Hyundai Santa Fe se na trhu velkých SUV pouští do souboje s takovými jmény, jakými jsou Nissan X-Trail nebo námi nedávno testovaná Toyota RAV4. Dokáže se bratříček Kie Sorento vyrovnat své konkurenci?
Exteriér Hyundai Santa Fe patří rozhodně mezi ty nejlepší, které můžeme v daném segmentu vidět. Designerům se povedlo nebývale vyvážit vzhled velkého rodinného SUV s agresivními rysy, které jsou dnes v módě. Bílá barva na testovacím voze navíc skvěle zdůrazňovala jeho velikost, v provozu tak bylo auto prakticky nepřehlédnutelný.
InteriérPo nasednutí do vozu vás jistojistě zaujme nebývalá prostornost kabiny v oblasti nohou a ramenou, což platí pro první i druhou řadu sedaček. Kde bych naopak uvítal více místa, to je nad hlavou. Při mé výšce 185 centimetrů jsem pociťoval nedostatek místa nad hlavou v přední i zadní řadě sedadel, a to i při nejnižší možné poloze.
Interiér prosvětluje obrovské panoramatické okno, s otvíratelnou přední částí, která při letních dnech dokáže i z jízdě po městě udělat skutečný požitek. Při vyšších rychlostech ale již do vozu proniká nepříjemný aerodynamický hluk.
Palubní deska působí velice líbivě. Designeři si s ní rozhodně vyhráli. Nezklame ani co se týče použitých materiálů a dílenského zpracování. Nikde nic nepovrzává ani neskřípe. Co je ovšem Sante Fe zcela cizí, je ergonomie. Volant je naprosto zbytečně poset tlačítky, hlavně ve spodní části. To by se dalo jistě vyřešit i jinak. Co ale rozčiluje více než přeplněný volant, je skupina tlačítek, ukrývající se za levým ramenem volantu. Tato tlačítka nejsou při jízdě vůbec vidět. Přitom se ale nejedná o nějaké bezvýznamné ovladače. Nachází se zde vypínání systém Stop/Start nebo volič jízdních režimů vozu. Jediným způsobem, jak tlačítka za jízdy ovládat je naučit se je rozpoznávat po hmatu. Jinak zkrátka nemáte šanci zbavit se otravného systému Stop/Start, ani si zapnout sportovní režim řízení, což je prakticky jediný použitelný jízdní režim, který vám jakž takž napovídá, co se děje s předními koly. O ostatních režimech a jejich extrémně necitlivém řízení snad ani nemá cenu se zmiňovat.
Motorizace a jízdní projevPřeposilovaným řízením se pomalu a jistě dostáváme k jízdnímu projevu velkého korejského SUV. Ten, jak by se dalo očekávat, ničím nepřekvapí. Přeplňovaný dieselový motor 2,2 CRDi a šestistupňová, automatická převodovka skvěle pracují především ve spodních otáčkách, kde se projevuje točivý moment 440 Nm. Jedinou výtkou, která směřuje k chodu převodovky, je její výrazné škubání při podřazování.
Při troše předvídání a umírněné jízdě, dokáže motor navíc pracovat poměrně úsporně. Na udávaných 6,6 litru paliva na 100 km se sice dostane jen těžko, ale ani hodnota lehce převyšující 7 litrů nezní příliš špatně, vezmeme-li v potaz, že Santa Fe váží bez 35 kilogramů celé 2 tuny. Při ostřejší jízdě se spotřeba na okreskách šplhá k hranici 10 litrů. To může být ale jeho majitelům jedno.
Santa Fe vám totiž při jakékoli snaze o sportovnější jízdu dá patřičně najevo, že toto opravdu není její šálek kávy. Podvozek těžkého a vysokého SUV dynamickou jízdu příliš nezvládá. Santa Fe je při ostré jízdě silně nedotáčivé a celá karoserie se výrazně naklání. To mu ovšem za zlé mít nemůžeme. Santa Fe je přirozeně orientováno na rodiny a snaží se jim dopřát maximálně pohodlnou jízdu. Ta je bohužel narušována vyšším hlukem od zadní nápravy, častým povrzáváním panoramatického střešního okna a tvrdším naladěním podvozku.
Při krátkém testu jízdy mimo silnici se skvěle osvědčil systém pohonu všech kol s funkcí Lock, která pevně rozdělí točivý moment na všechny čtyři kola. Ačkoli se tedy Santa Fe v 90 procentech nedostane do kontaktu s terénem. Pokud k tomu ovšem dojde, rozhodně se není čeho bát.
ZávěrHyundai Santa Fe patří se svým bratříčkem Grand Santa Fe mezi to největší a nejluxusnější zboží v současné nabídce Hyundai. Korejci se rozhodně nemají za co stydět a Santa Fe se může hrdě rovnat svým vyzyvatelům. Zaujme především designem, prostorností a variabilitou interiéru i zavazadlového prostoru. Při jízdě potěší silný a zároveň úsporný motor, stabilita na dálnici a výkonné brzdy. Co naopak zamrzí, je zmatečné rozložení ovládacích prvků v interiéru, povrzávání střešního okna při jízdě, naladění podvozku, vyšší spotřeba nebo vysoká cena.
Celkové hodnocení: 89 %Základní cena testovaného vozu: 899 990 Kč
Cena testované verze s příplatky: 1 179 990 Kč
KLADY
- prostornost kabiny v podélném a příčném směru
- originální vzhled
- vysoká stabilita při jízdě i na brzdách
- úsporný motor
ZÁPORY
- naladění podvozku
- necitlivé řízení
- špatné rozložení ovládacích prvků
- vrzání panoramatického okna
Motorizacevznětový čtyřválecobjem: 2 199 cm3nejvyšší výkon: 200 koní při 3 800 ot./minnejvětší točivý moment: 441 Nm mezi 1 750 - 2 750 ot./min Výkonnejvyšší maximální rychlost: 203 km/hspotřeba (město/mimo/kombinovaná): 7,6 l / 6.0 l / 6.6 lzrychlení z 0 na 100 km/h: 9,6 sekundyobjem palivové nádrže: 64 litrů
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.