TEST: Peugeot Rifter 1,2 PureTech - Stačí přeplňovaný tříválec na velké rodinné auto?

Peugeot Rifter
Peugeot Rifter, foto: Olga Káňová, Autoroad.cz
-jka , AutoRoad.cz 27. května 2019 00:01
Sdílej:

O Peugeotu Rifter jste od nás za poslední rok mohli slyšet hned několikrát. V posledním redakčním testu od nás získal naftový Rifter velmi dobré hodnocení - za cenu 540 tisíc se jednalo o dobře vybavený a praktický rodinný automobil, který pojme celou rodinu a zároveň s ním nebudete brzdou provozu. Jak si ale povede v atraktivní, avšak slabší zážehové verzi?

Jelikož se nejedná o první redakční test rodinného Rifteru, můžeme si dovolit některé informace vynechat. O to více pak dostaneme prostoru na představení testovacího vozu, kterým byl tentokrát Peugeot Rifter 1,2 PureTech ve verzi GT Line. Právě tato řada sice navyšuje startovací cenu z 390 000 na 470 000 korun, z velkoprostorového rodinného auta se však rázem stává pohledný sympaťák, který vám kromě variability a prostoru nabídne i slušný design. 

Nejsilnější stránky vozu jsou však skryté uvnitř - málokteré MPV se může pochlubit takovým množstvím odkládací schránek. Posuďte sami, k základnímu objemu kufru 775 litrů (krátká verze, 5 míst) si můžete připočíst dalších 186 litrů v odkládacích schránkách, přičemž 92 litrů připadá na multifunkční panoramatickou střechu Zénith. Vypadá to tedy, že s Rifterem nebudete mít problém věci uložit, ale spíše je následně najít. 

Další věcí, na kterou se můžete spolehnout, je dostatek prostoru pro všechny cestující. Ani tři dospělí na zadních sedadlech trpět nebudou. Jedinou nepříjemností je zavírání zadních posuvných dveří zevnitř, kdy musí cestující sáhnout hodně za sebe a použít vcelku dost síly na to, aby posuvné dveře uvolnil z dorazu a posunul je směrem dopředu. To jediné nás i naše figuranty nepříjemně překvapilo. Pokud byste zvažovali časté cestování v 6 až 7 lidech, pak vzhledem ke zbylému objemu kufru zvolte prodlouženou verzi Rifter Long. 

Detailní popis výbavy a ceny

Jak jsme již zmínili, základní cena Rifteru GT Line s testovanou motorizací je 470 000 korun (dlouhodobá akční cena), přičemž verze Long je vždy o 25 000 korun dražší. Nejvyšší výbavová řada GT Line obsahuje například 17" hliníková kola, otevíratelné okno kufru, samostatná sedadla ve druhé řadě sklopná do podlahy, hands-free přístup a startování a automatickou dvouzónovou klimatizaci. Je tedy jasné, že se v testovaném voze nachází další řada příplatkové výbavy a nás velmi zajímá, na jaké výsledné částce nakonec skončíme. Pojďme počítat.

Testovaný vůz dále obsahuje adaptivní tempomat (15 000 korun), přední a zadní parkovací asistent (6 000 korun), multifunkční střechu Zénith (23 000 korun), vyhřívané sedadlo řidiče a spolujezdce (7 000 korun), 3D navigace (13 000 korun) a metalický lak (14 000 korun). Podtrženo, sečteno, takto vybavený vůz vás vyjde na 548 000 korun. Připomeneme-li si startovací cenu Rifteru s totožnou motorizací (390 000 korun), nabízí se otázka, zda za to vyjmenovaná výbava vlastně stojí. Upřímně řečeno, některé položky by vás u konkurence vyšli mnohem dráž, na druhou stranu je potřeba uvědomit si reálnou finanční situaci. Čeští statistici totiž uvedli, že průměrná rodina je schopna pořídit si automobil za 200 až 300 000 korun, při "zadlužení se" až 400 000 korun. A tak vidíme, že průměrná česká rodina na Rifter v základu teoreticky dosáhne, dále však už nikoliv.

Pod kapotou PureTech

Tento motor na nás udělal dobrý dojem při testu Citroenu C3 Aircross, tehdy byl však spřažen s 8 stupňovou automatickou převodovkou EAT8, která sice neustále řadila, z motoru se jí však podařilo dostat to nejlepší. Automobily C3 Aircross a Rifter jsou však nesrovnatelné, ať už jde o váhu nebo o aerodynamický odpor karoserie. Z toho důvodu jsme se testované motorizace s manuální převodovkou trochu báli. 

Reálný městský provoz však nakonec ukázal, že situace není až tak hrozná. Dobře si však musíte rozmyslet, pro jaké použití daný automobil vlastně pořizujete. 110 koňovému motoru s manuální převodovkou svědčí totiž zejména městský a meziměstský provoz. Na dálnici mu celkem pochopitelně rychle dochází dech a i když reálně zvládá i vyšší rychlosti, je cítit, že se motor trápí a nedělá mu to příliš dobře. I přes papírovou kombinovanou spotřebu 5,5 až 5,7 litru počítejte raději se 7 litry. 

Doporučení redakce

Neradi bychom řekli, že je testovaná motorizace špatná - ve městě a na okreskách se s ní budete cítit vážně dobře. Pokud jste ale na dálnici jako doma, rádi předjíždíte a nebo prostě jen chcete nahnat čas, pak vám slabší "jednadvojka" stačit nebude a auto vás velmi brzy přestane bavit. Jako částečné řešení se nabízí nová pohonná jednotka, kterou je silnější verze 1,2 PureTech o výkonu 130 k, pevně spjatá s 8 stupňovým automatem. Po zkušenostech s touto převodovkou věříme, že dojem z Rifteru s touto motorizací bude několikanásobně lepší, avšak nebude to zadarmo. Tato motorizace vás totiž vyjde o 80 000 dráž. 

Nemůžeme se tedy ubránit z našeho pohledu smutnému závěru. I když jsme totiž zastánci zážehových motorů, testovaná jednotka v Rifteru nás tentokrát nepřesvědčila. Motor 1,2 PureTech navíc není tou "odolnou atmosférickou jednotkou", kterou byste v době po-dieselgatu nutně museli koupit. Oturbené tříválce se z hlediska budoucí údržby mohou stát stejně nákladné, jako vznětové motory. Koncernu PSA se sice daří s motory PureTech vyhrávat již několik let ocenění "Motor roku", Rifter je však podle nás až příliš velké sousto. 

Stejně tak přiznáváme, že silnější PureTech (130 k, EAT8) bude lepší volbou, ne však tou ekonomičtější. Než si tedy připlácet za silnější oturbený tříválec, raději bychom sáhli po Rifteru s pohonnou jednotkou 1,5 BlueHDI, který jsme testovali posledně a jehož test si můžete přečíst pod tímto odstavcem. Podobně vybavený Rifter v řadě GT Line vyšel na obdobné peníze, jiná charakteristika a více výkonu (15 kW, 95 Nm.) vám však budou lepším společníkem.

Technická data Pohonné ústrojí: Typ motoru zážehový tříválec, přeplňovaný Zdvihový objem 1199 ccm Max. výkon v kW (koní) @ ot./min. 81 (110) / 5500 Max. točivý moment v Nm @ ot./min. 205 / 1750 Převodovka šestistupňová manuální Jízdní výkony: Zrychlení z 0 na 100 km/h 11,7 s Maximální rychlost 175 km/h Spotřeba paliva: Naměřená v testu 7 l / 100 km Rozměry: Délka 4403 mm Výška 1878 mm Šířka 1848 mm Hmotnost, provozní 1462 kg Zavazadlový prostor: Metoda objemu tekutin (pod víko / ke stropu) 775 / 1355 l

Peugeot ČR

Stalo se
Testy aut
DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI

DLOUHODOBÝ TEST: DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI – prémiové SUV s dieselem za 950 tisíc

Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?

Novinky
Tesla Cybertrack

Musk pod palbou: Tesla Cybertruck má "svolávačku" kvůli konstrukční vadě a čelí vlně útoků na auta i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

Novinky ze světa EV
Elektrický Renault 5 Turbo 3E

ODHALEN Renault 5 Turbo 3E: Legenda se vrací, nyní jako "nejbrutálnější" elektromobil + VIDEO

Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.

Zajímavosti
Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond v Grand Tour.

Parta z Top Gearu se vrací! Trio Clarkson, Hammond a May bude v novém pořadu

Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.