TEST: Peugeot 2008 1.5 BlueHDi - Jaké je nejprodávanější malé SUV českého trhu?

-mdo / AutoRoad.cz, 2. dubna 2019, 09:35 Google+

Pohled na žebříčky nejprodávanějších vozů v Česku ukáže jednu anomálii mezi malými SUV, těm totiž naprosto vládne postarší model Peugeotu. Peugeot 2008 jsme si proto půjčili na test, ve verzi 2008 GT Line 1.5 BlueHDi S&S EAT6.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Peugeot 2008 GT Line

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Sdílejte článek

Peugeot 2008 je na českém trhu nejprodávanějším vozem jak Peugeotu, tak celé kategorie malých SUV. To i přesto, že se ve výrobě drží už od roku 2013 a brzy jej tedy čeká generační obměna. V nabídce Peugeotu model 2008 nahradil kombi verzi malého modelu 208, což jen ukazuje masivní přechod zákazníků k SUV. 2008 na první pohled vypadá spíše jako malé MPV, bohaté oplastování a ližiny však značí příslušnost k malým SUV. Technika je stejně jako u dalších moderních Peugeotů s dvěma nulami sdílená s malými osobáky, ani u 2008 tak nemůžete počítat s pohonem všech kol. Oproti těm ale dostanete více místa, vyšší polohu za volantem a snadnější nastupování.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Námi testovaná 2008 dostala nejvyšší výbavu GT Line, která začíná na 515 tisících Kč. S vybranou motorizací, tedy naftovým čtyřválcem 1,5 BlueHDI o výkonu 120 koní a ve spojení s automatickou převodovku pak na 535 tisících. Spolu s příplatkovou výbavou jako vyhřívaná sedadla, panoramatické střešní okno a couvací kamera se cena testovaného kusu dostala na 580 tisíc Kč.

Designově stojí 2008 po faceliftu z roku 2016 někde na pomezí mezi starým a novým designovým jazykem Peugeotu. Na přídi se tak nachází typická vertikální maska se svislými lištami a červeným nápisem Peugeot. Po stranách však daleko do boku zasahují protáhlá oblá světla, která byla pro Peugeot typická v předchozí dekádě. Už i na 2008 však světla dostala dnes typický prvek, dráp zasahující z nárazníku hluboko do světlometu. Na bocích zaujme hlavně netradiční prosklení, připomínající spíše MPV, díky nízko zasahující spodní linii a nezvyklého schodu za B sloupkem. Ten kopíruje zvyšující se střechu a připomíná boční prosklení Škody Roomster, na rozdíl od té však 2008 zvýšenou linii jen imituje pomocí černého kusu plastu, na jiných výbavách pak chromovaným plastem. Právě toto je asi nejkontroverznější designový prvek 2008, při pohledu na prodeje se ale zdá, že potenciálním zákazníkům až tolik nevadí. Světlomety na zádi už dostaly typickou grafiku se třemi svislými rudými linkami, symbolizujícími drápanec lva. SUV ztvárnění podtrhuje bohaté oplastování blatníků a prahů, spolu s výraznými ližinami. I přes svůj věk 2008 vypadá pořád svěže, facelift s novou maskou pomohl malému SUV přiblížit se povedenému stylu současných Peugeotů.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Podobně jako venku je to i v interiéru, kde se mísí nový přístup s tím starým. 2008 jako jeden z prvních modelů dostal první variantu interiéru, který Peugeot nazývá i-Cockpit. To tedy znamená malý volant, kaplička přístrojů v pozici vysoko na palubce a centrálně umístěný displej infotainmentu, sloužící k ovládání palubních systémů. Oproti modernějším modelům však 2008 stále nabízí i fyzické ovladače pro klimatizaci, s vlastním malým displejem a volič jízdních režimů zatím nepřipomíná knipl stíhačky. Stále se zde setkáte i s mechanickou ruční brzdou, i když s poněkud nezvyklým tvarem.

Interiér i přes stáří působí příjemně, je zde ale jasně cítit určitá nedoladěnost, kterou Peugeot dosáhl až s další generací. Volant není zkosený v horní části a může tak občas překážet při pohledu na kapličku přístrojů. Dotykový 7“ displej infotainmentu je z nějakého důvodu natočený směrem od řidiče a chybí mu tlačítka urychlující přístup do jednotlivých menu. U minulého testu Peugeotu jsem si stěžoval na neustálé problémy s připojením telefonu ve vozech francouzské značky. 2008 proto překvapila, i přes své stáří zde připojení přes kabel i přes Bluetooth po většinu doby fungovalo bezchybně, až na občasné nepochopitelné záseky, jako nemožnost spustit audio po připojení přímo z displeje auta apod.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Při jízdě se důležité jízdní informace zobrazují na malém displeji mezi analogovými ukazateli, zvolit si požadované údaje můžete pomocí ovládání na volantu. Například čtení dopravních značek, což je docela užitečná funkce, se ale zobrazuje pouze na displeji infotainmentu a to jen při použití GPS. Pokud radši jezdíte s navigací od Googlu v režimu Android Auto, o tuto funkci přijdete. Otravné je také automatické zapínání rádia při každém nastartování, které nejde vypnout. Tuto připomínku ale Peugeot asi dostával často a u novějších modelů se s tímto otravným prvkem už nesetkáte. Audio v GT Line je hezky vykreslené a nabízí i solidní basy. Trochu problém mi dělalo přepínaní na volantu, otočné tlačítko je příliš citlivé a často místo jednoho songu přepne v playlistu rovnou o dva nebo tři dále. Zdůraznil bych asi ještě i podivně umístěné tlačítko otvírání střešního okna, které se nachází pod loketní opěrkou a i když jsem si uvědomoval jeho pozici, vždy jsem měl problém je při jízdě nahmatat. Příjemná je ale možnost ovládat klimatizaci i bez nutnosti přecházení mezi menu na displeji, na vše stačí pár ťuknutí do fyzických tlačítek na středovém panelu.

Úložných míst vepředu 2008 nabízí spíše poskrovnu, schránka v loketní opěrce je opravdu malá a místo pro odkládání mobilu zapojeného přes USB je zároveň i držákem pro dva nápoje, musíte si tedy vybrat jestli je důležitější hezky uložený mobil, nebo nápoj. Sedačky s vyhříváním jsou pohodlné a drží tělo v zatáčkách, ve výbavě GT Line s červeným prošíváním navíc i skvěle vypadají. Pohodlná je i zadní lavice, dostatek je místa jak na nohy, tak na hlavu. Kufr ve standardní pozici disponuje poněkud podprůměrným objemem 350 litrů, při sklopení druhé řady sedaček se zvýší na 1194 litrů.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Pod kapotou testovaného vozu pracuje čtyřválcový diesel BlueHDi o objemu 1499 ccm a výkonu 130 koní a 300 Nm. Ten nepřišel o typický drnčivý zvuk nafťáku, který se i přes slušné odhlučnění kabiny uvnitř občas ozývá silněji, než by bylo potřeba. Na rozdíl od nedávno testované 3008 s totožnou motorizací ale 2008 dostala automatickou šestistupňovou převodovku EAT6. Ta se dle mého názoru k charakteru malého SUV, zaměřeného spíše na komfortní a úspornější jízdu než sprintování po okreskách hodí mnohem více než manuál. Automat ve 2008 řadí rychle a plynule, i když občas tahá do zbytečně vysokých otáček. Pokud vám chybí máchání rukou, máte stále možnost, převodovka EAT6 nabízí i možnost manuální změny stupňů, do manuálního módu stačí přesunout páku voliče z polohdy D do polohy M. 1200 kg těžké vozidlo se ale s tímto motorem a převodovkou chová výrazně dravěji než těžší 3008. Ta byla spíše pro klidnější řidiče, 2008 ale dokáže ochotněji zrychlovat i ve vyšších rychlostech a svižně projíždět klikaté okresky. Odpružení 2008 je spíše komfortní, i při jízdě mimo silnici se tedy posádka neomlátí o dveře. Zároveň ale není jízda houpavá jako tomu bývá u vozů konkurence, na silnici se 2008 drží přilepená k asfaltu.

2008 se tváří jako SUV a nabízí i systém nazvaný Advanced Grip Control. Ten pomocí otočného ovladače na středovém tunelu mění nastavení podvozku například pro sníh nebo bláto. S autem jsem se proto vydal na zablácené polňačky a vyzkoušel, jak se mu bude líbit mimo jeho domácí prostředí. Přes nerovnosti, bahnité louže i další nástrahy se malinké SUV přenášelo statečně, nikdy se nezastavilo ani v místech, kam bych se s běžným hatchbackem nikdy nepustil. Rozdíly v jízdě bez zapnutého systému Advanced Grip Control a s ním jsem ale nepozoroval.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Dieselový čtyřválec by měl potěšit i spotřebou, kterou Peugeot udává jako 4,5/3,8/4,0 litru. Ve městě se mi dařilo při normální jízdě držet někde kolem 5 – 5,5 litrů, na okreskách pak kolem 5. Při výjezdu na dálnici se bez nějakého divočení dá držet konstantně na 7 litrech. Nádrž ve 2008 má kapacitu 45 litrů, což není moc, ale díky nízké spotřebě se dá na jednu nádrž dojet přes 600 kilometrů.

Nejpopulárnější malé SUV v Česku dokáže i po letech na trhu zaujmout. Nabízí pohledný design, který jej odlišuje od konkurenčních konzervativnějších modelů. To samé se dá říct i o interiéru, který se snaží působit jinak, stále je ale pohledný a především funkční. Při výběru naftové 1,5 a automatické převodovky je navíc 2008 stále dosti agilní vůz, který nebude nikdy brzdou provozu. I přes jasné zaměření na silnice se s 2008 můžete bez obav vydat i do lehčího terénu, zvýšený podvozek se postará o použitelnou průchodnost, oplastování boků pak o klid a o bezpečí lakovaných částí karosérie.

img-responsive

Peugeot 2008 GT Line | foto: Michal Dokoupil / AutoRoad.cz

Technická data
Pohonné ústrojí:
Typ motoru čtyřválec
Palivo nafta
Zdvihový objem 1 499 ccm
Max. výkon v kW (koní) @ ot./min. 88 (120) / 2 750
Max. točivý moment v Nm @ ot./min. 300 / 1 750
Typ pohonu přední kola
Převodovka automatická
Jízdní výkony:
Zrychlení z 0 na 100 km/h 9,5 s
Maximální rychlost 193 km/h
Spotřeba paliva l/100 km
Město 4,5
Mimo město 3,8
Kombinovaná 4,0
Rozměry:
Délka 4 159 mm
Výška 1 556 mm
Šířka 2 004 mm
Hmotnost 1 200 kg
Zavazadlový prostor:
Základní objem po kryt 350 l
Objem při sklopených sedadlech 1 194 l

Peugeot ČR

Vytisknout

Diskuze: TEST: Peugeot 2008 1.5 BlueHDi - Jaké je nejprodávanější malé SUV českého trhu?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lucid Air bude mít dojezd více než 800 km a zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 2,5 sekundy

Dojezd 800 km a zrychlení za 2,5 vteřiny. Na jaře začne montáž luxusního sedanu Lucid Air

Škoda představila Enyaq iV, svje první čistě elektrické SUV

Pětina Čechů má snít o elektromobilech. Průzkum ukázal, proč je nekupují

Mercedes W124 300E

Taxikářská legenda z „osmdesátek“ – Mercedes W124

Autonomní brzdový systém neustále sleduje dění před vozidlem

Realita a nouzový brzdový systém AEB. Má nebo nemá smysl?

Nový Ford Kuga HEV je jedním ze 17 elektrifikovaných modelů pro evropské trhy

Nové SUV Ford Kuga HEV jde do výroby. Přes elektrickou pomoc sprint nemusí

Autodráha

Nevíte co pod stromeček? Toto potěší malého i velkého kluka a dokonce i dědečka

Suzuki ACROSS

Suzuki ACROSS v předprodeji, více než 300 koní ovšem nebude "zadarmo"

Škoda Octavia

Český sen v podobě nové Škody Octavie Scout a RS přichází na náš trh

Škoda Rapid s motorem o objemu 1289 cm³ a výkonu 46 kW měla díky podobné koncepci v Británii přezdívku “Porsche chudých”

Ikonické Škody z osmdesátek zařazeny mezi sdílené vozy

Toyota C-HR GR Sport

Toyota rozšiřuje nejatraktivnější řadu C-HR o model GR Sport

Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204)

Test: Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204). Který koupit, proč a za kolik?

Honda CMX 1100 Rebel

Je to Rebel! Honda představila nový model CMX1100 Rebel

Peugeot Landtrek

Nový pickup Peugeot Landtrek pro Ameriku, my v Evropě máme pravděpodobně smůlu

Pandur II pro Ačr

Zakázka na Pandury ukázala, jaký vliv má modernizace armády na českou ekonomiku

Volkswagen vybudoval nový větrný tunel v hodnotě 2,5 miliardy korun

Co jsme ve škole nenáviděli, jezdí s námi denně v autech, tvrdí uznávaný profesor

reklama

Doporučujeme

Hyundai Tucson N Line

Stylové Hyundai Tucson N vstupuje na český trh, v limitované edici představuje…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Test: Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204). Který koupit, proč a za kolik?

  2. Nevíte co pod stromeček? Toto potěší malého i velkého kluka a dokonce i dědečka

  3. Taxikářská legenda z „osmdesátek“ – Mercedes W124

  4. Pětina Čechů má snít o elektromobilech. Průzkum ukázal, proč je nekupují

  5. Realita a nouzový brzdový systém AEB. Má nebo nemá smysl?

  6. Dojezd 800 km a zrychlení za 2,5 vteřiny. Na jaře začne montáž luxusního sedanu Lucid Air

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud