Jaguar jde s dobou a tak najdeme v jeho nabídce i první středně velké SUV s názvem F-Pace. Za cíl si vzalo konkurovat Audi Q5, Mercedesu GLC Coupe a také BMW X4. Podle výrobce chce novinka na poli SUV zaujmout až 90 procent nových zákazníků, z nichž pak jedna čtvrtina připadá na ženy. Na týden jsme si tak vzali do rukou novinku, která místy vypadá jako nafouklé kupé F-Type s pěti místy k sezení. A co myslíte, povedlo se britské novince zdrtit německou konkurenci?
Kdo zná model F-Type, ten uvidí jasnou inspiraci designérů hlavně vzadu. F-Pace totiž dostal takřka stejné zadní světlomety. Testovaný kus byl navíc ve výbavě Portfolio, která se k vozu velice hodila. Tipli by jste si, že nafocené auto stojí na 20“ kolech s pneumatikami o rozměru 255/50 R20? Ano, je to opravdu tak, a to stále není vrchol nabídky, těmi jsou totiž lité dvaadvacítky.
Nový Jaguar F-Pace je navíc docela velkým autem. Do délky totiž měří 4731 milimetrů, ovšem to vůbec neznamená, že by se jednalo o neforemný kus hliníku. Stačí se podívat do fotogalerie na vysokou přední kapotu nebo ztvárnění bočního profilu. Ve výsledku je to opravdu rodinně smýšlející F-Type s geny SUV, který se ve vrcholné výbavě R-Sport neztratí ani vedle Porsche Macan Turbo S.
InteriérJelikož Jaguar cílí s novým F-Pacem na mladší populaci zákazníků, jistá dávka dynamičnosti a elegance se musí nacházet taktéž v kabině. Námi testovaný kus tak nabízel skvělá kožená sedadla s vynikajícím bočním vedením a dobrou oporou stehen, digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3 palce s možností změnit zobrazení různých údajů nebo širokoúhlý dotykový displej infotainmentu s úhlopříčkou 10,2 palce.
Naopak nepotěší krásně zpracovaný kožený (za příplatek vyhřívaný) volant, na němž bohužel najdeme tolik tlačítek, že i Citroen C5 mu může jenom tiše „závidět“. Občasným problémem byla i rychlost palubního systému, kdy se občas stalo, že navigace nebyla tak rychlá, jak jsme od ní žádali. To samé se týká zobrazení obrazu z parkovací kamery, jenž se občas objevil až několik sekund po zařazení zpětného chodu.
V kabině je zkrátka vidět kombinace dokonalosti a jejího opaku. O tom svědčí především kůží obšitá horní část přístrojové desky. Tento prvek velice chválíme, jenže při pohledu na nepříliš dobře slícované a upevněné plastové postranní lišty středového tunelu rázem zjistíte, že třeba BMW X4 vám tohle „nenabídne“. Jinak to ale v interiéru F-Pace vypadá velmi útulně, kvalitně a nebýt drobných přestřelků, dali bychom novince z Británie plný počet bodů.
Kde koho zaujme elegantní výsuvný kruhový volič automatické převodovky, který je obalen hliníkovým plátem. Ten ale v zimě bude slušně studit a v létě se o něj budete schopni spálit. Co se týče místa obecně, vpředu se pohodlně usadí dva vzrostlí pasažéři s výškou do 190 cm. Vzadu to však bude díky zkosené střeše o poznání horší. Lidé s výško okolo 180 cm zde budou mít místa přesně tak akorát, kdo bude mít nad, čeká ho tlačenice v oblasti kolen a hlavy.
Samotná šířka vozu 1460 milimetrů není navíc na středně velké SUV nic moc. Přitom všechna sedadla jsou nadmíru komfortní a při nárazovém přesunu v délce 400 kilometrů jsme z vozu vystoupili naprosto v pořádku a nikterak zlámaní. To jsme však jeli ve třech, pokud by se dozadu posadili dva stejně vzrostlí muži jako řidič a spolujezdec, budou to oni, kteří by F-Pace opustil s bolestmi nohou.
Ale abychom jen nekritizovali, musíme zmínit i některé z předností vozu. V naší výbavě nechyběla dvojice USB konektorů, klasická dvanáctivoltová zásuvka anebo premiový audiosystém Meridian. To jsou velmi šikovné prvky, které posádce zpříjemní cestu. Pozitivním údajem je i základní objem kufru s hodnotou 650 litrů. Pokud si přikoupíte rezervní kolo o rozměru 19“ (což byl náš případ), rázem na vás v kufru čeká 508 litrů. I tak ale potěší nízká nákladová hrana, ideálně vysoko se otevírající víko kufru a skoro rovná ložná plocha. Naprostou třešničkou na dortu pak jsou ve standardu dodávané podélné kolejnice s oky pro ukotvení nákladu.
Naftový čtyřválec nebo šestiválec?A nyní se dostáváme k tomu nejhlavnějšímu, čímž jsou motorizace. Zájemci o naftu mají na výběr mezi dvoulitrovým čtyřválcem (180 koní) a třílitrovým šestiválcem, jenž ovšem nabídne rovných 300 koní. Chcete něco mezi tím? Pak máte nejspíše smůlu, protože dále jsou tu jen dva benzíny, z nichž ten vrcholný nabídne 380 koní.
Nás se týká první zmíněná verze, tedy naftový dvoulitr se čtyřmi válci, 180 koňmi a točivým momentem 430 Nm. Výkon šel na všechna čtyři kola skrze osmistupňový automat ZF a musíme uznat, že tohle se Jaguaru povedlo. Prvotní obavy z toho, že čtyřválec nebude F-Pacu stačit, se rozplynuly po prvních několika desítkách kilometrů. Kdo by pak chtěl úplný základ, může sáhnout po té samé verzi, ovšem s manuálem a pohonem zadních kol.
Bylo pro nás velkým překvapením, jak dobrým dotyčný motor vlastně byl. Jednotka totiž dá najevo svůj původ jen při nastartování, kdy se celý vůz nepatrně otřese. Po zahřátí pak odezní i lehké dunění, přičemž následně je motor naprosto tichý, velice kultivovaný a s vozem nemá příliš mnoho práce. Otázkou pak je, zda si připlatit za větší šestiválec, který nabídne o 120 koní a dva válce navíc. Podle nás to smysl má, ale pouze tehdy, pokud bude F-Pace využíván pro delší dálniční cesty v obsazení větším jak sám řidič. Teprve pak se projeví lepší tah do táhlých dálničních stoupání při větším zatížení vozu a vlastnosti pořádného naftového šestiválce dokáží okouzlit nejednoho dynamičtěji smýšlejícího řidiče.
Ptáte se asi na to, kolik si vlastně F-Pace ve dvoulitru řekl v oblasti spotřeby, že? Inu, není to tolik, kolik by se mohlo na první pohled zdát. Při snaze o úspornou jízdu jsme se uměli dostat na sedm litrů na 100 km. Dynamičtější přesun po dálnici pak usrkl z nádrže devět litrů na 100 km. Všemu pomáhá dlouhý osmý převodový stupeň automatické převodovky, kdy v rychlosti 130 km/h motor točil necelé dva tisíce otáček. Pravdou však je, že na skoro identické hodnoty se budete schopni dostat i s větším naftovým šestiválcem. Automatická převodovka od firmy ZF si navíc zaslouží jednu velkou pochvalu. Bleskurychlé reakce, možnost řazení pádly pod volantem a sportovní režim, to vše pomáhalo tomu, abychom si jízdu v novém F-Pace 2.0d užívali do sytosti. Další kapitolou je samozřejmě podvozek a celkové jízdní vlastnosti, kterými v poslední době Jaguar válcuje konkurenci. O všem svědčí nadmíru dobře jezdící model XF, jenž jsme zde testovali jak v základní naftové verzi, tak i ve vrcholném provedení XF S AWD.
Když napíšeme, že F-Pace jezdí podobně dobře jako XF, budete nám věřit? Můžete a nemusíte, ale ono to tak opravdu je. Vůz je i bez adaptivních tlumičů dostatečně komfortní, v zatáčkách pevně držel zvolenou stopu, byl velice jistý na brzdách a v kroutících se zatáčkách občas zatápěl sedanům nižší střední třídy. Až tak dobře novinka z Británie jezdí, což nás doslova zarazilo. I ve srovnání s odcházející Audi Q5 nebo novým BMW X4 je F-Pace mnohonásobně lepším autem. Asi to bude i tím, že F-Pace používá vpředu dvojité lichoběžníkové zavěšení a vzadu víceprvkovou nápravu typu Integral Link. Za příplatek lze dokoupit adaptivní tlumiče a člověk by nevěřil, jak komfortní může být SUV na kolech o rozměru dvacet palců. Ačkoliv se pak jedná o verzi AWD, i tak je v základu posílán výkon především na zadek a až v případě potřeby se může část výkonu (maximálně 50 %) přeposlat dopředu.
ZávěrVe výsledku musíme uznat, že až na pár drobností se tohle Jaguaru opět povedlo. Je však velká škoda, že vzadu je místa pro posádku méně, než by člověk ve skutečnosti čekal. Naopak výbava nebo samotný naftový dvoulitr patří k přednostem, které si zaslouží zmínit. K tomu všemu se přidává opět neskutečně dobře naladěný podvozek, komunikativní řízení a slušná porce zábavy za volantem. Při představě, že máme pod kapotou vrcholnou třílitrovou naftu s 300 koňmi, si jsme na sto procent jisti, že na okresce s námi bude mít problém kde jaké sportovní konkurenční SUV. Ono to totiž není jen o výkonu, ale i o řízení, nízké váze a dokonalém podvozku. Tyto aspekty ve výsledku rozhodnou o tom, kdo bude na silnici rychlejší. Za nás si nový Jaguar F-Pace odnáší solidní hodnocení, které sráží jen pár podstatných drobností.
Celkové hodnocení: 94 %Základní cena testovaného vozu: 1 470 876 Kč
Cena testovaného vozu s příplatky: 2 004 205 Kč
KLADY
- dojem majestátnosti
- luxus a pohodlí v kabině
- kultivovaný motor
- přijatelná spotřeba
- podvozek
ZÁPORY
- horší zpracování některých dílů
- méně místa vzadu
Pohonná jednotka Objem motoru: 1 999 cm3 Palivo: nafta Převodovka: automatická 8st. Výkon: 180 koní při 4 000 ot./min Točivý moment: 430 Nm při 1 750 až 2 500 ot./min Zrychlení z 0 na 100 km/h: 8,7 sekundy Maximální nejvyšší rychlost: 208 km/h Spotřeba (město /mimo / kombinovaná): 6,2 l / 4,7 l / 5,3 l Rozměry Délka x šířka x výška: 4 731 × 2 070 × 1 652 mm Rozvor: 2 874 mm Objem kufru: 508 / 1 740 l Objem palivové nádrže: 60 litrůTento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.