Zmrtvýchvstání legendární Imprezy a její návrat na tuzemský trh patřilo pro ortodoxní fanoušky mezi největší události uplynulé motoristické zimy. Ještě než vyrašily první jarní pupeny a příroda se začala probouzet ze zimního spánku, protáhli jsme novou Imprezu po rozbitých českých okreskách. Stálo to za to, nebo jsme si společně s přírodou měli raději přispat i my?
Zástavba typických boxer motorů dala designérům poměrně volnou ruku při navrhování přídě. Kapota je díky tomu vcelku nízko nad zemí a usnadňuje náčrty bočních linií a nízkého pontonu karoserie, způsobující výborný výhled z auta ven. Vytažené lemy blatníků zdůrazňují rozkročená kola, nižší střecha zase sportovnější vzhled. Diskutabilní emoce můžou vyvolávat zadní partie s rozměrnými svítilnami vytaženými z rohů karoserie, což se zdá být obecným receptem designérů u spousty nových aut. Přesto se pohledu na Imprezu neubráníte dojmu, že je to takové nějaké nemastné neslané. Jistě, má to být „jen“ hatchback, jenže od Subaru a nota bene od Imprezy člověk čeká emoce a těch na karoserii moc nenajdete. Je škoda, že odvážné koncepty nedokážou plejády dotáhnout do sériové výroby.
Je tohle ještě Subaru?Po dlouhé době opatrných evolucí přiváží Subaru zbrusu nový interiér. Nebýt loga na volantu a tradičního displeje trůnícího v kapličce na vrchu palubku, nikoho by ani nenapadlo tento koncept spojovat s výrobcem, který byl dosud v každé druhé recenzi urážen právě za zastaralý vzhled prostoru pro posádku. V Impreze není prakticky co vytknout. Jak design palubní desky, tak její zpracování, ergonomie a výběr materiálů si nezadá s přímou konkurencí a v ledasčem ji i převyšuje. Ano, prošívána na palubní desce není kůže, ale plast, jenže který z konkurentů nabídne třeba ozdobné stříbrné lištičky na tlačítkách stahování oken?
Jak ukazuje i nový Forester, právě Impreza ukazuje, jakým směrem se bude v nejbližší budoucnosti vyvíjet interiér ostatních plejád. A to je dobře, protože vypadá fakt skvěle a útulně. Volant se dobře drží, všechny důležité fičury mají své vlastní tlačítko a nový infotainment nabízí solidní reakce i rozlišení displeje. Trochu v rozpacích jsem byl na první pohled z uživatelského prostředí, které působí překomplikovaně, naštěstí jde ale jen o zvyk. Už v základu nechybí ani plná podpora Android Auto a Apple CarPlay, takže není problém použít třeba oblíbenou Waze navigaci. Co ale oceníte na 100 %, je velkorysý prostor. Do kompaktního hatchbacku byste totiž neřekli, s jakou grácií se do jeho útrob naskládá čtveřice dospělých mužů, aniž by si některý z nich stěžoval na bolehlavy nebo bolenohy. Je to i na úkor zavazadelníku, který mezigeneračně narostl jen o 5 litrů na finálních 385 litrů.
Je to pořád Impreza a ne že ne!Ale pojďme jezdit. V tomto směru přichází pro subaristy asi největší zklamání. Pod kapotu si bohužel nenašla místo přeplňovaná „jednašestka“ z Levorga, a tak se zákazník musí spokojit s dvojicí atmosférických zážehových motorů kombinovaných výhradně s bezestupňovou převodovkou Lineartronic. Kromě menší šestnáctistovky, kterou jsme zkoušeli my, je v nabídce ještě dvoulitr. Menší z boxerů ze sebe vydá nanejvýš 84 kW (114 k), takže na trhání dlažebních kostek zapomeňte a předjíždění v plném obsazení chce od řidiče dobrodružnou povahu.
Na pohodovou jízdu ale stačí. Koneckonců první stovku kilometrů beru vždycky jako seznamovací a auto se během nich chová spořádaně jako jakýkoliv jiný hatchback. Žádné výrazné emoce, vše funguje tak, jak byste od podobně stavěného auta očekávali. Jenže pak najedu oblíbenou karlštejnskou okresku, zvyšuji tempo až na sprostě neslušné, projíždím první táhlé esíčko ozdobené krátkými houpáky a hlubokými památníčky českých silničářů a musím se začít nahlas smát: „jó, pořád to tam je!!“. Mísí se mi v hlavě vzpomínky na poddajnost třetí generace „Réziny“ a neochvějná stabilita a samozřejmost, s jakou takhle neurvalé chování nový nenápadný hatchback snáší. Skoro jako bych slyšel duši Imprezy „cože, to jako mělo být všechno? Nic dalšího tam nemáš?“. Ano, bude to znít jako klišé, jenže zatáčky můžu projíždět větším kalupem než s konkurencí a když už těch 114 koníků rozpohybuji, pedálu brzdy se skoro nedotknu. A že lehce za zenitem je i vrcholné WRX STi, ukazuje i řízení Imprezy. Klidně mě pověste do průvanu a lynčujte, ale ano, budu si stát za tím, že to v Impreze je o nezanedbatelný kus lepší!
Při takovém stylu jízdy potěší charakterní zvuková kulisa boxeru, ale spotřeba pak klidně atakuje deset litrů. Naopak při takovém tom běžném domácím ježdění si Impreza nárokuje kolem sedmi litrů, ve městě osm. Klidným tempem jsem osamocen cestu Praha – Pardubice a zpět absolvoval s průměrem 5,9 litru, výlet z Prahy do Karlových Varů a zpět v obsazení třemi osobami pak přinesl odběr 6,4 l/100 km. I Subaru už ale podlehlo módě zmenšování palivových nádrží a od minule klesl její objem na 50 litrů.
Klidné rodinné výlety zpříjemňuje i standardně dodávaný systém EyeSight, který patří mezi nejlepší svého druhu na trhu. Subaru vůbec se snaží klást ohromný důraz na bezpečnost. Výsledkem jsou bezprecedentní výsledky japonských, amerických i evropských crashtestů, ve kterých se Impreza řadí minimálně na úroveň Volva a v ochraně chodců a dětí jej dokonce převyšuje! Přesto si neodpustím výtku k funkci asistenta pro jízdu v pruzích. Spíš než asistent je to totiž pomůcka proti opuštění jízdního pruhu. Když se blížíte k dělicí čáře, dokáže auto vrátit zpátky, jenže uprostřed pruhu hatchback neudrží ani náhodou. Neustále šněruje od čáry k čáře, jako kdyby Impreza věděla, že byla zrozena pro jízdu v obloucích a nudná jízda bez zatáček jí nebaví. A když je pruh široký až moc (třeba na dálnici), často se přilepí k čáře, která je zrovna blíž.
Stojí to za to?Impreza je skvěle postavený hatchback pro život, který se snaží vyhovět zdánlivě neslučitelným požadavkům moderní doby na komfort, prostor a bezpečí a zároveň dopřát staromilcům jména Impreza špetku té zábavy za volantem. V tom prvním nemůžeme, snad jen kromě menšího kufru, vytknout téměř nic. V tom druhém je bohužel auto limitováno paletou nabízených motorizací a bezestupňovou převodovkou.
Jenže než „Rézu“ definitivně zavrhneme, můžeme být vlastně rádi, že se u nás vůbec prodává a to ne za úplně špatnou cenu. Pravda, 560 tisíc za 84 kW hatchback se zrychlením na stovku horším litrová Fabia není úplně málo, jenže už tady dostanete nejen automatickou převodovku a stálý pohon všech kol, ale i zcela novou podvozkovou platformu a plejádu bezpečnostních asistentů v čele se systémem Eyesight. V základu najdete dále 16palcová litá kola, el. ovládání všech oken, automatickou klimatizaci, 6,5palcový dotykový displej infotainmentu s příjmem digitálního rozhlasu a konektivitou Android Auto a Apple CarPlay, multifunkční volant, adaptivní tempomat nebo záruku na 5 let či 200 000 km včetně asistenčních služeb.
Zkusíte najít levnější čtyřkolku v automatu? Pokud vám o peníze tak úplně nejde, vyložte na stůl 50 tisíc navíc za dvoulitr a třeba ještě dalších 30 za model XV. Dostanete podobnou porci zábavy zabalenou do vyšší karoserie módního crossoveru, kterou mimo silnice zastaví snad jen vaše odvaha. Ale o tom třeba zase příště.
Technická data Pohonné ústrojí: Typ motoru čtyřválec typu boxer Palivo Natural 95 Zdvihový objem 1600 Max. výkon v kW (koní) 84 (114) Max. točivý moment v Nm @ ot./min. 150 / 3600 Typ pohonu Stálý pohon všech kol Převodovka automatická variátorová Jízdní výkony: Zrychlení z 0 na 100 km/h 12,4 s Maximální rychlost 180 km/h Spotřeba paliva l/100 km Město 7,8 Mimo město 5,4 Kombinovaná 6,3 Rozměry: Délka 4 460 mm Výška 1 480 mm Šířka 1 775 mm Hmotnost 1 430 - 1 496 kg Zavazadlový prostor: Základní objem 385 l Se sklopenými sedadly 1 300 lSubaru ČR
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.