Kia Sportage je v naší redakční garáži poměrně dobře známým modelem. Ostatně jsme Sportage podrobili redakčnímu testu již dvakrát. V obou případech se jednalo o vrcholné verze s dieselovým i benzínovým motorem. Při pohledu do tabulek prodejnosti tyto modely ale zcela zastíní verze s 1,7 litrovým dieselovým motorem. Abychom přišli na to, proč Češi tolik milují Sportage s tímto motorem, podrobili jsme ji našemu důkladnému testu.
O exteriéru nové Sportage toho bylo namluveno a napsáno již mnoho. Proto si jej shrneme pouze v několika větách. Nejvýraznějším rysem současné generace Sportage je především její charakteristická příď, která rozděluje přihlížející na dva nesmiřitelné tábory. Mnozí jej považují za nehezký a vzpomínají na opěvovanou minulou generaci.
Já osobně považuji vzhled nové Sportage za odvážný a osobitý, který odliší vůz v záplavě moderních crossoverů. Zadní část již tolik dramatická rozhodně není. Přesto dokáže zaujmout, především červenou linií, propojující obě zadní svítilny. Jediné, co mě na zmíněné červené linii mrzí je fakt, že neobsahuje žádnou formu osvícení a je tvořen pouze odrazkami.
InteriérInteriér potěší především svou prostorností a hlavně jednoduchostí a přehledností. Každé tlačítko je přesně tam, kde by ho člověk hledal. Na poměry svého segmentu se může Sportage také pochlubit kvalitními a hlavně příjemnými materiály v interiéru.
Za volantem člověk najde velice rychle příjemnou řidičskou pozici. Výhled z vozu je více než dobrý. Za celou dobu testování jsem si na něj stěžoval pouze jedenkráte a to když jsem najížděl do velice táhlé zatáčky, kdy mi ve výhledu částečně překážel masivní A-sloupek. Na zadní lavici trochu zamrzí kratší sedák. Naopak potěší dostatek prostoru pro kolena a hlavu. Zavazadelník nabízí objem 491 nebo 504 litrů, v závislosti na přítomnost rezervního kola či lepící sady.
Jízda a motorizaceJak jsem již uvedl na začátku testu, měl jsem tu čest testovat Sportage již ve dvou variantách. V obou případech se testované vozy chlubily velkými devatenáctipalcovými koly. Ty vozu neskutečně slušely a při ostré jízdě se do nich mohl vůz pořádně opřít. Při přejíždění drobnějších nerovností. Právě tento problém byl u posledního testovaného kusu zcela eliminován. Za to můžeme děkovat především sedmnáctipalcovým kolům. Velká bočnice pneumatik sice neposkytuje při ostré jízdě takovou oporu jako sportovnější „devatenáctky“ a vůz se na nich znatelně hrne po tečně ze zatáčky. Při klidné jízdě ale řidič ocení jejich tlumicí schopnosti.
Podvozek Sportage v kombinaci s tímto obutím nerozhodí ani větší nerovnosti. Víceprvkové zavěšení kol svou práci odvádí jednoduše na jedničku a navíc bez zbytečného hluku. Hluk se do kabiny navíc nedostává ani od valících se kol. Poměrně rozporuplné je v mých očích řízení nové Sportage. To je sice příjemně přesné a má navíc i slušný odpor. Bohužel komunikace mezi volantem a řidičem je prakticky nulová a stejně jako u většiny moderních crossoverů tak nezbývá než odhadovat co se s předními koly zrovna děje.
Jak jsme již zmínili, pod kapotou testovaného kusu pracoval naftový agregát 1,7 CRDi, který posílal svou sílu 85 kW na přední nápravu. Tento motor rozhodně nepatří mezi ty nejkultivovanější. Na druhou stranu musíme vypíchnout jeho velice příjemný nástup. Nedochází u něj k žádnému výraznému zátahu. Naopak, síla motoru přichází lineárně. Maximální točivý moment motor poskytuje v rozmezí od 1250 až po 2750 otáček za minutu. Motor sice dokáže táhnout až k hranici 4500 otáček, za kterou přichází prudký výkonový pokles, nejlépe se ale cítí právě kolem hranice 2000 otáček za minutu. V těchto otáčkách motor pracuje příjemně, s dostatkem výkonu pro poklidnou jízdu. Pokud ovšem toužíte po dramatičtějším projevu, rozhodně se poohlédněte po silnějších agregátech. Přeci jen Sportage nepatří k nejlehčím vozům a 85 kW nemusí každému postačovat.
Nesmíme vás samozřejmě připravit ani o hodnotu průměrné spotřeby. Po ukončení redakčního testu se spotřeba vozu ustálila na 6,9 litrech na 100 km. Je třeba podotknout, že Sportage se nějakého šetření během testování nějakých úlev nedočkala a poctivě jsme střídali jízdu ve městě, po okreskách i po dálnici. S motorem spolupracovala šestistupňová manuální převodovka. Ta disponuje velice přesnými drahami. Ty jsou navíc příjemně krátké a k jejímu chodu nemám prakticky žádné výtky.
ResuméPřiznám se, že po zkušenostech s dvoulitrovou verzí Sportage a s pohonem všech kol jsem měl z předokolky s motorem 1,7 CRDi poměrně slušné obavy. Ty byly ale po několika kilometrech zažehnány. I slabší motor si dokáže s vozem této velikosti poměrně slušně poradit a nemusíte se bát, že byste na dálnici nějak brzdili provoz. Při jízdě rozhodně neočekávejte dramatičnost a už vůbec ne sportovního ducha. Naopak se můžete těšit na velice příjemnou jízdu, bez rušivého hluku od podvozku.
Celkové hodnocení: 87%Základní cena testovaného vozu: 459 980,- Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatků: 612 880,- Kč
Motorizace Obejm motoru: 1685 cm3 Palivo: nafta Nejvyšší výkon: 85 kW při 4000 ot/min Nejvyšší točivý moment: 280 Nm mezi 1250 - 2750 ot/min Zrychlení z 0 na 100 km/h: 11,5 s Nejvyšší rychlost: 176 km/h Spotřeba (město/mimo/kombinovaná) 5,7/4,2/4,7 litru Průměrné emise: 124 g/km
Můžete zadat zdroj dat
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?