V průběhu letošního léta do naší redakční garáže zavítalo velké SUV z dílny Hyundai. Santa Fe se nám skutečně líbilo a když se naskytla šance pro Vás otestovat i jeho většího sourozence, rozhodně jsme neváhali. Jak si v našem redakčním testu vedlo Grand Santa Fe? To se dozvíte v následujících řádcích.
Nemusíte být velký znalec automobilového trhu, abyste pochopili, pro jaký trh je Grand Santa Fe určeno. Se svými rozměry 4905 mm na délku, 1885 mm na šířku a 1695 mm na výšku se jedná přímo o ideální vůz pro amerického zákazníka bažícím po velkém SUV. Co se v USA zdá jako ideál, jeví se českému motoristovi jako obr. Přesto se v Čechách najde mnoho řidičů, kteří po SUV podobných rozměrů touží.
DesignJak se dá očekávat, Grand Santa Fe designově vychází ze svého menšího bratříčka Santa Fe. Při bližším koumání ovšem nalezneme mnoho drobných odlišností, které ve výsledku zcela přetváří dojez z celkového vzhledu vozu. Na tom se podepisují zejména úpravy na přídi vozu, jako je protažená maska chladiče nebo rozdílné tvary ostrých prolisů nebo umístění denního LED svícení a mlhovek.
Podstatou Grand Santa Fe je ale jeho zadní část, kde se v podlaze zavazadlového prostoru skrývá třetí řada sedadel. Díky výraznému prodloužení a zmohutnění této partie se vám nikdy nestane, že byste si Grand Santa Fe mohli splést s běžným Santa Fe.
InteriérZde již rozdíly mezi Santa Fe a Grand Santa Fe hledám marně. Ale není se čemu divit. Proč by v Hyundai složitě vymýšleli nějaké úpravy a odlišení, když interiér v Santa Fe funguje skvěle. Tedy alespoň zdánlivě. Po usednutí na nás sice dýchne závan korejského pojetí luxusu a velkorysosti vnitřního prostoru. Těšit se také můžete z přítomnosti pohodlných kožených sedadel s vyhříváním líbivého designu palubní desky, stejně jako kapličky přístrojů. Stěžovat si nelze ani na použité materiály nebo jejich slícování. Jako velký kámen úrazu se zde ale ukazuje ergonomie jednotlivých ovládacích prvků. Středový panel je stejně jako volant plný rozličných tlačítek a ovladačů.
Problémem ale není jen orientace v těchto prvních, ale i jejich rozmístění z hlediska ergonomie. Například tlačítka, ukrývající se na levé části palubní desky, jsou zcela zakryty věncem volantu. Přitom se jedná o tlačítka měnící jízdní režimy vozu a ovládající systém Stop Start a několik dalších, které by měl mít řidič po ruce. Zhodnotit samozřejmě musíme i zadní řady sedadel. Na té druhé si rozhodně není na co stěžovat. Sedáky jsou sice o něco tvrdší než sedadla vpředu, nic to ale neubírá na jejich pohodlí, ke kterému značně přispívá možnost nastavit si sklon opěradla. Kde je prostor pro stížnosti, je třetí řada sedadel.
Zde rozhodně není místa na rozdávání a ani nastupování není nějak pohodlné. O vystupování snad ani nemluvě. Tato řada sedadel je tak očividně určena spíše pro dětské pasažéry, popřípadě jako „nouzovka“ na kratší vzdálenosti. Na dlouhé a pohodlné výlety s dospělou sedmičlennou posádkou tedy zapomeňte.
Jízda a motorizaceV nabídce motorů se stejně jako u běžného Santa Fe nachází jediný agregát. Vznětový 2,2 litrový motor CRDi pracuje společně se šestistupňovým automatem bez jediného zaváhání.
Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že tak velký vůz by si zasloužil větší motor. O tom ostatně vypovídá i spotřeba paliva, která se v rámci testování pohybovala stále kolem hranice devíti litrů. Pro srovnání běžné Santa Fe si při redakčním testu v průměru řeklo o 7 litrů na 100 km. Jízdně se dá Grand Santa Fe označit za extrémně pohodlné. Větší nerovnosti jsou tlumeny s naprostým přehledem a o těch menších se posádka prakticky nedozví. Co mě bohužel opět zklamalo, je přeposilované a nekomunikativní řízení. Jeho odpor se sice zvýší po nastavení jízdního režimu do polohy Sport. Nic to ale nemění na faktu, že řidiči se absolutně nedostává informací o práci předních kol. S pohodlným podvozkem samozřejmě souvisí i výrazné náklony karoserie a silná nedotáčivost. Kdo by ale očekával od velkého SUV pro sedm osob nějaké sportovní ambice že?
Stejně jako s běžným Santa Fe jsem se i s „Grandem“ vydal mimo silnici, kde se vůz opět ukázal ve skvělém světle a díky funkci 4x4 Lock se pohyboval po nezpěvněném povrchu s naprostým přehledem a jen tak něco ho nerozhodilo.
ZávěrVe zkratce se dá o Grand Santa Fe říci, že jde o velice povedené SUV. Nabízí zajímavý design, který dokáže upoutat pozornost. V interiéru nabídne nádech luxusu a přehršel prostoru. Díky svému pohodlnému podvozku se navíc řadí mezi nejpohodlnější vozy své třídy. Překousnout musíte ovšem drobné nedostatky v interiéru, vyšší spotřebu, necitlivé řízení a fakt, že podobná SUV rozhodně nejsou z levného kraje.
Celkové hodnocení: 91%Základní cena vozu: 1 179 990 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatků: 1 340 890 Kč
KLADY
- prostornost kabiny v podélném a příčném směru
- originální vzhled
- vysoká stabilita při jízdě i na brzdách
- pohodlná jízda bez zbytečného hluku
ZÁPORY
- necitlivé řízení
- špatné rozložení ovládacích prvků
- nedotáčivost
Pohonná jednotka: Objem motoru: 2 199 ccm Palivo: nafta Nejvyšší výkon: 200 koní při 3 800 ot./min Nejvyšší točivý moment: 440 Nm při 1 750 – 2 750 ot./min Převodovka: šestistupňová automatická Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,9 sekundy Nejvyšší maximální rychlost: 201 km/h Spotřeba (město/mimo/kombinovaná: 8.3 / 6.3 / 7.0 litrůRozměry: Délka x šířka x výška: 4 905 x 1 885 x 1 695 mm Rozvor: 2 800 mm Objem zavazadelníku: 634 litrů Objem palivové nádrže:
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.