Naše redakce dostala možnost pořádně otestovat hot hatch (přesněji hot lift) Hyundai i30 N Performance. Po týdenním soužití mohu konstatovat, že vůz v sobě kombinuje dvě zcela odlišné povahy. Může to být příjemné rodinné auto a zároveň ostře nabitá zbraň.
ExterierPřed pár dny jste si mohli na našich stránkách přečíst test Hyundai i30 kombi. Nebudu tedy popisovat vzhled do nejmenších detailů, ale spíše se zaměřím na největší rozdíly, jaké eNko nabízí oproti konvenčním modelům.
Přídi dominuje agresivní nárazník s velkými nasávacími otvory. Ty ve spodních rozích nejsou jen na parádu. Provádějí chladný vzduch k předním brzdám. Zcela jiný je i LED pásek pro denní svícení. Sportovní charakter podtrhuje lízátko s červenou linkou na spodní straně nárazníku.
Při bočním pohledu zaujmou krásná 19" hliníková kola, obuta do pneumatik o rozměru 235/35 R19, za kterýma se schovávají obří brzdy s rudě zbarvenými třmeny. Přední kotouče mají průměr 345 mm, ty zadní pak 315 mm. Tónovaná skla na zadních bočních dveřích a pozvolně se svažující záď, propůjčují vozu vzhled kupé.
Také záď i30 N prozrazuje, že máme co dočinění s něčím neobvyklým. Na víko zavazadlového prostoru přibyl spoiler. Spodní část zdobí difuzor a dvojice chromových koncovek výfuku. Zde by se mohli mladoboleslavští učit. Nedávno jsem viděl Octavii RS zdviženou na rampě a k mé nelibosti jsem přišel na to, že její výfuk ústí kousek za zadní nápravou a koncovka pod nárazníkem je jen pro parádu.
Jako celek se mi Hyundai i30 N Performance moc líbí. Ale zvolená bílá barva mi k vozu vůbec nesedí. Dal bych přednost Performance Blue nebo Shadow Gray.
InteriérInteriéru vévodí červenou nití prošívaný sportovní volant s velkými tlačítky pro změnu jízdních režimů. Za ním se nacházejí přehledné budíky. Tachometr odvážně končí magickou cifrou 300 km/h. Mezi otáčkoměrem a tachometrem se nachází malý displej, kde oproti slabším verzím i30 přibylo okénko zobrazující pro ostrou jízdu důležité informace. Je zde teplota oleje, aktuální točivý moment a tlak turba. V dalším okénku můžete sledovat podélné a příčné přetížení. Sportovní anatomická sedadla jsou pohodlná a skvěle drží v zatáčkách. Jediné, co jim můžu vytknout ,je jejich elektrické nastavení. Osobně bych dal přednost manuálnímu. Ve sportovním voze se každé uspořené kilo počítá.
U testové i30 kombi mi vadily na první pohled lacině působící detaily. Zde, zásluhou černé stropnice a tónovaným oknům, je interiér daleko tmavší. Díky tomu nejspíš není na tyto detaily tak dobře vidět. Zkrátka mi v interiéru v tomto případě nic nevadilo, naopak mi přišel přesně takový, jaký má být.
Pod víkem zavazadlového prostoru se ukrývá zcela dostačující objem 436 litrů, který po sklopení zadních sedadel vzroste až na hodnotu 1337 litrů. Jako důkaz, že to u Hyundai myslí se sportovní jízdou vážně, slouží za zadními sedadly umístěná vzpěra, jenž zvyšuje torzní tuhost.
Pohonné ústrojí
Zavzhledem nezaostává ani motor. Je jím turbodmychadlem (twin-scroll) přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 1998 ccm, který ve verzi Performance nabízí 202 kW (275 koní). Točivý moment má hodnotu 353 N.m., při overboostu se krátkodobě zvýší plnící tlak a točivý moment poskočí až na 378 N.m. Výkon motoru putuje na přední nápravu vybavenou samosvorným diferenciálem skrze 6 stupňovou manuální převodovku.
JízdaJiž zmiňovaný, nedávno testovaný Hyundai i30 kombi, mě moc mile překvapil, co se jízdních schopností týče. Proto jsem byl zvědavý jak pojede Performance. Během týdenního seznamování s vozem jsem vyzkoušel všechny jeho přednastavené jízdní režimy. Pod levým tlačítkem se ukrývají režimy Normál, Eco a sport. Pod tím pravým je mód N.
První den soužití s eNkem bylo velice deštivo a teplota byla jen lehce nad nulou. Začal jsem vážně pochybovat, zda druhá půlka listopadu je ideální doba pro test ostré předokolky. Už v režimu sport neměly přední pneumatiky šanci přenést všechen výkon přeplňovaného motoru. Pod plynem se kola protáčela i v rychlosti převyšující 100 km/h.
Druhý den naštěstí vysvitlo slunce a mně se hned zlepšila nálada. Na nic nečekám a jdu jezdit. Po nastartování se automaticky nastaví režim Normál. Již v něm je eNko opravdové sportovní auto. Reakce na plynový pedál je téměř okamžitá. Na jen trochu vlhkém asfaltu vůz fungoval na výbornou. Elektronicky řízený samosvorný diferenciál skvěle odváděl svoji práci. Ve volantu bylo lehce cítit, jak výkon putuje mezi pravým a levým kolem. Rychlé rozjezdy usnadňuje funkce Launch Control.
Po krátkém seznámení přitvrdím a levým palcem nastavuji režim Sport. Displej infotainmentu zčervená a informuje mě o zvoleném módu. Reakce na plyn je teď ještě bezprostřednější. Akceleraci doprovází úžasný zvuk, o kterém bych předpokládal, že nemůže vydávat čtyřválec. Spíše bych hádal vysokootáčkový šestiválec.
Režim N udělá z eNka pouličního rváče. Charakter vozu se úplně změní. Již Sport byl úžasně rychlý, ale co vůz předvádí po přepnutí do N, to mi zůstává rozum stát. Podvozek je teď velice tuhý, zrychlení drtivé, každé podřazení doprovází úžasně fungující meziplyn a zvuk velice připomíná WRC. Turbo zuřivě píská a při ubrání plynu výfuk štěká, jak když střílí kalašnikov. Ohromně mě bavilo projíždět tunely pod Prahou s otevřenými okénky a dokola poslouchat ten agresivní štěkot. Nechápu, že tohle může být v dnešní době legální.
Jízda po opuštěných silničkách uprostřed lesů prozradí skvělé naladění podvozku. Pojmy, jako nedotáčivost nebo přetáčivost, jsou pro eNko naprosto neznámé výrazy. Schopnosti vozu jsou mnohem dál než má odvaha. Zatáčky jsem projížděl pomalu za hranicí svých schopností, ale pneumatiky se držely vozovky jako přibité. Jediné, jak lze vůz rozhodit, je použitím ruční brzdy, která je zde díky Bohu stále mechanická.
Při zvolení režimu Eco se najednou ocitnete v úplně jiném autě. Chuligánský projev zcela zmizel. Hyundai byl najednou tiché a pohodlné rodinné auto. Na sešlápnutí plynového pedálu vůz pozvolna a tiše zrychloval. Než nasupený přeplněný dvoulitr teď motor připomínal spíše klidnou atmosférickou šestnáctistovku.
Svezl jsem dva své kamarády, kteří mají se silnými vozy více zkušeností než já. První po jízdě tvrdil, že podobné zážitky vzrušení a radosti z jízdy naposledy zažil za volantem BMW E46 M3 SMG. Druhý, který svého času jezdil s Porsche 911 generace 996 o eNku usoudil, že je daleko ovladatelnější, a v reálném světě schopnější než jeho Porsche 911.
SpotřebaSpotřeba se velice odvíjela na zvoleném režimu a váze pravé nohy. Když jsem zkoušel plný potenciál motoru, dostal jsem se až na spotřebu 15,9 l/100 km. Zcela odlišný styl jízdy v režimu Eco znamenal na téměř 300 koňové auto nečekaně nízkou spotřebu. S lehkou nohou jsem se dostal až na průměr 5,5 l/100 km. Jízda dlouhá 250 km, kde 100 km byla dálnice a zbytek okresky, znamenala v průměru 9,1 l/100 km a to jsem jel více než svižně. Během týdenního testu dosáhla průměrná spotřeba hodnoty 9,7 l/100 km. Vzhledem ke spotřebě bych uvítal větší nádrž. 50 litrů mi přijde jako nedostačující.
CenaHyundai i30 N ve verzi Hatchback je nyní k mání za akční a nutno dodat, že skutečně výhodnou cenu 699 990 Kč. Za tyto peníze dostanete slabší 2.0 T-GDI s výkonem 184 kW (250 koní). Karosářskou variantu fastback si u Hyundai cení na dalších 20 000 Kč. Testovaný exemplář byl ve verzi Performance, jejíž konečná cena je 759 990 Kč. Příplatek oproti normálnímu "eNku" je 40 000 Kč. Osobně bych neváhal a šel právě do Performance. Za rozumný příplatek dostanete 2.0 T-GDI, s výkonem navýšeným na 202 kW (275 koní), elektronicky řízený samosvorný diferenciál, 19" namísto 18" kola, větší brzdy, aktivní výfukový systém a výztuhu v zavazadlovém prostoru. To je kšeft roku.
ZávěrHyundai i30 N Performance fastback v sobě kombinuje hned několik naprosto odlišných tváří. Může to být krotký beránek, se kterým se dá každý den vozit děti do školky, stejně tak nekompromisní okruhové auto pro opravdové řidiče. Nedávno jsem měl možnost svézt se v Audi TT-RS, jehož fenomenální motor dával 400 koní a zrychlení 0-100 km/h za 3,7 s bylo až nadpozemsky rychlé. Jenže zcela upřímně mi eNko přišlo s "jen" 275 koňmi a akcelerací za 6,1 s zábavnější.
Plusy- vzhled- motor + převodovka + podvozek- zábava- cena
Mínusy- spotřeba- bodový systém v ČR
Typ motoru:
přeplňovaný R4
Palivo:
benzín
Zdvihový objem:
1998 ccm
Výkon:
202 Kw (275 koní)
Točivý moment:
353 N.m. / 378 N.m. OVB
Převodovka:
M6
Poháněná kola:
přední
Délka:
4335 mm
Šířka:
1795 mm
Výška:
1451 mm
Rozvor:
2650 mm
Zavazadlový prostor:
395/1301 litrů
Provozní hmotnost:
1504 kg
V-max:
250 km/h el. omezena
0-100 km/h:
6,1 s
Spotřeba:
10,6 / 6,1 / 7,8 l/100 km
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.