Škoda Fabia je nejprodávanějším kompaktním hatchbackem na našem trhu. Na záda jí ale ostře šlape její úhlavní konkurentka z Rüsselsheimu. V čem nás malá Corsa od Opelu nadchla a v čem zase zklamala?
Po vzhledové stránce patří Corsa rozhodně k těm povedenějším malým hatchbackům na současném trhu. Při pohledu na její roztomilou „tvářičku“ je každému nad slunce jasné, že designeři Opelu se snažili zapůsobit zejména na něžnější pohlaví.
V exteriéru budete marně hledat ostré agresivní linie a prolisy. Namísto nich sází Opel na zaoblené tvary, které jen přispívají k ženskosti vozu.
InteriérStejně jako v exteriéru, i v interiéru nalezneme mnoho náznaků, že Corsa je autem pro ženy. Začněme u pozice za volantem. Prémiové textilní sedačky nabízí dostatečné pohodlí i na delší cesty, včetně příjemného bočního vedení. Ačkoli jsem si sedačku nastavil do nejnižší možné pozice, stále jsem seděl dost vysoko. Zde se právě odráží fakt, že inženýři počítali s řidičem drobnější postavy.
Na přední řadě sedadel rozhodně není na místě stěžovat si na nedostatek prostoru. Svěže působí i jednoduše uspořádaná palubní deska a centrální panel. Tomu dominuje dotyková obrazovka a hravé ovládání klimatizace.
Bohužel, tvrzení o pohodlí a o prostornosti na předních sedadlech rozhodně neplatí pro zadní řadu sedaček. Sedák zadní lavice je dosti krátký a nepříjemně tvrdý. Slavné to není ani s místem před cestujícími a kolem jejich ramen. Prakticky založené zákazníky nepotěší ani menší zavazadelník o objemu 260 litrů. Co se týče prostornosti, nemůže tedy Corsa konkurovat domácí Fabii. Tu ovšem hravě překonává v jiné disciplíně.
JízdaTo, co mě na Corse bavilo nejvíce, je její jízdní projev. Malá a lehká Corsa působí vyváženě, stabilně a až neuvěřitelně mrštně. Tyto vlastnosti jsem ocenil zejména při pohybu po městě a musím se přiznat, že jsem si pohyb po stověžaté Praze dlouho tolik neužíval jako v malé Corse. Elán tohoto drobečka neopouštěl ani na zakroucených okreskách.
Zde se ovšem nedá tlačit na pilu tak, jak bych si představoval. Opel nadělil Corse do vínku velice citlivý stabilizační systém, který začne zasahovat okamžitě při sebemenším náznaku nedotáčivosti a i záměrné pokusy o rozhození zádi vozu skončily u zásahu elektroniky. Toto považuji za další důkaz přiblížení Corsy ženám za volantem. Příjemným překvapením byl i jízdní komfort. Corsa příkladně tlumí menší i větší nerovnosti. Na vážkách se podvozek ocitl pouze při přejezdu nerovností v zatáčkách, kdy začala záď vozu jemně citelně poskakovat. Za nadprůměr bych se nebál označit ani řízení. Nepatří sice k nejrychlejším, je ale poměrně citlivé i kolem středové polohy.
Motorizace a převodovkaPod kapotou testované Corsy pracoval čtyřválec ECOflex o objemu 1,4 litru s výkonem 66kW. Tento agregát rozhodně nepatří k těm nejživějším. Výraznější zátah přichází ve středním pásmu otáček.
Maximální výkon motoru se ukrývá až za hranicí pěti tisíc otáček. Při těchto hodnotách je ovšem motor až nepříjemně hlučný. Motor byl v testovacím voze spárován se šestistupňovým automatem s hydrodynamickým měničem. Právě tato převodovka se v mých očích stala největším mínusem na testované Corse. Mnohdy převodovka až zbytečně nechávala motor vytočit, až k hranici šesti tisíc otáček. Samotné přeřazení navíc nepatří k nejrychlejším a rozhodně ne k nejkultivovanějším. Výrazné škubání posádka pociťuje jak při řazení směrem nahoru, tak i při podřazení. Zapomenout nesmíme ani na spotřebu paliva. Ta se v průběhu celého testu pohybovala při hranici 8 litrů na sto ujetých kilomterů a pouze při opravdu extrémně úsporné jízdě se mi podařilo jezdit za méně než 7 litrů.
ResuméNová Corsa zaujme neotřelým designem, potěší prostorností na předních sedadlech, slušnou výbavou a přijatelnou cenou. Co je ale dle mého soudu nejdůležitější, je radost, která se do vás během pobytu za volantem vkrádá. Malou Corsu je jednoduše radost řídit, do zatáček se vrhá s grácií a úsměvem na tváři. Pokud budeme racionálně srovnávat Corsu a Fabii, vyjde mladoboleslavský hatchback jako jasný vítěz podle všech měřitelných hodnot. Po týdnu jezdění v Corse a vzpomínání na týden strávený ve Fabii mi ale došlo, že obě míří na docela odlišnou cílovou skupinu. Corsa s motorem 1,4 je opravdu skvělé auto do města a vlastně i ideální pro ženy. Jedinou výraznou vadou na její kráse je zmiňovaná automatická převodovka.
Celkové hodnocení: 92%Základní cena testovaného vozu: 340 900 Kč
Cena testované verze s příplatky: 365 900 Kč
KLADY
- svěží vzhled
- pohodlný podvozek
- zábavný jízdní projev
ZÁPORY
- škubání automatické převodovky
- hlučnost motoru ve vyšších otáčkách
- menší kufr
Pohonná jednotka Objem motoru: 1398 cm3 Palivo: benzín Výkon: 90 koní při 6000 ot./min Točivý moment: 130 Nm při 4000 ot./min Zrychlení z 0 na 100 km/h: 13,9 sekundy Maximální nejvyšší rychlost: 175 km/h Spotřeba (město/mimo/kombinovaná): 6,7/4,2/5,1 l Emice CO2: 118 g/km Rozměry Délka x šířka x výška: 4021 x 1746 x 1481 mm Rozvor: 2510 mm Obejm kufru: 260 litrů Objem palivové nádrže: 45 litrůPo delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?