TEST: Peugeot 208 1,6 BlueHDI S&S - Je úsporný, je rychlý, bude to ale stačit?

Peugeot 208 1,6 BlueHDI 120k S&S
Peugeot 208 1,6 BlueHDI 120k S&S, foto: Petr Míka, AutoRoad.cz
ar3 7. dubna 2016 08:00
Sdílej:

Francouzský konkurent Škody Fabie prošel v loňském létě faceliftem. Naším redakčním testem již modernizovaná verze prošla, stále nám ale bylo záhadou, jak se bude chovat jeho vrcholné provedení s nejsilnějším dieselovým motorem.

Roztomilý drobeček

Design vozu je poměrně rozporuplný. Vůz se svou přední částí snaží působit ostře, ale to se mu vůbec nedaří. Nejčastější reakcí, kterou od přihlížejících při pohledu na jeho zaoblené tvary zaslechnete je: „Jé, to je ale roztomilý drobeček.“ Tedy, pokud je dotyčný ženského pohlaví.

Celkově ale musíme říci, že na nás design vozu působil velmi pozitivně. Při delším zkoumání totiž zjistíte, že designeři Peugeotu „dvě stě osmičku“ rozhodně neodflákli. Naopak si vyhráli s detaily typu: originální tvar předního skla, žebrování masky chladiče, tvar předního nárazníku nebo originální řešení grafiky zadních světel, znázorňující trojici lvích drápů. Vůz byl vyveden v líbivé barvě Ice Grey.

Interiér

Při usednutí do testovaného automobilu nás většinou jako první zaujmou sedadla. V 208 tomu ale bylo jinak. Ne že by sedadla byla nějak nevýrazná, to rozhodně ne. Nabízí totiž skvělou oporu co se týče bočního vedení a celkově rozhodně patří mezi nadprůměr ve své třídě. Tím, co nás ale zaujalo jako první, je malý, roztomilý volant. Při prvních několika kilometrech jsem byl lehce vyveden z míry jeho velikostí.

Opravdu se ale jedná o otázku zvyku a po chvíli o tom, že je volant nějak jiný než ostatní, nebudete ani vědět. Volant není originální jen svou velikostí, ale i tvarem. Ač nepatřím mezi skalní fanoušky zploštělých volantů, musím uznat, že tvar věnce se Peugeotu opravdu povedl.

Volant je v 208 umístěn níže než bývá zvykem. To z důvodu, aby měl řidič lepší výhled na kapličku přístrojů, která je umístěna velice atypicky. Mnozí mí kolegové toto originální řešení interiéru odsuzují. Já mohu naopak s čistým svědomí prohlásit, že jsem ani jednou neměl s viditelností na přístroje problém a ani jsem neměl pocit, že mi nízko umístěný volant odřezává stehna od zbytku těla.

I zbytek interiéru je povedený a opravdu přehledný. Ale s čím jsem po dobu testování bojoval, je umístění ruční brzdy. Ta je „ukrytá“ pod loketní opěrkou a pro pohodlné odbrzdění vozu musíte zmíněnou opěrku pokaždé zdvihnout, což po několika dnech opravdu začne lézt na nervy.

Co se týče prostornosti, nemá si řidič ani jeho spolujezdec na co stěžovat. Horší je to již s místem pro cestující na druhé řadě sedadel. Cestující se sice nemusí bát otlačených kolen. Kamenem úrazu ale je menší prostor pro ramena, což naprosto vylučuje cestování s třemi osobami na zadních sedadlech. Peugeot se může pochlubit i velikostí kufru 285 litrů a řadí se mezi nadprůměr ve svém segmentu.

Motorizace a jízda

Jak jsme již zmínili v úvodu testu, pod kapotou testovaného vozu pracoval nejsilnější dieselový agregát – 1,6 BlueHDI 120 S&S.

Ten se projevoval příjemně tichým a kultivovaným chodem, s dostatkem výkonové rezervy k snadnému předjíždění. Výrazný zátah se dostavoval kolem 3.500 otáček za minutu a za hranicí 4.000 otáček za minutu již výkonová křivka stagnuje. Jediný zápor, který jsem na chodu motoru pozoroval, byla výraznější turbo díra.

K pořízení vozu s dieselovým agregátem nás bude samozřejmě zajímat i jeho spotřeba. Ta se při klidné jízdě pohybuje lehce nad pěti litry. Nemusíte se ale bát na plynový pedál šlápnout. Při ostrém jízdním tempu si malý Peugeot žádá zhruba 6,5 litru na sto kilometrů.

S motorem spolupracuje šestistupňová manuální převodovka. Ta je zakončena masivní hliníkovou koncovkou. Ta skvěle sedí do ruky a přítomnost masivního hliníku působí opravdu hodnotně, zároveň si ale nese i svá negativa. Při ranní jízdě totiž koncovka opravdu nepříjemně studí do ruky. Co se týče chodu samotné převodovky, drahám by rozhodně neškodila vyšší přesnost.

Naladění podvozku představuje skvělý kompromis mezi komfortem a zdravou tuhostí. Menší i větší nerovnosti filtruje s přehledem a nerozhodí ho ani ostrá jízda po úzkých, klikatých okreskách.

Stejně jak jsme si pochvalovali odhlučnění motoru, si musíme postěžovat na odhlučnění podvozku. Posádku nijak neobtěžují pohyby zavěšení. Naopak hluk valících se kol je zejména při dálničním tempu opravdu nepříjemný a cestující musí při komunikaci výrazně zvyšovat hlas.

Resumé

Puegeot 208 je skutečně povedené malé auto. Zaujme netradičním vzhledem exteriéru i velice originálním interiérem. Potěší příjemným jízdním projevem i nízkou spotřebou. Naopak zamrzí méně přesná převodovka a hluk od valících se kol. Jedná se o skvělou volbu pro lidi, toužící po malém automobilu, se kterým se snadno zaparkuje a jenž navíc poskytne na silnici i slušnou dávku zábavy a přitom dokáže svého řidiče alespoň částečně vymaní ze zástupu Fábií.

Celkové hodnocení 90%

Základní cena testovaného modelu: 245 200,- Kč

Cena testované verze včetně příplatků: 458 700,- Kč

Klady:

+ svěží vzhled+ kultivovaný a výkonný motor+ nízká spotřeba

Zápory

- vyšší pořizovací cena- hluk od podvozku- nepříliš přesné řazení

Motorizace:

Přeplňovaný řadový čtyřválecObjem: 1560 ccmNejvyšší výkon: 88 kW/120 koní při 3 500 ot./minNejvyšší točivý moment: 285 Nm při 1 750 ot./min

Výkony:

Maximální rychlost: 190 km/hZrychlení 0 - 100 km/h (s): 9,4Výrobcem udávaná spotřeba paliva: město/mimo/kombi (l/100 km): 4.4 / 3.2 / 3.6Objem palivové nádrže: 46 litrů

Témata:
Stalo se
Ze světa
Matteo Doretto

Tragédie před startem Polské rally: Ital Matteo Doretto (†21) zemřel při testovací jízdě

Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.

Elektro
Audi Q5 představuje verze e-hybrid SUV a Sportback

Nové Audi Q5 e-hybrid: Rodina se rozšiřuje o plug-in verzi. Koupíte ho už pod 1,7 milionů

Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).

Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.