. Během seznamovacích jízd bude jejich tréninkové auto vybaveno GPS modulem pro sledování aktuální rychlosti, což je pro posádku další nová zkušenost. „Taktika pro Kypr je asi taková, že začneme pomaleji a budeme postupně zrychlovat, protože s šotolinovými gumami na asfaltě nemáme žádné zkušenosti. Poté, co jsem viděl onboardy, které nám pořadatelé poskytli před soutěží, jsem se docela zhrozil. Trať vypadá jako Monte Carlo, bez svodidel, na jedné straně skála a na druhé propast, a velmi úzká silnice. Pojedeme na jistotu, abychom nevyrobili nějakou chybu a mohli jet dál a nasbírali co nejvíce zkušeností. Budeme se snažit doplnit naše zkušenosti na šotolině, bude to oproti Norsku úplně něco jiného. Průměrné rychlosti na jednotlivých vložkách jsou naštěstí dost nízké. Já osobně se více těším na šotolinu, z asfaltové etapy mám trochu respekt.“
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?