K týdennímu testu nám byl svěřen modernizovaný Civic se základní motorizací v podobě přeplňovaného litrového tříválce spojeného s automatickou převodovkou CVT. Jde k sobě agresivní zevnějšek a nejslabší motor?
Exteriér Již z dálky poznáte Hondu Civic od ostatních vozů v segmentu. Agresivněji vypadající vůz ve střední třídě ještě nikdy nikdo nevyrobil. Spíše než na rodinné auto vypadá jako speciál DTM, nebo na zakázku postavené auto u zavedeného tuningového studia motorem vyladěným alespoň na 300 koní.
Velmi dynamicky působící Civic dostal ve verzi SPORT LINE navíc 17" kola z lehkých slitin, lakovaný do černé barvy s pneumatikami o rozměrech 235/45 R17, sportovní nárazníky a boční prahové lišty. Zadní část zdobí difuzor a přítlačné křídlo.
Ohledně vzhledu se lidé z mého okolí dělili na dva tábory. Pro jedny je Civic přehnaně "přezdobený" a pro ty druhé jde o nejhezčí hatchback na trhu. Já se přikláním spíše k té první skupině, i když ta druhá skupina byla početnější.
Interiér Také po usednutí za volant je okamžitě jasné, že se nejedná o základní provedení, nýbrž o verzi SPORT LINE. Sedadla a tříramenný multifunkční volant mají prošívání červenou nití, což se mi vždy moc líbí. SPORT LINE má také černé podsvícení ukazatelů a displeje infotainmentu, ostatní varianty ho mají modré. Co se ukazatelů týče, připomínají mi ty z CR-V, což je dobře. Jsou přehledné a vypadají moderně, co se nedá říci o těch v menším HR-V.
Místa je v obou řadách sedadel dost, jen vzadu to mám se svými 181 cm nad hlavou tak akorát, v klobouku bych rozhodně jezdit nemohl. Velkou chválu si zaslouží zavazadlový prostor s dobrým přístupem díky velkým pátým dveřím. Základní objem má hodnotu 478 litrů, po sklopení zadních sedadel se objem zvětší až na 1267 litrů. Lépe než čísla vypovídá o jeho využití zátěžová zkouška v podobě rozvozu plexištítů do nemocnic. Z hatchbacku, který vypadá jako sporťák se rázem stal takřka stěhovák, do kterého se vejde nečekaně velké množství nákladu. Obrovskou pochvalu si jednoznačně zaslouží geniálně řešené plato zavazadlového prostoru. Po vyjmutí se sroluje a následně se vejde i pod sedadlo řidiče a nikde nepřekáží. Takovéto řešení by mělo být povinné v každém voze.
Pohonná jednotka Základní motorizací pro vozy Honda Civic je přeplněný zážehový řadový tříválce DOHC s 12ti ventily. Maximální výkon motoru je 93 kW (126 koní) při 5500 ot./min. a točivý moment má v závislosti na zvolené převodovce své maximum 180 nebo 200 N.m. Pro manuální převodovku to je 200 N.m. ve 2250 ot./min a pro bezestupňovou převodovku CVT je to 180 N.m. v rozmezí 1750-4500 ot./min. Poháněna jsou v obou případech kola přední nápravy.
Jízda Testovaný Civic to u mě neměl moc lehké. Nemůže za to ani tak auto, ale načasování. V den, kdy jsem si ho přebíral, jsem vracel pouličního rváče v podobě Hyundai i30 N Performance. Honda na první pohled působí ještě dramatičtěji než eNko, což platí pouze než se s vozem rozjedu. Nikdy v životě jsem neřídil něco, co tak moc klame tělem. Jestli existuje pojem sleeper, tak Civic se základní motorizací by mohl založit novou kategorii pod názvem awaker. Motor má objemem i říz asi jako krabice mléka, byť toho plnotučného. Vše ještě kazí převodovka CVT, která ač fungovala zatím ze všech CVT, která jsem řídil nejlépe, pocity z řízení nenabízí žádné.
Když se odprostím od vzhledu okruhového speciálu a budu vnímat Civica jako rodinné auto, rázem se můj pohled na něj otočí o 180°. Najednou jezdím v dobře vybaveném útulném interiéru. V pro mě ideální pozici za volantem (nemám rád SUV posez, kdy řidič nesedí v autě, ale jako by nad autem) a vše vypadá, jak vypadat má.
Také výkon motoru je najednou dostatečný. I přes skromný objem se po dynamické stránce může rovnat nejednomu atmosférickému motoru s dvojnásobným objemem. Ani předjíždění nedělá vozu sebemenší problémy. Převodovka CVT je skvělá do města, mimo město bych raději sáhl po manuálu. Papírově je sice o něco pomalejší, ale daleko lépe vtáhne rodiče do děje.
Při pohledu na 17 palcové pneumatiky s nízkým profilem jsem měl obavy o jízdní komfort. O to více jsem byl mile překvapen, jak pohodlně Honda jezdí. I svižná jízda po okresních silnicích nedělá vozu problémy. Díky lehkému motoru se neprojevuje nedotáčivost, když to přeženete s rychlostí v zatáčce, Civic se utrhne celý a za hlasitého kvílení pneumatik pod lehkým smykem všech kol projede zatáčku. Žádná záludná nedotáčivost nebo přetáčivost, prostě bezpečné rychlé projetí, jak to má být. Jen mě trochu zaráželo, že i přes značnou šířku pneumatiky se jejich kvílení objevovalo již při nečekaně nižších rychlostech.
Spotřeba Spotřeba paliva se v městském provozu pohybovala dle dopravní situace. Mimo špičku se dalo jezdit okolo 5,5 litrů, při poskakování v kolonách stoupl průměr na 7,4 litrů na 100 km.
Překvapivě nízká byla spotřeba při jízdě mimo město. Při svižném tempu jsem s Civicem jezdil v průměru za 5,2 litru. Při cestování v klidném tempu se dá jezdit za 4,6 litru. Naopak když budete tříválci "šlapat na krk" spotřeba se vyšplhá až k 10 litrům na 100 km.
Na dálnici při rychlosti 130 km/h točí variátor rozumných 2750 ot./min, což se spolu se slušnou aerodynamikou odrazí v průměrné spotřebě 6,2 litru na 100 km.
Po týdenním soužití, které obsahovalo hodně jízdy po městě, včetně plně naloženého vozu ochrannými štíty a zkoušky dynamického potenciálu všech 126 koní se průměrná spotřeba ustálila na 6,6 litrech na každých 100 ujetých kilometrů.
Cena Honda Civic 1.0 VTEC Turbo startuje na našem trhu ve výbavě S za 479 900 Kč, za stejný vůz s převodovkou CVT zaplatíte 514 900 Kč. Námi testované provedení vyšlo na 719 900 Kč. Nad ním jsou už jen verze Sport Plus s motorem 1,5 VTEC Turbo s výkonem 134 kW (182 koní) a samozřejmě král hot-hatch předokolek Type-R.
Závěr Honda Civic 1,0 VTEC Turbo CVT SPORT LINE je vůz střední třídy, který si jde vlastní cestou. Svým vzhledem jednoznačně vyčnívá nad konkurencí. A to jak pozitivně, tak negativně myšleno. Nechám na vkusu každého z vás, zda se přidá do tábora příznivců, či odpůrců. Co mě u vozu trápí je fakt, že prostě nejede tak, na co vypadá. Litrový tříválec má na svůj objem nadrozměrný výkon, ale stále je to litrový tříválec. Osobně bych neváhal ani sekundu a sáhl bych pro přeplňované "jedna-pětce", kterou jsem testoval v Hodně HR-V a byl jsem z jejího projevu nadšený. Jen škoda, že nelze tento povedený motor kombinovat s nižší výbavou a tím pádem i rozumnější cenou.
Ale věřím, že fanouškům série Fast and Furious nebo běžným uživatelům, kteří nemají pokřivené vnímání výkonu tak jako motoristický novinář, kterému 300 koní připadá málo, bude Honda Civic s litrovým motorem vyhovovat. Je to pohodlné, dobře vybavené auto se slušným podvozkem. Nedivil bych se, kdyby více zákazníků dalo přednost Civicu před sice povedenou, ale ničím jedinečnou Octavii.
Plusy: - dynamicky působící vzhled - nad očekávání prostorný interiér - bohatá výbava
Mínusy: - nejede tak, na co vypadá - převodovka CVT snižuje požitek z jízdy - cena
Typ motoru:
Přeplňovaný R3
Palivo:
Benzín
Zdvihový objem:
988 ccm
Výkon:
93 Kw (126 koní)
Točivý moment:
180 N.m.
Převodovka:
CVT
Poháněná kola:
přední
Délka:
4518 mm
Šířka:
1799 mm
Výška:
1434 mm
Rozvor:
2697 mm
Zavazadlový prostor:
478 litrů
Provozní hmotnost:
1335 kg
V-max:
200 km/h
0-100 km/h:
10,9 s
Spotřeba:
5,4 /4,3 /4,7 l/100 km
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.