Toyota Yaris 1.5 Hybrid je známa především jako vozidlo vhodné do městského provozu a pro příjemné cestování na střední vzdálenosti. V závěru testu ji porovnáme se Škodou CitiGo iV, aneb HYBRID versus BATERIOVÝ ELEKTROMOBIL.
Technické údaje a jízdní dojmyPohonné ústrojí tvoří atmosférický motor o objemu 1,5 litrů s rozvodem DOHC 16V, Dual VVT-iE spojený přes bezstupňovou převodovkou e-CVT s synchronním střídavým elektromotorem o výkonu 45 kW pracující s napětím 520 V, hybridní pohonné ústrojí doplňuje Ni-Mh baterie.
Hybridní soustava zahrnující spalovací motor a elektromotor má poměrně malý výkon 74 kW, vezmeme - li v potaz hmotnost plně obsazeného vozu, jejíž povolená hodnota činí 1 565 kg. Tomu odpovídá hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h, která je 11,8 sekundy.
Vozidlo vyniká především nízkou spotřebou paliva ve městě a komfortním ovládáním při manévrování, ať se jedná o parkování, couvání a taktéž snadný rozjezd za všech okolností, který zajišťuje elektromotor. Při razantnější akceleraci se ovšem okamžitě připojuje k elektromotoru spalovací motor, který má nepříjemný zvukový projev, znamenající rychlý náběh na poměrně vysoké otáčky, které udržuje nejen při akceleraci, ale i při rychlejší jízdě ustálenou rychlostí.
Celé hybridní ústrojí je nastaveno především na dosažení nejnižší spotřeby paliva. Tuto charakteristiku ocení především řidiči pohybující se ve městě, kde přináší naprosto bezstarostnou jízdu, o dobíjení a rekuperaci.
Taktéž o nastavení plynule se měnícího převodu planetového soukolí se stará elektronika. Čistě elektrický pohon si auto nastavuje samo, řidič má možnost přepnout jízdní režim do EV módu, ale Yaris Hybrid ujede v tomto režimu jenom něco málo přes 2 km.
SpotřebaSpotřeba po městě se pohybuje těsně pod 4 litry benzínu na 100 km jízdy. Dá se ale jezdit i kolem 3,5 litrů, ale to se jedná o defenzívní jízdu a maximální využívání rekuperace.
Znamená to nepoužívat brzdový pedál, ale zpomalování realizovat v režimu D (rekuperace) a pedál brzdy použít pouze pro zastavení. Takto lze jezdit pouze pokud je řídký provoz.
Mimo město na okresních silnicích jezdil Yaris Hybrid se spotřebou paliva kolem 5 litrů /100 km, i při rychlé a razantní jízdě nepřesáhla spotřeba hranici 6 litrů /100 km.
Palivová nádrž o objemu pouhých 36 litrů je s ohledem na velmi příznivou spotřebu paliva zcela dostačující.
Design karoserieDesign 3. generace Toyoty Yaris je nadčasový. Je totiž velmi atypický a zajímavý. Testovaný Yaris Hybrid měl bílou karoserii v kombinaci s černou střechou včetně sloupků a zpětných zrcátek a s litými koly je tato kombinace nepřehlédnutelná a velmi líbivá. Nejvýraznějším designové prvkem je příď vozu.
Zaujme přední maska ve tvaru X a světlomety tvarované ve stylu Keen Look. Zadní části dominuje spoiler pátých dveří a tvar karoserie dlouhé pouze 3 945 mm spolu se spoilerem zajišťuje koeficient odporu vzduchu 0,29, to je s ohledem na délku karoserie dobrá hodnota.
Bezpečnost a výbavaKromě bohaté výbavy je obrovskou výhodou Toytoy Yaraise Hybrid standardně dodávaná sada prvků aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense, která zahrnuje:
• Automatické přepínání dálkových světel (AHB) • Automatická světla se senzorem šera • Uchycení dětských autosedaček na krajních zadních sedadlech (ISOFIX) • Dětská pojistka zadních dveří • Kolenní airbag na straně řidiče • Čelní a boční airbagy pro řidiče a předního spolujezdce • Hlavové airbagy pro řidiče a předního spolujezdce • Asistent rozjezdu do kopce (HAC) • Automatické stěrače se senzorem deště • Upozornění na opuštění jízdního pruhu (LDA) • Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) • Systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) • Indikace zapnutí bezpečnostních pásů • Asistenční systémy řízení, brzdění a nastavení podvozku • (ABS, EBD, BA, VSC, A-TRC, EPS) • Výstražný systém tlaku pneumatik (TPWS)
InteriérProstor pro podsádku na předních sedadlech působí vzdušně a větším dojmem než je ve skutečnosti. Na tomto dojmu se podepisuje dlouhá přístrojová deska natažená až ke konci hodně skloněného čelního skla.
Přední sedačky jsou dobře tvarované, trochu menší, velmi prakticky je umístěna střední loketní opěrka, zadní lavice je rovná. Prostor na zadních sedadlech je vhodný pro kratší jízdy, upřednostněn byl zavazadlový prostor vozidla, který má objem 286 litrů, po sklopení zadních sedaček 1 119 litrů.
Přehledný interiér umožňuje dobrý rozhled z vozu, na kterém se podílí za deštivého počasí jeden stěrač čelního skla perfektně stírající celou plochu skla.
Manévrování s vozidlem usnadňuje zadní kamera, změna pohybu vpřed / vzad je blesková díky snadné manipulaci s ovládací pákou jízdních režimů a elektromotoru zajišťujícímu rozjezd a couvání.
Přístrojová deska je z tvrdého plastu, stejně tak výplně dveří. Toto řešení zajišťuje bezproblémovou údržbu a čištění.Displeje a jejich rozlišení, stejně tak designové provedení ovládací páky jízdních režimů již neodpovídá současným standardům, perfekcionisti si budou muset počkat na novou generaci hybridního Yarisu.
Srovnání s konkurencíV segmentu malých vozidel žádná jiná firma nenabízí plně hybridní vozidlo, takže lze říci, že Toyota Yaris nemá konkurenci, ale takhle jednoduché to nenecháme. Srovnáme elektrifikovaná vozidla podobných rozměrů a určení, a to Toyotu Yaris Hybrid 1.5 e-CVT Selection se Škodou CitiGo iV.
Rozměry vozidel:
Parametr / vozidlo TOYOTA YARIS HYBRID ŠKODA CITIGO iV Celková délka (mm) 3 945 3 597 Celková šířka (mm) 1 695 1 645 Celková výška (mm) 1 510 1 481 Rozvor náprav (mm) 2 510 2 417 Objem zavazadlového prostoru 286 / 1 119 litrů 250 / 632 litrůTechnické parametry a cena vozidel:
Parametr / vozidlo TOYOTA YARIS HYBRID ŠKODA CITIGO iV Motor 1.5 benzínový+elektromotor elektromotor Max. výkon (kW) 74 61 Nejvyšší rychlost (km/h) 165 130 Akcelerace 0-100 km/h (s) 11,8 12,3 Kombinovaná spotřeba 3,7 - 4 litry benzínu /100 km 14,8 kWh/100 km Náklady na 1 km jízdy 0,99 - 1,08 Kč 0,89 Kč Dojezd na 1 doplnění energie 900 km 252 km Cena vozidla 452 900 Kč 499 900 KčPro kalkulaci nákladů na 1 km jsou použity následující hodnoty.
Cena benzínu: 27 Kč / 1 litr
Cena elektrické energie:- domácí nabíjení 3 až 4,80 Kč / 1 kWh (dle tarifu)- nabíjecí stanice • registrovaní zákazníci 3 Kč AC , 6 Kč DC / 1 kWh • neregistrovaní zákazníci 9 Kč AC, 11 Kč DC / 1 kWh
Poznámka: Pro výpočet je použita střední hodnota 6 Kč / 1 kWh, majitelé bateriového elektrovozu využívající pouze domácí tarif a nabíjení zdarma mají náklady nižší.
Každý z automobilů má své silné a slabé stránky, vítězem jsou oba, protože Toyota Yaris Hybrid uspokojí majitele nemající možnost nabíjení v rodinném domě či garáži, Škoda CitiGO naopak této výhody využije. Obě vozidla za srovnatelných podmínek nabídnou elektrifikovaný automobil široké škále zájemců o tento druh vozidel.
Srovnání ukazuje, že to jde i bez dotací. Škodovka i Toyota přichází v segmentu elektrifikovaných vozidel s rozumnými a dostupnými cenami, Toyota k tomu přidává možnost výkupu stávajícího vozidla protiúčtem a následné snížení ceny, tedy „šrotovné“, za 25 000 Kč ve vlastní režii !!!
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.
Korejská automobilka Kia rozšiřuje svou elektrickou flotilu. Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově představí nový model EV5, který se v Evropě začne prodávat začátkem roku 2026. Elektromobil nabídne dojezd až 720 kilometrů a dva typy pohonu.
Americká Tesla se po dramatickém ústupů registrací v Evropě propadla mimo první desítku nejúspěšnějších značek elektromobilů. Její místo zaujal čínský konkurent BYD, který na evropském trhu prudce roste. Vyplývá to z aktuálních dat poradenské společnosti Jato.
Zemský soud v Braunschweigu vynesl rozsudek v jednom z hlavních trestních procesů spojených s emisní aférou Volkswagenu. Čtyři bývalí manažeři byli uznáni vinnými z podvodu, dva z nich dostali nepodmíněné tresty. Verdikt však není pravomocný a soudní dohru skandálu z roku 2015 tak ještě zdaleka neukončuje. Uvedla to agentura DPA.
Kdybyste mi před deseti lety řekli, že jednou dám přednost značce Hyundai před německými modely, jako je Tiguan či Kodiaq, tak bych se jen tak lehce pousmál. Jenže ten den právě nastal a ačkoliv je to netradiční začátek recenze, tak rovnou „propálím“, jak se věci mají – vzal bych raději nové Santa Fe, než Kodiaq. Pojďte se podívat, proč tomu tak je a v čem se tento odvážný „kyborg“ liší od svých německých protějšků.