Mít ve svém repertoáru alespoň jeden kompakt s vyvýšeným, oplastovaným podvozkem je v dnešní době prakticky nutnost. Toho si je vědomé i jihokorejské Hyundai, které je v tomto segmentu reprezentováno i20 Active.
Oplastovaná karoserie, nové nárazníky, o 2 cm vyšší světlá výška, velká 17“ kola a výrazná oranžová barva. To je recept, na základě kterého se designerům Hundai podařilo z malého a nijak nevýrazného i20 postavit atraktivní malý crossover, jenž zaručeně zaujme.
Při pohledu na něj nás zaujme především agresivně vyhlížející příď. Tomuto pohledu nejvíce přidává upravený přední nárazník, který je v porovnání s běžnou i20 postaven vzhůru nohama. Skvěle také působí detaily, jako jsou boční plastové chrániče dveří nebo víčko nádrže v tmavé barvě, korespondující s barvou plastové linie kolem vozu.
InteriérInteriér vozu je prakticky identický s tím, který známe z běžné i20. Jedinou odlišností jsou oranžové doplňky jako olemování bočních výdechů klimatizace nebo řadicí páky. Může se zdát, že takové drobnosti nic nezmění, opak je ale pravdou. Oranžová barva, kterou nalezneme i na sedadlech s výborným bočním vedením, interiér příjemně rozjasnila.
Kabina působí příjemně prostorným dojmem a krom občasného kontaktu pravého kolena s tvrdším středovým panelem si neměl řidič na co stěžovat. To platí i pro spolujezdce, zatímco na zadních sedačkách se o prostornosti příliš hovořit nedá.
Přesto pro dospělého člověka není problém na zadních sedačkách absolvovat běžnou hodinovou jízdu. Jediným mínusem, co se týče interiéru je až příliš tenký věnec volantu a loketní opěrka, kterou není možné nastavit ani výškově, ani podélně.
Motorizace a jízdaHyundai i20 Active je v nabídce pouze s dvojicí motorů. Slabším čtyřválcem 1,4 litru CVVT s výkonem 74 kW. Druhou možnou variantou je litrový tříválec T-GDI s výkonem 88 kW. Právě tříválcový agregát se ukrýval pod kapotou našeho testovaného kusu. Musím se přiznat, že jsem se zprvu týdne s litrovým tříválcem strachoval. Tyto obavy byly ale poměrně záhy rozehnány. Motor se v průběhu testu ukázal jako nečekaně kultivovaný. Libovali jsme si zejména nad jeho točivým momentem 171 Nm, který se dostavuje již od hranice 1500 otáček za minutu a vrcholí za hranicí 4 000 otáček za minutu. Dech nedocházel motoru ani při dálničních rychlostech. Přirozeně se ale motor nejlépe cítil na okreskách.
Zde se projevovala jeho dostatečná síla i jeho úspornost. S lehkou nohou na plynu se nám dokonce povedlo srazit spotřebu pod hranici šesti litrů na 100 km. V městském provozu ovšem opět rostla k hranici osmi litrů, kterou pak značně převyšovala na dálnici. Hodnota průměrné spotřeby po ukončení týdenního testu se zastavila na 7,5 litru na 100 km. I na motoru jsme ale našli jeden podstatný problém. Tím je jeho reakční doba. Po sešlápnutí plynového pedálu čekáte a čekáte a čekáte, dokud se neroztočí turbo, které malému motůrku pomůže. Motor je spárován se šestistupňovou manuální převodovkou, ke které nemáme prakticky žádnou výtku. Já osobně bych ocenil vyšší mechanický odpor.
Tvrzení, že se motor nejlépe cítil na okreskách, bohužel neplatil pro posádku uvnitř vozu. Náš test probíhal po většinu času na středočeských a nutno dodat i řádně rozbitých silničkách, které rozhodně nejsou místem, kde by si byla i20 příliš jistá. Leckdo by očekával, že malý crossover s vizáží dobrodruha bude příjemně měkký. Bohužel tomu tak nebylo a tuhý podvozek ve spojení s velkými 17“ koly netlumil nerovnosti podle našich představ. Od podvozku se navíc do kabiny dral nepříjemný hluk. Až při ostřejší jízdě se začne projevovat jeho tuhost, která je najednou ku prospěchu. Leckdo pak ocení i skvěle rozmístěné sportovní pedály.
ZávěrPokud se rozhlížíte po automobilu v tomto segmentu, stojí Hyundai i20 Active rozhodně za zvážení. Zaujme svým nevšedním vzhledem, potěší slušnou jízdní dynamikou, příjemným interiérem a poměrně přátelskou cenovkou. Naopak nepotěší tuhým a hlučným podvozkem. Mnoho z vás bude jistě váhat nad volbou litrového tříválce. Co se týče jízdní dynamiky, rozhodně se není čeho bát, jedinou vráskou na čele majitelů tohoto motoru, bude relativně vysoká spotřeba.
Celkové hodnocení: 85%Základní cena testovaného vozu: 359 990 Kč
Cena testované verze s příplatky: 521 890 Kč
KLADY
- Neokoukaný vzhled
- slušná dynamika
- prostorná kabina
- zpracování interiéru
ZÁPORY
- vyšší spotřeba
- tvrdý podvozek
- přeposilované řízení
Technické údaje – Hyundai i20 Active 1.0 T-GDi
Pohonná jednotka Objem motoru: 998 ccm Palivo: benzin Převodovka šestistupňová manuální Výkon: 88 kW při 6 000 ot./min Točivý moment: 171 Nm mezi 1 500 - 4 000 ot./min Zrychlení z 0 na 100 km/h: 10,4 sekundy Nejvyšší rychlost: 183 km/h Spotřeba město/mimo/kombinovaná: 6.2 l/ 4.5 l/ 5.1 l Emise CO2: 119 g/kg Rozměry Délka x šířka x výška: 4 065 x 1 760 x 1529 mm Rozvor: 2 570 mm Objem kufru: 326/1 042 l Objem palivové nádrže: 45 litrůPo delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?