Britský Jaguar se poslední dobou velmi činí v oblasti novinek a faceliftů. Nedávno jsme tak pro vás otestovali omlazený vlajkový model XJ a nyní se dostala řada na nový menší sedan XF. Ten je synonymem luxusního a silného auta, přičemž pod jeho kapotu si můžete navolit rozsáhlé množství motorizací. Nám se do rukou dostala naftová verze se čtyřválcovým dieselem o výkonu 180 koní. K tomu se přidal sportovní paket, automatická převodovka s osmi stupni a pohon zadních kol.
Nový Jaguar XF je oproti předchůdci o 7 mm kratší a o 3 mm nižší, změny se tak dočkal i rozvor, jenž narostl o 51 mm na výsledných 2690 mm. Koeficient odporu vzduchu je podle výrobce skvělých 0.26 cx, což je znát i na velmi dynamicky ztvárněném designu. Ten se chlubí (v našem případě příplatkovými) full LED-diodovými světlomety, které jsou vsazeny do nově vykrojené mohutné přední masky.
Jiného tvaru se dočkala přední kapota a vzadu zaujmou lehce protáhlé světlomety, kopírující do jisté míry sportovní kupé F-Type. Je jasné, že nový XF se nemusí líbit každému, ale zrovna v námi testované bílé sněhové metalíze prostě auto vypadá fantasticky. Svůj podíl na tom má i výbava R-Sport, jenž přidává určité sportovní prvky karoserie, jako je například jiný přední nárazník, nebo tmavá litá 18" kola. Zkrátka zde máme sedan kombinující sportovnost, eleganci a luxus.
Hliník se nastěhoval k JaguaruNová generace sedanu XF nabízí ve své třídě něco, co žádná jiný výrobce aut na světě. Jedná se o 75 procentní podíl hliníku v konstrukci celého vozu. XFko je tak jediným vozem ve své třídě, který využívá monokok s takto velkým podílem hliníku. Konkrétně se jedná o pevnou slitinu řady 6000 a například boční panely karoserie jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníkové slitiny o tloušťce 1,1 mm. Ve výsledku se tak nelze divit, že nová generace XF oplývá lehkostí, velkou agilitou a má vynikající torzní tuhost karoserie.
Důležitá je také informace, že vůz mezigeneračně shodil 190 kg. Přitom oproti nejlehčímu konkurentovi v segmentu váží stále o 80 kilogramů méně. Torzní tuhost se dočkala 28% vylepšení a rozložení hmotnosti je rozděleno na 50% vpředu a 50% vzadu. Výsledek? Řízení vozu nám ve výsledku připadalo neskutečně snadné a mnohdy jsme na klikatých okreskách zapomínali na to, že v rukách nemáme malý hothatch, nýbrž celkem velký manažerský sedan.
Nebudete chtít vystoupitPo otevření dveří a usednutí do rozměrných kožených „křesel“ na nás opět dýchla typická klidná britská atmosféra. Nikde nejsou zbytečná tlačítka, pod čelním oknem se opět táhne decentní lišta s logem výrobce, okolo řidiče je rozměrný středový tunel a po zavření dveří se hlavně řidič cítí, jako by se právě odizoloval od okolního světa. Přitom je ale na místě řidiče místa víc než dost a ani jeho pravé koleno rozhodně netrpí nedostatkem místa.
Po nastartování se na mne rozsvítil velký dotykový TFT displej o rozměru 12,3 palce (v základu je menší) a ze středového tunelu vyjel klasický otočný ovladač automatické převodovky. Zajímavostí je nový a rychlejší infotainment se systémem InControl Touch Pro. Nově je poháněn čtyřjádrovým procesorem a jeho reakce jsou velice rychlé. Testovaný kus ale jednou ukázal, že nic není dokonalé a dvakrát došlo k tomu, že systém zamrzl. Jednou nešlo spustit rádio, po druhé se raději nezapl vůbec a obrazovka byla černá.
Pokud je někdo z vás milovníkem kvalitní hudby, pak rozhodně musíme doporučit příplatkový audiosystém Meridian s výkonem 825 wattů. V tu chvíli máte ve voze 17 reproduktorů a hudební výkon a čistota je na tak vysoké úrovni, že kvalitnější audioaparaturu najdete snad jen v luxusních velkých sedanech německé prémie. Naprostou lahůdkou jsou i vyklápěcí výdechy klimatizace, které zajíždí a vyjíždí v závislosti na tom, zda máte nastartovaný motor či spuštěnou klimatizaci.
A jak se vlastně posádka uvnitř nového XF cítí? Kromě toho, že vzadu je méně místa nad hlavou pro cestující vyšší jak 180 cm, si nejde na nic dalšího stěžovat. Provedení interiéru je doslova špičkové, nenajdete zde jediný tvrdý nevzhledný plast, ba naopak, všude je pravá kůže, hliník a černý lesklý dekor. Snad jedinou výtku si dovolíme směřovat k ovladačům stahování bočních oken. Jejich umístění je dosti nepraktické, protože se nachází poměrně daleko od levé ruky řidiče a na jejich „klasickém“ místě jsou instalována tlačítka na uložení paměti sedadel.
Stačí mu čtyřválec?Pod kapotou testovaného exempláře pracovala vlastně nejsilnější verze naftového dvoulitrového čtyřválce. Díky tomu jsme měli k dispozici výkon 180 koní a točivý moment 430 Nm. Motor pochází z řady Ingenium a díky skvělému odhlučnění od kabiny a kultivovanosti jsme prakticky ani nevěděli, že by se jednalo o naftu. K naším uším se málokdy dostal traktorový projev nebo snad vibrace.
Agregát byl v kombinaci s devítistupňovým automatem ZF, kterému nechybí ani pádla pod volantem pro manuální řazení. Automat má navíc jednu výhodu. Dokáže do jisté míry „vymazat“ turbodíru, což vlastně zaručuje plynulé a efektivní rozjezdy za každé situace. Několikrát jsme chtěli motor a převodovku dostat do úzkých, ale nikdy se nám to nepovedlo, auto pokaždé ukázalo velmi dynamický a plynulý rozjezd.
180 naftových koní ale na XFko stačí jen tak tak, nelze říct, že by to bylo málo, ovšem silnější motor by mu rozhodně neuškodil. Ale to je jen náš čistě subjektivní dojem, někomu by to mohlo připadat naopak přesně akorát. Ostatně, je pravdou, že motor s autem nemá příliš práce a když chcete dynamickou jízdu, motor vám jí dokáže nabídnout. Někomu bude motor ale i tak připadat málo kultivovaný, a to z důvodu, že je to "pouze" čtyřválec. Náročnější uživatelé proto mohou sáhnout po silnějším šestiválcovém třílitru.
A jak si vedlo nové XFko v oblasti spotřeby? Po dobu testu si vůz většinou řekl v průměru 7 litrů na 100 km. V extrémních podmínkách typu rychlý průlet po dálnici nebo sportovní jízda na okresce se posléze spotřeba dostala k 11 litrům, což ale je dle našeho názoru vrchol, kam až se dá dostat. Ekonomicky založení řidiči naopak nebudou mít problém jezdit s troškou snahy za 6,5 litru, přičemž stále nebudou brzdou provozu.
Jestliže jsme zmínili komfort na palubě nové generace Jaguaru XF, pak musíme dodat, že velký podíl na něm má nový podvozek. Ten využívá vpředu dvojité lichoběžníkové zavěšení a vzadu nápravu Integral Link. To se ale pořád bavíme o základu, za příplatek si totiž lze dokoupit adaptivní tlumiče s několika režimy.
Právě systém Integral Link nabízí ideální hodnoty boční a podélné tuhosti potřebné pro dosažení přesného ovládání a poddajné jízdy. Díky tomu jsme si pak užívali doslova nadpozemsky komfortní jízdu, kterou narušily až velké spáry a výmoly na jednom z úseků dálnice D5. Kdo si pak myslí, že XFko nezvládne ostrou sportovní jízdu na klikatých okreskách, je na omylu. Největším negativem se totiž v danou chvíli stane motor, který se svými 180 koňmi přestane stíhat. Podvozek totiž snese mnohem vyšší porci výkonu a zátěže, než na jakou si běžný řidič troufne.
Hlavně řezaní zatáček nás bavilo stylem, jako když si malé dítě hraje s autíčkem na koberci. Vůz poslechl na slovo, sebemenší zatočení volantem znamenalo okamžitou reakci a drobný posun ke straně, kam byl natočen volant a v případě vypnutí elektronické stabilizace se dostavil často krásně kontrolovaný slide. Do kabiny přitom skoro neprostupuje žádné bouchání od kol či tlumičů. Až v extrémních případech se ozve velké „žuchnutí“, ovšem to je už náznakem toho, že jste právě projeli výmol, jenž by u vaší nové Octavie poslal do kabiny velmi ostrou ránu.
ZávěrZávěr hodnocení nového Jaguaru XF je díky zbytku testu jednoznačný. XFko se povedlo! Britové opět dokázali, že dokáží dorovnat nadvládu německé prémie a že značka BMW není zárukou naprosté dokonalosti. Jejich sedan XF totiž dokáže pětkové řadě slušně zatopit pod kotlem. Jistě, například v nabídce motorizací má Jaguar o poznání méně variant, jenže komfort, jízda, pohodlí na palubě, agilita v zatáčkách nebo projev motoru, to jsou jen některé atributy, jimiž Jaguar XF 2016 dokazuje, že tohle auto si zaslouží svou pozornost a do jisté míry i obdiv. V segmentu vyšší střední třídy se díváme na vůz, který ve správně zvolené výbavě a laku dokáže po designové stránce konkurenci zamést pod koberec. Pokud si k tomu někdo následně zvolí i silný naftový nebo benzinový motor, plusové body u jeho XF naskáčou rychleji, než v leckterém basketovém zápase.
Celkové hodnocení: 95 %Základní cena testovaného vozu: 1 359 919 Kč
Cena testované verze s příplatky: 1 613 108 Kč
KLADY
- přesné a komunikativní řízení
- vynikající design
- odhlučnění kabiny
- nízká spotřeba
- agilita a lehkost v zatáčkách
ZÁPORY
- některé nečekané příplatky
- umístění ovladačů stahování oken
Motorizace naftový čtyřválec s turbodmychadlem objem: 1999 cm3 nejvyšší výkon: 180 koní při 4000 ot./min největší výkon: 430 Nm 1750-2500 ot./min Výkon nejvyšší maximální rychlost: 229 km/h zrychlení z 0 na 100 km/h: 8,1 sekundy spotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná):5.1 l / 3.8 l / 4.3 l objem palivové nádrže: 66 litrůTento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.