Škoda Karoq už se v našem testu objevila několikrát. Poprvé se jednalo o vrcholné dieselové provedení s motorizací 2.0 TDI, podruhé o základní provedení s 1.0 litrovým benzínovým tříválcem. Již od představení Karoqu jsem byl však nejvíce zvědav na 1.5 litrový benzínový čtyřválec, který se v době štvanice na diesely zdá být nejrozumnější volbou. Jaký je ale život s tímto motorem v praxi?
Protože byl Karoq v našich recenzích již několikrát, pojďme přeskočit známé informace o designu či zajímavostech a pojďme se vrhnout na věci konkrétní. A tím nejzajímavějším je bezesporu motor, turbem přeplňovaný čtyřválec o objemu 1 498 ccm. Začněme ale nejdříve trochou té teorie:
V dnešní době přeplňovaných litrových tříválců působí motor 1.5 TSI jako závan starých dobrých časů, nenechte se však zmást. Tato jednotka, která je nástupcem vcelku populárního 1.4 TSI, je pýchou koncernu VW. Navzdory vyššímu objemu slibuje nízkou spotřebu, které je dosaženo například i funkcí ACT, která automaticky odpojuje dvojici válců. Řidič přitom nemá šanci cokoliv postřehnout.
Tato jednotka je v koncernu dostupná ve dvou výkonových variantách, přičemž pod kapotou Karoqu je umístěna ta silnější, která dává řidič pod pravou nohu 110 kW, tedy cca 150 koní a 250 Nm točivého momentu. Motor spárovaný s manuální šestistupňovou převodovkou dokáže 1 378 kilogramů vážící vůz rozhýbat z 0 na 100 km/h během 8.4 sekundy a jeho maximální rychlost dosahuje 204 km/h. To vše při průměrné spotřebě 5,4 l/100 km a s emisemi 123 CO2. Tedy podle údajů automobilky.
Tolik asi k teorii a pojďme se vrhnout na praxi, kterou jsme si mohli vyzkoušet během týdenního soužití. A hned na začátek je potřeba říci, že motor je až neskutečně kultivovaný. Po nastartování o něm prakticky nevíte a během jízdy ho prozradí snad jen vyhnání do vyšších otáček. Ve spolupráci s manuální šestistupňovou převodovkou však není žádné velké vytáčení potřeba. Například při dálničních 130 km/h a se zařazenou šestkou se ručička otáčkoměru pohybuje okolo 2 700 - 2 800 ot./min. a v kabině vládne naprostá pohoda a klid.
Motor se vytáčí celkem rychle a lineárně, přesto od něj žádné velké sportovní výkony nečekejte. Ostatně to nesedí ani k charakteru celého auta. Podvozek je totiž naladěn spíše komfortně, což je sice skvělé pro žehlení děr a nerovností na českých okreskách, při dynamické jízdě však pohupování a odskakování řidiče spíše znejistí. Řízení je navíc ve standardním režimu dost "lehké," což bezpochyby oceníte během jízdy po městě a na parkovištích, při rychlejší jízdě však nedostáváte od předních kol zpětnou vazbu a příliš nepomáhá ani přepnutí do sportovního režimu, kdy řízení sice ztuhne, ale to je asi tak vše.
Karoq s touto benzínovou jednotkou je tak vynikajícím společníkem spíše pro klidné povahy, které ocení dostatek výkonu, příjemnou ovladatelnost ve městě a skvělou kultivovanost. Špatná ale není ani jeho spotřeba, které se však od té papírové již tradičně poněkud liší. Automobilka sice slibuje průměrných 5.4 litru, ve skutečnosti jsme se však pod šest litrů nedostali. Při troše snahy se můžete pohybovat pod 6.5 litru, pokud ale často jezdíte po městě a občas vám ztěžkne noha, počítejte spíš se spotřebou lehce překračující 7 l/100 km. I to se však dá považovat za úspěch.
Pryč od motoru, vzhůru do interiéru
Motoru a jízdním vlastnostem už jsme se ale věnovali dost, takže se pojďme podívat na další přednosti vozu. K těm patří bezesporu praktičnost, prostornost a v našem případě i slušná komfortní výbava, díky které si Karoq snadno dokážu představit jako ideálního společníka na každý den.
Pojďme začít hned u prémiově působících kožených sedadel, která poskytovala slušné boční vedení, sedadlo řidiče bylo elektricky nastavitelné a všechna sedadla (s výjimkou zadního prostředního) byla vyhřívaná. Vyhřívaný byl i kožený volant, což přišlo v posledních mrazivých dnech skutečně vhod.
Řidič i spolujezdec mají vpředu dostatek odkládacích prostor i možností nabíjená chytrých zařízení. Ve schránce pod infotainmentem je ukryta bezdrátová nabíječka telefonu, vedle které je 12V zásuvka zapalovače a USB port. Hlavice řadící páky padne příjemně do ruky a její dráhy jsou relativně krátké a přesné. Pouze jednou mě nepříjemně zarazilo nepříjemné zadrhávání při řazení zpátečky. Za řadící pákou pak najdeme prostornou loketní opěrku Jumbo Box, ve které je šikovný pořadač. Na její zadní straně pak nalezneme ovládání vyhřívání zadních sedáků, USB zásuvku a dokonce i tradiční zásuvku na 220V.
Za pozornost ale stojí i zadní sedadla, která nejsou obyčejná. Jedná se totiž o příplatkové sedačky VarioFlex, které nabízí možnost jednoduchého složení a vyjmutí. Manipulaci s nimi přitom jistě zvládnou i technicky či fyzicky méně zdatní jedinci a to během pár minut. Sedačky je možné nejdříve tradičně položit, následně odklopit směrem dopředu a po odjištění dvou páček vyjmout. Navíc jsou v sedačkách ukryty i fixační popruhy, se kterými se dá snadno a rychle uchytit menší náklad v kufru.
Malým zklamáním však byl prostor na zadních sedačkách. Před nohami i do stran je sice místa dostatek, nad hlavou už je to ale horší. Těžko říci, zda to bylo sedačkami VarioFlex či střešním oknem, ale i při průměrné výšce jsme hlavou téměř škrtali o stropnici. Přitom kolega, který testoval předešlé modely, s místem vzadu neměl problém. Přístup je však na sedačky snadný a například instalace dětských autosedaček nebude problém.
Samotný kufr je již v základní konfiguraci dostatečně prostorný, po vyjmutí sedadel však jeho objem vzroste až na 1 810 litrů. Podlaha sice není zcela rovná (v místě sedaček se svažuje), přesto se jedná o královský prostor, se kterým odvezete kdeco. Při stěhování dlouhých předmětů je navíc možné snadno sklopit prostřední sedák, který slouží jako loketní opěrka či tunel. Příjemné překvapení se ukrývalo i pod podlahou kufru: náš model byl vybaven dojezdovým kolem, což je dnes vítaná (samozřejmě příplatková) rarita.
Suma sumárum
Co tedy říci závěrem? Karoq 1.5 TSI mě rozhodně nezklamal. Ba naopak. Pokud toužíte po kompaktním SUV s benzínovým motorem, dostatečnou výkonovou rezervou, dobrou manévrovatelností, dobrým výhledem, příjemnou ergonomií a dostatkem prostoru, může se pro vás stát Karoq skvělým společníkem. Je to zkrátka univerzální vůz, který se snaží zavděčit co nejširší skupině potencionálních zákazníků.
V tom však spočívá snad i má jediná výtka. Tedy jediná s výjimkou ceny. V rámci své univerzálnosti se totiž Karoq stává velice "sterilním" vozem. Je to zkrátka nástroj k přepravě pro masy, což dělá naprosto bravurně. Dokáže jet pohodlně i rychle (ačkoliv ne přímo dynamicky) a odveze toho dost. Na můj vkus je ale snad až příliš neosobní. Mám při jízdě rád trochu víc "divadla," trochu charakteru a takových těch drobností, díky kterým si k autu začnete vytvářet vztah a dáváte mu jméno.
Řekněme si ale upřímně, že to je skutečně jen můj subjektivní dojem. Většinu lidí totiž nic podobného nezajímá a chtějí se jen dostat z bodu A do bodu B. A když budou chtít divadlo, pustí si přes kvalitní audio-soustavu Canton svou oblíbenou skladbu.
Cena
A když už jsme nakousli tu cenu, pojďme se na ní podívat. Karoq s motorizací 1.5 TSI pořídíte nejlevněji ve verzi Ambition s 6 st. manuální převodovkou a to za 589 900 Kč. Diesel 2.0 TDI se stejným výkonem přitom začíná na ceně 634 900 Kč. Pokud byste ale zatoužili po pohonu všech kol, stane se benzínový model dražším. Ve verzi Ambition začíná 1.5 TSI s DSG s pohonem 4x4 na ceně 689 900 Kč. Vznětová 2.0 TDI s manuálem a pohonem 4x4 přitom začíná na částce 684 900 Kč.
A na kolik vyšla naše testovací verze? Varianta Style s 6 st. manuálem začíná na částce 644 900 Kč. V našem případě však cenu zvedl například metalický lak Červená Velvet (22 100 Kč) nebo příplatková výbava jako kožená sedadla, zadní sedačky VarioFlex, panoramatická posuvná střecha, sound-systém Canton, bezklíčové odemykání a startování Kessy, LED Paket, atd. Je toho zkrátka mnoho a tak se nám cena podle ceníku vyšplhala přes 855 000 Kč.
Rozhodně to není málo, přesto se pro někoho může jednat o zajímavou nabídku. Jedná se přeci jen o nejvýkonnější benzínovou variantu a dle mého o jedno z nejrozumnějších řešení pro budoucnost. Naftové motory jsou v posledních letech na pranýři a do budoucna to s nimi nevypadá o moc lépe. A to by měli vzít v úvahu i lidé, pro které je zůstatková hodnota vozu při pozdějším prodeji jednou z priorit.
Technická data Pohonné ústrojí: Typ motoru řadový čtyřválec Palivo benzín Zdvihový objem 1 498 Max. výkon v kW (koní) @ ot./min. 110 (150) / 5 000 - 6 000 Max. točivý moment v Nm @ ot./min. 250 / 1 500 - 3 500 Typ pohonu Pohon předních kol Převodovka manuální 6. st. Jízdní výkony: Zrychlení z 0 na 100 km/h 8.4 s Maximální rychlost 204 km/h Spotřeba paliva l/100 km Město 6.6 Mimo město 4.7 Kombinovaná 5.4 Rozměry: Délka 4 382 mm Výška 1 603 mm Šířka (se zrcátky / bez) 2 025 / 1 841 mm Pohotovostní hmotnost 1 378 kg Zavazadlový prostor: Základní objem (VarioFlex) 479 - 588 l Sklopená zadní sedadla 1 605 l Vyjmutá sedadla 1 810 lŠkoda Auto
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.