Auta pro náctileté, nebo-li moped auta se stávají v současné době stále diskutovanější alternativou k pohybu mladých lidí po městě. Rozhodli jsme se proto krátkému testu podrobit dvojici mopedaut z dílny společnosti Aixam.
Otestovat se nám podařilo elektromobil Aixam s názvem e-Coupé pro řidiče od patnácti let a výkonnější dieselový Crossover, které lze řídit od sedmnácti let.
Elegantní dospělý design dokáže zaujmoutZejména po designové stránce si vozy z dílny Aixamu v ničem nezadají s „dospělou“ konkurencí. Toto tvrzení platí hlavně o menším elektromobilu e-Coupé, které působí dojmem elegantního městského mini-hatchbacku. Větší Crossover se alespoň v mých očích zdá jako „nafouklé kupé“. U malého bílého hatchbacku skvěle vynikají elegantní detaily jako černé D-sloupky, nenápadný zadní spoiler nebo zvýrazněné lemy blatníků.
InteriérV interiéru to bohužel již tak pozitivní není. Zde se podepisuje výrazná snaha na výrobě vozu co nejvíce ušetřit. Ve finále tak dostaneme interiér bez možnosti nastavení vzdálenosti sedadla od pedálů. Sedadla jsou ostatně koncipována spíše pro drobnější postavy a ty z nás se zavalitější postavou zprvu překvapí nepříjemný tlak do zad, v oblasti bočního vedení. Ke kvalitě interiéru se snad ani nemá cenu vyjadřovat. Všechny díly jsou vytvořeny z tvrdého a nepříliš hezkého plastu. Stejně tak se šetřilo na bezpečnostních prvcích. Například airbagy nebo jakékoli jízdní asistenty byste zde hledali jen těžko. Vlastně jediným prvkem zvyšující bezpečnost posádky jsou brzdy s ABS, které jsou ovšem montovány pouze za příplatek.
Vlastně ani ergonomie ovládacích prvků není nikterak ukázková. Jen málokdo si napoprvé uvědomí, že ovládání klaksonu nalezne na levé páčce za volantem. Také nás lehce zklamal přístup k tlačítku ovládající stahování okna, který je kvůli pravé ovládací páčce stěračů velice nešťastný. Zavazadlový prostor rozhodně nepatří k těm největším, pokud ale vezmeme v úvahu velikost auta, musíme uznat, že je více než ucházející. Negativně se na něm nepodepsala ani přítomnost akumulátorů u elektrické verze.
JízdaPřistupme ale k tomu nejdůležitějšímu a to sice k jízdě. Prvním vozem, který prošel naším rychlým testem, byl vyšší a výkonnější Aixam Crossover. Ten pod kapotou ukrýval dvouválcový dieselový agregát o objemu 400 ccm, který nabízí uživateli výkon 4 kW, neboli 5,3 koňské síly. Po nastartování motoru se celá kabina rozklepe v rytmu dvouválcového dieselu, u kterého se o tichém projevu nedá mluvit ani v náznaku. Po zařazení režimu D na jednorychlostním automatu se vůz nesměle rozpohybuje. Během jízdy po městě mezi semafory a při proplétání se úzkými uličkami člověk opravdu nezpozoruje žádný nedostatek výkonu. Čeho si ovšem nevšimnout nelze je evidentní nedostatek jízdního komfortu. O hlučném dieselovém motoru jsme se již bavili, musíme ale zmínit i poměrně nepohodlný podvozek. Brzdný výkon také není kdovíjak vysoký, na druhou stranu vůz stejně nepřekročí svou konstrukční rychlost 45 km/h a maximální brzdný výkon tak bude potřeba jen málokdy. Veškeré tyto nedostatky jako je nedostatek odhlučnění a podobně se ale daly očekávat. Výrobce si totiž pro zachování statusu mopedauto nesmí dovolit překročit hmotnostní limit 350 kg.
Po zkušební jízdě s dieselovým Crossoverem přesedáme do elektřinou poháněného vozu e-Coupé. Na jízdním voliči opět volíme režim D a směle vyrážíme vstříc testovací jízdě. Ihned po rozjezdu e-Coupé příjemně překvapuje. Jeho tichý chod je pravý balzám na duši a pravý opak hlučného dieselu v modelu Crossover. Vůz poháněný elektromotorem o stejném výkonu 4 kW působí v nízkých rychlostech neuvěřitelně živě a z klidu vyráží až s překvapivým elánem. Ten samozřejmě při rychlosti 45 km/h opadá. Zde totiž zasahuje ruka omezovače rychlosti. Co se týče naladění podvozku, je stále dosti tvrdé, dovoluji si ale říci, že e-Coupé působilo alespoň pocitově mnohem pohodlněji než větší Crossover. Stále se zde ale potýkáme se slabšími brzdami a poměrně nepřesným řízením.
ResuméJak je očividné, mopedauta Aixam se nedokáží vyrovnat dospělému autu ani v kvalitě výroby, ani v kvalitě jízdy a komfortu. Na druhou stranu fungují tyto vozy pro náctileté jako skvělá alternativa k menšímu motocyklu. Při pohybu po městě je i nízký výkon naprosto dostačující. Teenager má navíc možnost převést drobnější náklad. Zanedbatelná není ani stránka bezpečnosti. Ačkoli vozy Aixam nedisponují žádnými moderními bezpečnostními prvky, bude srážka s automobilem pro teenagera lepší v mopedautě, než na nechráněné motorce.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.