Už čtyři roky je tady s námi v pořadí druhá generace Nissanu X-Trail, jenže až nedávno se pod jeho kapotu dostal pořádný motor. Slovem pořádný rozumějte naftový čtyřválcový dvoulitr o výkonu 177 koní, což může kdekoho potěšit. Ještě nedávný vrchol v podobě jednašestky dCi totiž pro někoho byl značně nezáživný. My jsme proto vzali jeden X-Trail 2.0 dCi na týdenní test a snažili se zjistit, co vše nová pohonná jednotka přináší za výhody.
Oproti své druhé generaci vůz zaznamenal velkou změnu image a snad každý může v X-Trailu vidět současného menšího Qashqaie. Už sice ztratil svou typickou konstrukci offroadu, ale to rozhodně neznamená, že by byl jen navoněnou leštěnkou určenou na hladkou silnici. Auto dostalo do vínku hodně povedený design, který má oproti předchůdci o něco sportovnější siluetu a bohužel i nižší světlou výšku.
Nový X-trail vypadá do jisté míry i prémiově a je to v podstatě pravda. Rozměrné tvary auta a LED diody pro denní svícení v kombinaci s Bi-LED světlomety jsou zárukou toho, že v levém pruhu dálnice máte předem zaplacený respekt. Zakulacené tvary karoserie a velká devatenáctipalcová litá kola se zase postarala o pozornost kolemjdoucích při jízdě ve městě.
InteriérKdo z vás někdy seděl v aktuální generaci Nissanu Qashqai, pak si po přesednutí do X-Trailu řeknete, že tohle je jeho zvětšená kopie. V jeho interiéru totiž převažuje naprosto stejný design palubní desky a vlastně naprosto všechno. Nechybí zde kvalitní měkčené plasty, dobře zpracované ovladače a rozměrná pohodlná sedadla s výraznějším bočním vedením.
V rámci testované výbavy Tekna pak nechybí kupříkladu bezklíčový systém, osm airbagů, panoramatická elektricky posuvná střecha anebo balíček Safety Pack. Ten obsahuje systém hlídání mrtvého úhlu, upozornění při výjezdu z pruhu, parkovací senzory, automatické přepínání dálkových světel, rozpoznávání dopravních značek a nouzové brzdění. Výtku však máme k systému hlídání dalšího vozu ve slepém úhlu zpětného zrcátka. Dioda umístěná ve dveřích totiž nemá zrovna největší svítivost a za slunného počasí si jí prostě nemáte šanci všimnout.
Co se týče prostoru pro posádku, v kabině je místa opravdu dostatek. Nad hlavou bude mít každý dostatek místa, pokud tedy měří okolo 180 cm, vzadu to už je o něco horší, za což může především panoramatické okno. Na druhé řadě sedadel je ale královský prostor pro kolena, což má na svědomí variabilita zadní lavice dělené v poměru 60/40. Tak či tak se na zadní sedačky posadí pohodlně osoby s výškou do přibližně 178 cm.
Jelikož se jedná o velké SUV, počítejte s tím, že A-sloupky mají trochu širší rozměr a výhled skrze ně je do stran mírně omezený. S tím se ale u X-Trailu tak trochu počítá a přispívá to na druhou stranu k lepší pasivní bezpečnosti. Plusové body si vůz odnáší i za objem zavazadelníku. Ten standardně nabídne objem 550 litrů, kdo se rozhodne převážet opravdu nadměrný náklad, po jednoduchém sklopení zadní řady se naskytne objem 1982 litrů.
MotorizaceNejvětší novinkou současného X-Trailu je od podzimu loňského roku přítomnost vznětového motoru 2.0 dCi. Ten doplňuje menší naftový motor 1.6 dCi a také výkonnější benzinový čtyřválec 1.6 DIG-T. Defacto se jedná o známý agregát M9R, který poháněl i předchozí generaci X-Trailu.
Testované provedení tak nabízí výkon 130 kW při 3750 ot./min a točivý moment 380 Nm při 2000 ot./min. V rámci konfigurace pak máte možnost volby manuální převodovky a pohonu všech kol, popřípadě si lze zvolit automat CVT a pohon všech nebo pouze přední nápravy. Nás se týkala prostřední varianta a podle nás ta druhá nejlepší. Snad jen manuál chyběl k tomu, abychom byli naprosto spokojení.
Jenže kdo si teď říká, že CVT je tragédie a nemůže v tomto autě fungovat, měl by raději číst dál. I my jsme k verzi s automatem přistupovali z počátku testu skepticky a měli obavy, co to bude za šílenou kombinaci. Jenže opak je pravdou, nějakou záhadou se Nissanu povedlo naladit převodovku CVT tak, že po okamžitém přesednutí ze Škody Yeti s DSG jsme měli pocit, že X-Trail zkrátka řadí lépe! Postupem času jsme tak s japonským SUV jezdili raději, přestože jeho spotřeba navzdory naftovému motoru nepatří zrovna k nejnižším.
Přítomných 177 koní dává znát, že vůz nebude žádnou brzdou provozu. Ve skutečnosti tomu tak opravdu je, jenže vše má své ale a tím největším zde je spotřeba. Když pomineme lehkou ztrátu výkonu skrze převodovku, průměrná konzumace nafty i přes pokus o naprosto ekonomickou jízdu nespadla pod hranici 8,6 litru. Možná je to pohonem všech kol, automatem a ve výsledku i hmotností, jenže třílitrové SUV z dílny BMW nebo Audi se k sedmi litrům v průměru dostanou s větší lehkostí.
Zpět ale k převodovce a jízdnímu projevu. Dost nás potěšil plynulý přenos točivého momentu na poháněná kola, což přinášelo velmi komfortní jízdní projev. S tímhle CVT se navíc nedočkáte ani typického "vysavačového" projevu, který je mnohdy tak otravný. Po stránce jízdy pak Nissanu udělujeme velkou pochvalu. Jeho podvozek totiž naprosto ladně a bez ztráty kytičky zvládal i hlubší poklopy kanálů a ostřejší nerovnosti. Z těchto vět pak ale vyplývá, že dominantou dvoulitrového X-Trailu nebudou okresky. Na nich se vůz značně naklání a je to celkem logické.
ZávěrNissan X-Trail s motorem 2.0 dCi s pohonem všech kol a automatem CVT na nás zanechal vcelku pozitivní dojmy. Nebýt nevzhledného volantu, vyšší spotřeby a pomalého elektrického otevírání víka kufru, pak by tohle auto vlastně nemělo žádnou větší chybu. V rámci nabídky pak můžete dosáhnout lepšího požitku z jízdy, když zakoupíte verzi s manuálem. Přitom ušetříte ze svého bankovního konta rovných 50 tisíc Kč. Jinak se ale vůz vyznačuje velmi komfortním nastavením podvozku, bohatou výbavou, vynikající aktivní a pasivní bezpečnostní a také vnitřním prostorem.
Celkové hodnocení: 91 %Základní cena: 937 000 Kč
Cena testované verze: 952 000 Kč
KLADY
- komfortní podvozek
- vnitřní prostor
- dovednosti v terénu
- sedadla
- velmi dobře naladěný automat
ZÁPORY
- vysoká spotřeba paliva
- pomalejší otevírání víka kufru
- vzhled volantu
Pohonná jednotka Objem motoru: 1995 cm3 Palivo: nafta Převodovka: automatická CVT 6st. Nejvyšší výkon: 130 kW při 3750 ot./min Největší točivý moment: 380 Nm při 2000 ot./min Zrychlení z 0 na 100 km/h: 10 sekund Nejvyšší maximální rychlost: 196 km/h Rozměry Délka x šířka x výška: 4640 x 1830 x 1715 mm Rozvor: 2705 mm Objem kufru: 550 / 1982 litrů Objem palivové nádrže: 60 litrůKaždé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?