Plasty mu sluší
Model Partner je vlastně takové Berlingo s jiným znakem výrobce na přední masce. Jeho design tak zahrnuje vylepšené přední velké světlomety, úzkou masku chladiče a o něco víc dopředu vysunutý přední nárazník. K předním světlům se přidaly i LED diody denního svícení a v provedení Outdoor tady máme i bohaté oplastování, chránící vůz před drobnými oděrkami. To se hodí hlavně ve městě, kdy se často při parkování tu a tam objeví nějaký ten šrám na náraznících.
Boční okna dostala lehké zatmavení a vytahovací roletky, takže soukromí na zadních sedadlech je víc než zaručeno. O tom, že se jedná o „drsnější“ verzi, svědčí i plaketky Outdoor na bocích karoserie a označení Tepee na víku kufru. Ve výsledku je to právě černé oplastování, které vůz poměrně hodně okořenilo a zvýraznilo jeho tvář.
Útulnost mu nechybí
V kabině Partnera nemáte prakticky šanci najít nějaký rozdíl oproti Berlingu. Kdo má rád typickou německou útulnost a luxusní zpracování, Partner ho prostě neosloví. Vše je zde zpracováno kvalitně, ale materiály nepatří k těm nejlepším a například masivní výstupek na středovém panelu s ovládáním hlasitosti multimediálního systému nepatří zrovna k módním trendům.
Co nás naopak potěšilo, byla příplatková multifunkční střecha Zenith se čtyřmi samostatnými okny. Každý z cestujících tak má možnost vidět svůj kousek oblohy nad sebou a za dobu testu se to ostatním pasažérům víc než zamlouvalo. Na stropě byla přítomna i další klimatizační jednotka se schopností parfémovat vzduch v kabině a třemi jednotlivými výdechy.
Za nedostatek naopak považujeme umístění tlačítka elektrického seřizování zpětných zrcátek, které je na spodní hraně přístrojové desky. Přístup k němu za jízdy je poměrně složitý a odvádí pozornost od řízení.
Co se týče prostoru pro posádku, oplastovaný Partner ho nabízí dostatek především vpředu. Vzadu je místa dost hlavně v oblasti hlavy, ale kolena dospělých osob si budou někdy přát, aby těch centimetrů bylo o něco víc. Zavazadelník nabízí základní objem 675 litrů a po vyjmutí zadní lavice se vám naskytne plocha o objemu 3000 litrů.
Nejsilnější z nabídky
Společně s nedávnou modernizací se pod kapotu Partnera podíval i nový motor 1.6 BlueHDI s výkonem 88 kW. S ním je spojena manuální šestistupňová převodovka a tato motorizace je defacto tím nejsilnějším, co si pro vůz můžete objednat. Za dobu testu agregátu nechyběla solidní dynamika, velký zátah od nízkých otáček a relativně delší zpřevodování.
O všem svědčí fakt, že v rychlosti 130 km/h motor točil 2450 otáček a do kabiny pronikal jen nepatrný zvuk naftového čtyřválce. Díky delším převodům ale počítejte s častější prací se řadící pákou, nízké otáčky vám totiž logicky nezaručí jistotu při předjížděcích manévrech. Ke všemu přispívá i točivý moment 300 Nm při 1750 ot/min, kdy i plně naložené auto oplývalo solidní dynamikou.
Bohužel i v této sekci se nedá zapomenout na některá negativa. Tak kupříkladu naladění posilovače řízení je tak trochu necitlivé a řidič někdy vůbec neví, co se děje pod předními koly. Ve vyšších rychlostech je řízení příliš těžké, a když se do rozměrné karoserie opře boční vítr, je s autem poměrně dost práce.
Někomu by mohl chybět i pohon všech kol, který by se k této verzi víc než hodil. V rámci výbavy tady však najdete jen systém Grip Control, jenž upraví funkcí stabilizace dle povrchu, po kterém se právě pohybujete. Nabízí hned několik režimů (sníh, písek, bláto, klasická silnice a Off). Rozhodně tak oplastovaného Partnera neberete do těžšího terénu, mohli byste tam totiž dost pravděpodobně zůstat.
Co se týče spotřeby, tak ta je velmi příznivá. Během častých ranních jízd ve městě a na dálnici, jsme dosáhli hodnoty 5 litrů na 100 km. Při dynamičtějším tempu a plném naložení se údaj zvedl přibližně o litr a půl, ale to už bylo maximum, přes které se jen tak nedostanete.
Závěr
Dvojče Citroenu Berlingo vypadá ve verzi Tepee Outdor o něco víc drsněji než jeho kolega, a to se zkrátka počítá. Co na tom, že nedostanete pohon obou náprav a i světlá výška není bůhví jak vysoká. Svoje zákazníky si tenhle rodinný Peugeot najde, přičemž jim nabídne hromadu odkládacích prostor, možnost samostatných okének ve střeše a nebo obří zavazadelník, kam naskládáte snad úplně všechno. Levnější zpracování palubní desky, absence xenonových světlometů v nabídce nebo trošku hlučnější podvozek jsou pak negativa, nad kterými se musí každý z potenciálních zájemců zamyslet.
Celkové hodnocení: 85 %
Základní cena testovaného vozu: 407 000 Kč
Cena testované verze vč. příplatků: 463 200 Kč
KLADY
- velký objem kufru
- komfortní podvozek
- prostorná kabina
- oplastovaný vzhled
ZÁPORY
- absence xenonových světlometů
- levnější materiály v kabině
Motorizace |
naftový čtyřválec s turbodmychadlem |
objem: 1560 cm3 |
nejvyšší výkon: 120 koní při 3500 ot/min. |
největší točivý moment: 300 Nm při 1750 ot/min. |
Výkon |
nejvyšší maximální rychlost: 174 km/h |
zrychlení z 0 na 100 km/h: 11,4 sekundy |
spotřeba paliva dle výrobce (město, mimo, kombinovaná): 4,9 l / 4,2 l / 4,4 l |
objem palivové nádrže: 60 litrů |