Druhá polovina roku 2016 byla tak trošku zaplavena přívalem nových vozidel v kategorii pick-up. Kromě další generace Volkswagenu Amarok s naftovým šestiválcem se na trh o něco dřív podívala také nová Navara od Nissanu. Tu jsme již dvakrát testovali, jenže pokaždé to byla vybavená nejsilnější verze, na kterou nemusí mít každý zájemce finance. Proto jsme se podívali na klasičtější levnější provedení se slabším naftovým motorem a průměrnou výbavou.
Současná Navara se představila v roce 2015 na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem a jak je vidno, mezi novinkami na poli užitkových vozidel se díky své velikosti vážně neztratí. Testované provedení se dvěma páry dveří měří do délky 5 330 milimetrů a vůbec poprvé zde máme na pohled vážně dobře vypadající exemplář.
Posudte sami, líbí se vám Navara v bronzovém metalickém laku? Nám rozhodně ano! Kam se hrabe loni testovaný červený, nebo oranžový exemplář. Bronzová je přijatelnou volbou pro ty z vás, co chtějí být nenápadní, ale zároveň nemají rádi nudu. Vše podtrhují 18" litá s rozměrem pneumatik 225/60 R18.
Výsledek je pozoruhodný. Nissanu se povedlo stvořit mamutí pick-up, který má moderní tvář a oproti některým svým konkurentům nabídne svěží tvář. Amarok se tváří moc drsně, L200 od Mitsubishi je pro změnu lehce "obyčejné".
InteriérNová Navara slouží ještě víc jako pracant, podle čehož je zpracována celá kabina. Všude možně jsou zde k nalezení zásuvky na 12V, ovladače klimatizace nebo přepínání pohonu všech kol nabídnou velké rozměry a měkčené plasty jsou tady spíše výjimkou. Vše má sloužit dlouhé roky a cokoliv chatrného by zde mohlo brzy upadnout.
V interiéru je však trošku logicky patrná inspirace ostatními modely Nissan. Tak kupříkladu kožený tříramenný volant najdeme v modelu X-Trail nebo Qashqai, sedadla s látkovým potahem taktéž a střed palubní desky jakbysmet. Díky vysoce uloženým sedadlům Navary potěší řidiče se spolujezdcem vynikající výhled vpřed a do stran.
Otevřená zadní korba je pak do jisté míry výhodou při parkování, i když ne tak docela. Bez parkovací kamery se tady neobejdete a jelikož testovaný vůz nedisponoval středovým dotykovým displejem, obraz kamery se promítal do levé části vnitřního zpětného zrcátka. Jak chytré! K dokonalosti už chyběly jen parkovací senzory, které vám pomohou zabránit drobným kolizím.
Po stránce místa v kabině jsme si nemohli na nic stěžovat. Do dvojkabiny Navary se posadí pohodlně čtyři rozměrní muži a nikdo nebude naříkat, že mu někde schází důležité centimetry. Jedinou drobnou výtkou by snad mohla být loketní opěrka řidiče, která je moc krátká a nedisponuje podélným posunem. Nepotěší ani fakt, že elektricky ovládaná okna mají automatický dojezd jen u řidiče. Zbylá okna tak musíte ovládat zdlouhavým držením tlačítka.
MotorizaceNyní nastává největší rozdíl oproti dosavadním Navarám, které jsme zde měli k otestování. K dispozici jsme nyní měli verzi se čtyřválcovým motorem 2.3 dCi, jenž disponoval výkonem 160 koní v 3 750 ot./min. Náročnější zájemci mohou sáhnout po provedení s výkonem 190 koní, ale tomu jsme se věnovali loňský rok. Tahle Navara tak krom nižšího výkonu nabídne i lehce snížený točivý moment, konkrétně 403 Nm při 1 500 - 2 500 ot./min.
Opět zde máme verzi s manuální převodovkou se šesti stupni, která ale pro někoho může znamenat, že se vrátí do 90. let. Její dráhy jsou dlouhé a celkem nepřesné. Prakticky se dá říct, že kdo někdy řídil vůz s manuálem z francouzské produkce z let devadesátých, s Navarou si své vzpomínky zopakuje. Například zařadit zpátečku byl pro nás někdy problém, ovšem Navara je drsný stroj a podle toho je naladěna kulisa řazení. Tady by něžná ženská ruka neuspěla.
Mnohdy bylo okolí překvapeno, že i přes hutný projev motoru je pod kapotou uložen „pouze“ čtyřválec. Oproti novince se jménem Volkswagen Amarok V6 má tedy Navara trošku nevýhodu, jenže prakticky jen na papíře. Silnější verze s 190 koňmi jede jako zběsilá a je to slušný tahoun. Slabší provedení je na tom podobně, ale je zde znát úbytek jednoho turbodmychadla. I tak se ale z Navary nestal šnek. Na mokrém povrchu si ráda i s nějakým tím nákladem ráda prohrábne zadní kola a pokud s ní někdy pojedete prázdní, buďte hodně opatrní na plynovém pedálu.
Ostatně, to jsme si prověřili během letošní kruté zimy, kdy venku hustě sněžilo a noční mrazy atakovaly dvacítku pod nulou. Co může být lepšího, než vzít Navaru, odvážného spolujezdce a zajet do pořádné zasněžené přírody? My jsme právě tohle udělali a výsledkem byla neskutečně dobrodružná zábava s jistou dávkou adrenalinu. Novou Navaru jsme podrobili zkoušce na lesním zasněženém a zledovatělém úseku, kde by se kdejaké koncernové auto s Haldexem nechytalo. A výsledek?
Navara opět obstála na jedničku. I při divokých hrátkách v hlubokém sněhu se manuálně sepnutý stálý pohon všech kol postaral o jízdu jako na kolejích a jen tu a tam jsme jeli bokem ve stylu vozidel BMW. Aby se vám ale přesně tohle podařilo, musíte si vypnout elektronickou stabilizaci a prokluz, což lze učinit stisknutím tlačítka vlevo dole pod volantem. Následně se z Navary stane obludná a řvoucí bestie, která dokáže vytvořit sněhovou bouři za svou dlouhou praktickou zádí. Vypnutí elektroniky a zapnutí zadního pohonu pak doporučujeme jen velmi zřídka, pokud nejste profík, brzy poznáte, že to byla velká chyba.
Za slušné dovednosti v terénu mluví i technické údaje, kdy přední nájezdový úhel činí 30,4° a zadní 25,6°. Zkoušený exemplář obouval již jednou zmíněná 18“ kola a to je možná důvodem, proč je nová Navara na běžných silnicích nadmíru komfortní. V terénu je to logicky o něco horší, ale když si srovnáme komfort v kabině například s loni testovaným "starším" Amarokem nebo Mitsubishi L200, je na tom o chlup lépe.
ZávěrMohlo by se zdát, že třikrát otestovaný model se stejným jménem bude mít naprosto stejný závěr, jenže není tomu tak. Nejsilnější klasická verze Navary o výkonu 190 koní je spíše sprinterem, zatímco slabší provedení je ideální volbou pro méně náročné zákazníky. 160 koní s ní dokáže slušně pohnout, spotřeba i přes zimní období nepřekročila osm litrů na 100 km v průměru a absence uzávěrky zadního diferenciálu nebyla v terénu takřka poznat. Pro dobrudružné povahy může být slabší Navara velmi dobrým parťákem, který poslouží obstojně ve všech možných situacích.
Celkové hodnocení: 92%Základní cena vozu: 911 200 Kč
Cena testované verze s příplatky: 928 396 Kč
KLADY
- průchodnost i těžším terénem
- solidní podvozek
- vnitřní prostor
- projev motoru
- přijatelná spotřeba
ZÁPORY
- menší objem nádrže
- automatický dojezd okna jen u řidiče
- výškově stavitelný volant
Pohonná jednotka Objem: 2 298 cm3 Palivo: nafta Převodovka: manuální 6 st. Nejvyšší výkon: 160 koní při 3 750 ot./min Největší točivý moment: 403 Nm při 1 500 - 2 500 ot./min Maximální nejvyšší rychlost: 172 km/h Zrychlení z 0 na 100 km/h: 12 sekund Spotřeba (město/mimo/kombinovaná): 7,6 l / 7,5 l / 7,7 l Rozměry Délka x šířka x výška: 5 120 x 1 790 x 1 805 mm Rozvor: 3 150 mm Velikost ložné plochy D x Š x V: 1 788 x 1 560 x 474 mm Objem palivové nádrže: 73 litrůV závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.