Lidovému SUV Dacia Duster dopřál Renault svůj přeplňovaný maloobjemový benzinový motor. Nyní k němu můžete mít i pohon všech kol. Moderní technika nikdy pro zákazníky Dacie nehrála prim, změní to downsizovaná jednotka?
Design samotného Dustera se po faceliftu příliš nezměnil. Nová je grafika světel, jak předních tak i zadních. Nová je i maska, která díky šestiúhelníkové mřížce chladiče vypadá o nutný kus lépe. Přesto Duster není kdo ví jaký fešák. Výrazné prolisy, složitější tvary a detaily vedou k jedinému a to výrobě zmetkových kusů. To je v případě Dacie nežádoucí, cena musí být co nejnižší. Logické a za to se na Dacii nikdo nemůže zlobit. Proto se musíme spokojit s méně nápaditým designem. Žádné nejnovější výstřelky módy nečekejte, na druhou stranu, až tak špatné to není.
InteriérVnější vzhled maskuje to, co vás čeká uvnitř. Kdo do Dusteru přesedl z vozů z roku 2000 a starších, nebude nějak výrazně překvapen. Tvrdé plasty, ergonomie na nízké úrovni, stejně jako rozmístění ovladačů. Začněme ale postupně, a to od místa řidiče.
Po usednutí vás nemile překvapí, jak dlouho trvá najít optimální polohu. Volant lze upravit jen výškově a ještě ve velmi omezeném rozsahu. Sedadlo se posouvá lehce a jeho sklon díky otočnému ovladači můžete nastavit relativně přesně, ale počítejte, že po pár kilometrech uděláte ještě jednu nebo dvě korekce. Během jízdy vás dříve anebo později začne štvát umístění ovládání oken. To výrazně vystupuje z výplně dveří a přímo zasahuje do prostoru, kde máte koleno. Na druhé straně vás utiskuje poměrně mohutný středový tunel, bohužel vše je z tvrdého plastu...
Malá vnější zpětná zrcátka se v našem testovaném voze nastavují elektricky. Ovladač naleznete u ruční brzdy. Nevadí, však je nenastavujete tak často, aby toto umístění vadilo. Poslední, co budu z pozice řidiče popisovat, je výhled a umístění navigačního systému. Ten je umístěný velmi nízko, až někde v oblasti kolen. Na druhou stranu, výhled z vozu je dobrý, krom šikmého pohledu vzad, kvůli rozměrným D sloupkům.
Přesuňme se dozadu. Zde sice není kdo ví jak velký přebytek místa v oblasti nohou, zato si pasažéři budou užívat velkorysost příčného prostoru, zde Duster exceluje. Duster nabízí také řadu odkládacích míst. Na větší PET lahev jsem vhodné místo nenašel, ale třeba sítky na bocích předních sedadel přijdou vhod.
Zavazadlový prostor nabízí solidních 408 litrů. Rovná ložná plocha bez schodu a postranní úložné přihrádky potěší. Stejně tak i klasická rezerva. Plato se ze dvou pětin zvedá společně s pátými dveřmi a tak odpadá manipulace s ním. Bravo, tohle se nám líbí. Bohužel nám chybí háčky na tašku nebo možnost pořídit síťový systém či cokoliv jiného pro uchycení jinak volně pohybujících se věcí v kufru.
JízdaPotencionální zákazník nemůže od Dusteru čekat luxusní interiér, perfektní odhlučnění nebo atraktivní moderní design. To, co čeká je, že bude dobrý mimo zpevněné cesty, to platí dvojnásob pro námi testovanou verzi s pohonem všech kol.
Skvělá náhrada atmosférické 1,6 se jmenuje 1,2 TCe. Oproti atmosférické 1,6 disponuje výrazně vyšší točivým momentem, který dosahuje hodnoty 205 Nm, který je dostupný už téměř od 1500 otáček za minutu. V praxi lze využívat jen nízké a střední spektrum otáček.
To se pozitivně odráží na celkové pohodě uvnitř vozu. Přeplňovaná 1,2 vyniká v odhlučnění a kultivovanosti, při přímém srovnání s 1,5 dCi je tento rozdíl markantní.
U srovnávání s 1,5 dCi zůstaneme. Menší benzinová jednotka je dynamicky srovnatelná se vznětovým čtyřválcem. Co už ale není srovnatelné, to je spotřeba. Zatímco 1,5 dCi zvládala s trochou sebezapření jezdit za 6 litrů, 1,2 TCe konzumuje litrů 8, při vyšším tempu klidně 10 - 12. Přičemž naše minimum se nedostalo pod 7 litrů naturalu.
Resumé – za 1,6 dobrá náhradaNení pochyb, že 1,2 TCe není špatný krok. Spotřebou se od 1,6 lišit nebude a svou dynamikou dělá z Dustera celkem svižné SUV. Jen už ta cena není tak lidová.
Celkové hodnocení: 78 %
Základní cena: 249 990,- Kč
Cena testované verze: 436 600 ,- Kč
Klady:
+zdařilý pohon všech kol
+průchodnost v terénu
+lákavá cena
Zápory:
-vysoká spotřeba
-laciné provedení interiéru
-hluk v kabině při vyšších rychlostech
Motorizace:
Zážehový přeplňovaný čtyřválec
objem: 1198 cm3
nejvyšší výkon: 92 kW
maximum točivého momentu: 205 N.m.
palivo: benzín
Provozní vlastnosti:
Maximální rychlost: 175 km/h
Zrychlení 0 - 100 km/h: 10,4 s
Spotřeba: město/mimo/kombi 6,7/5,6/6,2 l
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.