Toyota Yaris 1.5 Hybrid je známa především jako vozidlo vhodné do městského provozu a pro příjemné cestování na střední vzdálenosti. V závěru testu ji porovnáme se Škodou CitiGo iV, aneb HYBRID versus BATERIOVÝ ELEKTROMOBIL.
Technické údaje a jízdní dojmyPohonné ústrojí tvoří atmosférický motor o objemu 1,5 litrů s rozvodem DOHC 16V, Dual VVT-iE spojený přes bezstupňovou převodovkou e-CVT s synchronním střídavým elektromotorem o výkonu 45 kW pracující s napětím 520 V, hybridní pohonné ústrojí doplňuje Ni-Mh baterie.
Hybridní soustava zahrnující spalovací motor a elektromotor má poměrně malý výkon 74 kW, vezmeme - li v potaz hmotnost plně obsazeného vozu, jejíž povolená hodnota činí 1 565 kg. Tomu odpovídá hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h, která je 11,8 sekundy.
Vozidlo vyniká především nízkou spotřebou paliva ve městě a komfortním ovládáním při manévrování, ať se jedná o parkování, couvání a taktéž snadný rozjezd za všech okolností, který zajišťuje elektromotor. Při razantnější akceleraci se ovšem okamžitě připojuje k elektromotoru spalovací motor, který má nepříjemný zvukový projev, znamenající rychlý náběh na poměrně vysoké otáčky, které udržuje nejen při akceleraci, ale i při rychlejší jízdě ustálenou rychlostí.
Celé hybridní ústrojí je nastaveno především na dosažení nejnižší spotřeby paliva. Tuto charakteristiku ocení především řidiči pohybující se ve městě, kde přináší naprosto bezstarostnou jízdu, o dobíjení a rekuperaci.
Taktéž o nastavení plynule se měnícího převodu planetového soukolí se stará elektronika. Čistě elektrický pohon si auto nastavuje samo, řidič má možnost přepnout jízdní režim do EV módu, ale Yaris Hybrid ujede v tomto režimu jenom něco málo přes 2 km.
SpotřebaSpotřeba po městě se pohybuje těsně pod 4 litry benzínu na 100 km jízdy. Dá se ale jezdit i kolem 3,5 litrů, ale to se jedná o defenzívní jízdu a maximální využívání rekuperace.
Znamená to nepoužívat brzdový pedál, ale zpomalování realizovat v režimu D (rekuperace) a pedál brzdy použít pouze pro zastavení. Takto lze jezdit pouze pokud je řídký provoz.
Mimo město na okresních silnicích jezdil Yaris Hybrid se spotřebou paliva kolem 5 litrů /100 km, i při rychlé a razantní jízdě nepřesáhla spotřeba hranici 6 litrů /100 km.
Palivová nádrž o objemu pouhých 36 litrů je s ohledem na velmi příznivou spotřebu paliva zcela dostačující.
Design karoserieDesign 3. generace Toyoty Yaris je nadčasový. Je totiž velmi atypický a zajímavý. Testovaný Yaris Hybrid měl bílou karoserii v kombinaci s černou střechou včetně sloupků a zpětných zrcátek a s litými koly je tato kombinace nepřehlédnutelná a velmi líbivá. Nejvýraznějším designové prvkem je příď vozu.
Zaujme přední maska ve tvaru X a světlomety tvarované ve stylu Keen Look. Zadní části dominuje spoiler pátých dveří a tvar karoserie dlouhé pouze 3 945 mm spolu se spoilerem zajišťuje koeficient odporu vzduchu 0,29, to je s ohledem na délku karoserie dobrá hodnota.
Bezpečnost a výbavaKromě bohaté výbavy je obrovskou výhodou Toytoy Yaraise Hybrid standardně dodávaná sada prvků aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense, která zahrnuje:
• Automatické přepínání dálkových světel (AHB) • Automatická světla se senzorem šera • Uchycení dětských autosedaček na krajních zadních sedadlech (ISOFIX) • Dětská pojistka zadních dveří • Kolenní airbag na straně řidiče • Čelní a boční airbagy pro řidiče a předního spolujezdce • Hlavové airbagy pro řidiče a předního spolujezdce • Asistent rozjezdu do kopce (HAC) • Automatické stěrače se senzorem deště • Upozornění na opuštění jízdního pruhu (LDA) • Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) • Systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) • Indikace zapnutí bezpečnostních pásů • Asistenční systémy řízení, brzdění a nastavení podvozku • (ABS, EBD, BA, VSC, A-TRC, EPS) • Výstražný systém tlaku pneumatik (TPWS)
InteriérProstor pro podsádku na předních sedadlech působí vzdušně a větším dojmem než je ve skutečnosti. Na tomto dojmu se podepisuje dlouhá přístrojová deska natažená až ke konci hodně skloněného čelního skla.
Přední sedačky jsou dobře tvarované, trochu menší, velmi prakticky je umístěna střední loketní opěrka, zadní lavice je rovná. Prostor na zadních sedadlech je vhodný pro kratší jízdy, upřednostněn byl zavazadlový prostor vozidla, který má objem 286 litrů, po sklopení zadních sedaček 1 119 litrů.
Přehledný interiér umožňuje dobrý rozhled z vozu, na kterém se podílí za deštivého počasí jeden stěrač čelního skla perfektně stírající celou plochu skla.
Manévrování s vozidlem usnadňuje zadní kamera, změna pohybu vpřed / vzad je blesková díky snadné manipulaci s ovládací pákou jízdních režimů a elektromotoru zajišťujícímu rozjezd a couvání.
Přístrojová deska je z tvrdého plastu, stejně tak výplně dveří. Toto řešení zajišťuje bezproblémovou údržbu a čištění.Displeje a jejich rozlišení, stejně tak designové provedení ovládací páky jízdních režimů již neodpovídá současným standardům, perfekcionisti si budou muset počkat na novou generaci hybridního Yarisu.
Srovnání s konkurencíV segmentu malých vozidel žádná jiná firma nenabízí plně hybridní vozidlo, takže lze říci, že Toyota Yaris nemá konkurenci, ale takhle jednoduché to nenecháme. Srovnáme elektrifikovaná vozidla podobných rozměrů a určení, a to Toyotu Yaris Hybrid 1.5 e-CVT Selection se Škodou CitiGo iV.
Rozměry vozidel:
Parametr / vozidlo TOYOTA YARIS HYBRID ŠKODA CITIGO iV Celková délka (mm) 3 945 3 597 Celková šířka (mm) 1 695 1 645 Celková výška (mm) 1 510 1 481 Rozvor náprav (mm) 2 510 2 417 Objem zavazadlového prostoru 286 / 1 119 litrů 250 / 632 litrůTechnické parametry a cena vozidel:
Parametr / vozidlo TOYOTA YARIS HYBRID ŠKODA CITIGO iV Motor 1.5 benzínový+elektromotor elektromotor Max. výkon (kW) 74 61 Nejvyšší rychlost (km/h) 165 130 Akcelerace 0-100 km/h (s) 11,8 12,3 Kombinovaná spotřeba 3,7 - 4 litry benzínu /100 km 14,8 kWh/100 km Náklady na 1 km jízdy 0,99 - 1,08 Kč 0,89 Kč Dojezd na 1 doplnění energie 900 km 252 km Cena vozidla 452 900 Kč 499 900 KčPro kalkulaci nákladů na 1 km jsou použity následující hodnoty.
Cena benzínu: 27 Kč / 1 litr
Cena elektrické energie:- domácí nabíjení 3 až 4,80 Kč / 1 kWh (dle tarifu)- nabíjecí stanice • registrovaní zákazníci 3 Kč AC , 6 Kč DC / 1 kWh • neregistrovaní zákazníci 9 Kč AC, 11 Kč DC / 1 kWh
Poznámka: Pro výpočet je použita střední hodnota 6 Kč / 1 kWh, majitelé bateriového elektrovozu využívající pouze domácí tarif a nabíjení zdarma mají náklady nižší.
Každý z automobilů má své silné a slabé stránky, vítězem jsou oba, protože Toyota Yaris Hybrid uspokojí majitele nemající možnost nabíjení v rodinném domě či garáži, Škoda CitiGO naopak této výhody využije. Obě vozidla za srovnatelných podmínek nabídnou elektrifikovaný automobil široké škále zájemců o tento druh vozidel.
Srovnání ukazuje, že to jde i bez dotací. Škodovka i Toyota přichází v segmentu elektrifikovaných vozidel s rozumnými a dostupnými cenami, Toyota k tomu přidává možnost výkupu stávajícího vozidla protiúčtem a následné snížení ceny, tedy „šrotovné“, za 25 000 Kč ve vlastní režii !!!
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?