Již jsem měl tu čest s i30 N Performance v karosářské verzi fastback. Bylo to skvělé auto dvou tváří, nespoutaná uřvaná okrsková hračka i milé rodinné autíčko. Jaký je jeho kratší sourozenec jsem pro vás zjišťoval v následujícím testu.
ExteriérHyundai i30 N Performance je ryzí hot-hatch již na první pohled. Oproti civilním sourozencům obdržel agresivnější přední nárazník s velkými otvory pro přívod vzduchu a eNkovou masku chladiče. Z boku jistě zaujmou 19" kola z lehkých slitin, pod těmi předními se nacházejí 345 mm velké kotoučové brzdy s červenými N třmeny, zadní brzdy mají průměr 315 mm. Záď vozu zdobí přítlačné křídlo s trojúhelníkovým třetím brzdovým světlem, dvě koncovky výfuku, mezi nimiž se nachází difuzor, který zlepšuje přítlak vozu.
Mně osobně se více líbí eNko v karosářském provedení Fastback, ale ten jsme testovali v nudné bílé barvě. Dnešní krátké provedení je lakované v modré barvě Performance Blue, se kterou vypadá vůz opravdu skvěle.
InteriérInteriéru vévodí do ruky dobře padnoucí sportovní volant, na němž se nachází "kouzelná" tlačítka, díky nimž můžete proměnit hodnou klidnou ovečku ve běsnícího vijícího vlka. Kaplička přístrojů obsahuje analogové budíky, kde prim hrají otáčkoměr a tachoměr končící číslovkou 300. Mezi nimi se nachází malý displej, kde oproti slabším verzím i30 přibylo okénko zobrazující pro ostrou jízdu důležité informace. Je zde teplota oleje, momentálně točivý moment a tlak turba. V dalším okénku můžete sledovat podélné a příčné přetížení.
Přední sportovní anatomická sedadla jsou pohodlná a skvěle drží v zatáčkách. Jsou elektronicky nastavitelná a vyhřívaná. Na zadních sedadlech je místa tak akorát pro dva dospělé, popřípadě tři, kteří se mají opravdu rádi. Zavazadlový prostor má sníženou užitkovou hodnotu kvůli vzpěře mezi zadními tlumiči. S ní má kufr objem 381 litrů, po jejím vyjmutí se zvětší na 395 litrů.
Pohonná jednotkaOstré provedení Hyundai I30 pohání turbodmychadlem (twin-scroll) přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 1998 ccm, který ve verzi Performance nabízí 202 kW (275 koní) při 6000 ot./min. Točivý moment má hodnotu 353 N.m. v širokém spektru otáček již od 1450 do 4700 ot./min., při overboostu se krátkodobě zvýší plnící tlak a točivý moment poskočí až na 378 N.m. Výkon motoru putuje na přední nápravu vybavenou samosvorným diferenciálem skrze 6 stupňovou manuální převodovku.
Jízda Na jízdu s krátkým eNkem jsem se moc těšil, stále s láskou vzpomínám na eNko v provedení Fastback, které bylo prostě fenomenální. Všude jsem slyšel, že krátké provedení je příliš tvrdé, což se negativně projevuje na jeho jízdních vlastnostech, ale toho, čeho jsem se dočkal, o tom se mi ani nesnilo. S podvozkem,dle mého názoru, muselo být něco v nepořádku, jelikož jízdní vlastnosti byly doslova příšerné. Vůz se ve vysokých rychlostech zmítal a při prudkém brzdění bylo těžké udržet požadovaný směr. Při vrácení vozu zpět dealerovi jsem tuto skutečnost zmínil, ale do dnešních dnů jsem neobdržel zpětnou vazbu o tom, zda bylo něco v nepořádku, či je to standardní chování eNkového hatchbacku. Pokud bylo vše v pořádku, tak bych dal ve 100 případech ze 100 přednost Fastbacku.
Špatný podvozek naštěstí zachraňuje skvělý motor, který pod plynem střílí z výfuku a má zátah jako lokomotiva. Když vás přestane bavit motor s projevem pouličního rváče, stačí přepnout vůz do módu "Normal" a rázem máme svižný hatchback pro každodenní použití, tedy alespoň co se motoru týče. Velkou chválu zaslouží také brzdy, které za motorem nezaostávají ani o píď.
SpotřebaSpotřeba paliva není nejsilnější stránkou eNka, stejně jako drtivé většiny sportovně laděných vozů. Ale i přes svůj výkon, který často svádí řidiče zarazit plynový pedál do podlahy, se dá s i30 jezdit se vcelku rozumnou spotřebou. Ve městě to je dle provozu mezi 8 a 11 litry na 100 km. Mimo město se dá s lehkou pravou nohou srazit spotřeba i pod 6 litrů, naopak při závodních choutkách stoupá spotřeba i ke trojnásobným hodnotám. Celkově jsem během týdenního testu jezdil v průměru za 9,6 litrů na 100 km.
CenaHyundai i30 N ve verzi Hatchback je nyní k mání za akční a nutno dodat, že skutečně výhodnou cenu, 699 990 Kč. Za tyto peníze dostanete slabší 2.0 T-GDI s výkonem 184 kW (250 koní). Testovaný exemplář byl ve verzi Performance, jejíž konečná cena je 739 990 Kč. Příplatek oproti normálnímu "eNku" je 40 000 Kč. Za rozumný příplatek dostanete navýšený výkon o 18 kW (25 koní), elektronicky řízený samosvorný diferenciál, 19" namísto 18" kola, větší brzdy, aktivní výfukový systém a výztuhu v zavazadlovém prostoru. V tomto případě bych neváhal a požadovaných 40 000 Kč s klidným svědomím připlatil.
ZávěrHyundai i30 N Performance nabízí skvělý poměr výkon/cena. Za cenu konkurenčního litrového tříválce dostanete jeden z nejlepších a řidičsky nejzáživnějších hot-hatch. Ale tento konkrétní kus musel mít něco nehezkého za sebou, jelikož jeho jízdní vlastnosti byly ve vyšších rychlostech až téměř nebezpečné. Pevně doufám, že takto nejezdí i ostatní eNkové hatchbacky, jelikož Fastback jezdil nesrovnatelně lépe.
Plusy:- výkon motoru- zvuk motoru- cena
Mínusy:- příliš nepoddajný podvozek- menší všestrannost oproti Fastbacku- spotřeba
Typ motoru:
Přeplňovaný R4
Palivo:
Benzín
Zdvihový objem:
1998 ccm
Výkon:
202 Kw (275 koní)
Točivý moment:
353 až 378 N.m.
Převodovka:
M6
Poháněná kola:
přední
Délka:
4335 mm
Šířka:
1795 mm
Výška:
1447 mm
Rozvor:
2650 mm
Zavazadlový prostor:
381 litrů
Provozní hmotnost:
1504 kg
V-max:
250 km/h - el. omezeno
0-100 km/h:
6,1 s
Spotřeba:
10,6 /6,1 /7,8 l/100 km
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?