Že umí Kadjar příjemně překvapit jsme nečekali stejně jako spotřebu začínající čtyřkou. Krásná karoserie tak nemusí nutně maskovat jen chyby a mdlou dynamiku, ale může nabídnout povedený mix vlastností.
Vedle technicky stejného a levnějšího Nissanu Qashqai se Kadjar nejvíce odlišuje designem. Proto se připravte, že vám Kadjar podlomí kolena. Ať už v červené (kterou jsme měli při prvních dojmech) nebo této šedé, jednoduše vypadá velmi dobře v každé barvě.
Výrazný boční prolis, jedna linka vedle druhé, zajímavý design LED světlometů, mohutné logo na mřížce chladiče nebo působivá linka kolem bočních oken. Vedle menšího Capturu si nejde nevšimnout jisté podobnosti, ale právě Captur těží z toho, jak dobře vypadá, tak proč větší Kadjar by nemohl?
O krok blíže na vrcholInteriér Kapturu je jiná liga, tedy nutno dodat v rámci toho na co jsme zvyklí u Renaultu. Ostatně i při porovnání s Nissanem Qashqai je rozdíl výrazný. Jako celek působí vnitřek Kadjaru hodnotně. Na pohled hezký volant se skvěle drží, tlačítka na něm se dobře ovládají a navíc je věnec potažen kvalitní kůží.
Všechny páčky jsou daleko lépe ergonomicky zpracované. Vesměs se vše dobře ovládá a je po ruce. Ovládání automatické klimatizace, jakoby se inspirovalo v Německu (což je jedině dobře) a chod otočného ovladače teploty je tak precizní, jako třeba v Octavii.
Bohužel, ti co dělali volant, nebo ovládání klimatizace, nedělali display infotainmentu. Protože relativně malá obrazovka vsazená do rozměrného rámečku z ošklivého plastu s titěrnou trojicí tlačítek vlevo, je asi tak hezká a funkční, jak to známe z Dacie.
Prostornost, to je jiná písnička. Místa na nohy je vpředu i vzadu spousta. Díky širšímu rozchodu kol, nabízí Kadjar i dostatečnou vnitřní šířku a na nedostatek místa nad hlavou si budou stěžovat snad jen hráči basketu. Objem zavazadlového prostoru 472 litrů patří k nejlepší hodnotě mezi přímou konkurencí. Nepotěší snad jen vysoká nakládací hrana.
Plnění funkce rodinného crossoveru usnadní spousta odkládacích prostor. Děti naopak nepotěší horší výhled z okna na zadních sedadlech, nebo absence výdechů klimatizace.
Lenost vyvážena úspornostíMinule jsme vyzkoušeli nejsilnější motorizaci, tentokrát jsme zamířili na opačný konec spektra. Naftová 1,5 dCi s výkonem 81 kW (110 koní) a maximem točivého momentu 250 Nm nepatří k nejpružnějším, ale také ani k nejkultivovanějším motorům své kubatury. Navzdory slabšímu výkonu, má oproti silnější 1,6 dCi 96 kW menší turbodíru, na druhou stranu se projevuje výrazně hrubším během.
Kromě více než 1,4 tuny hmotnosti má na práci ještě automatickou šestistupňovou převodovku EDC. Výsledná dynamika je tedy velmi tristní. Sprint (zda to tak můžeme nazvat) z klidu na 100 km/h trvá 12 sekund. Kilometr s pevným startem zabere 33 sekund. Klidnější povahy tento fakt nebude nijak odrazovat, však se 1,5 umí odvděčit jinak.
Tím máme na mysli spotřebu. Velký Kadjar totiž umí jezdit i za 4,5 litru nafty na 100 km. Ve městě se vejdete v pohodě do 5 litrů na dálnici do 5,5. Je to sice pořád hodně daleko od slibovaných 4 litrů, ale i tak je to slušný výsledek. Však jsme svižně cestovali celý týden za 5,2 litru nafty na 100 km.
Letargický projev motor doplňuje letargická převodovka, která se často dlouho rozmýšlí. Navíc jí nedělá dobře popojíždění, kdy nepříjemně cuká. Když ale už přijde na věc, převody mění rychle a přesně.
Co motor, to jiná tvářZatímco podvozek verze s nejsilnějším motorem a pohonem všech kol byl poněkud tužší a méně komfortní, tak v případě předokolky s nejslabším agregátem, se vyznačoval zcela jiným chováním a vlastnostmi.
Ke komfortu možná přispěly i menší, sedmnácti-palcové disky. Nicméně jízda byla výrazně plavnější, houpavější a obecně uvolněnější. Stále byla ale znát výrazná nedotáčivost a menší přesnost v řízení.
Levnější je lepšíKadjar s nejslabším motorem a automatem poměrně dobré auto. Laxní projev motoru spolu s roztržitou převodovkou a vláčným podvozkem nabízí zajímavou kombinaci pro pohodlné ježdění po všech typech vozovek. Přesně takový mix vlastností je pro moderní SUV nejpříznačnější. Co jiného čekají zákazníci, než pohodlné cestování prostorným autem a tohle Kadjaru jde skvěle.
Celkové hodnocení: 90 %Základní cena: 489 900,- Kč Cena testované verze vč. příplatků: 655 900,- Kč
KLADY + atraktivní a vyvážený vzhled + hodnotnější interiér + vnitřní prostor a objem zavazadelníku + vláčný a pohodlný podvozek + terénní ambice ZÁPORY - nedostatky v interiéru - letargický projev motoru - automatické stahování okna jen u řidiče
Motorizace vznětový přeplňovaný řadový čtyřválec objem: 1461 cm3 nejvyšší výkon: 81 kW při 4000 ot/min. největší točivý moment: 250 Nm při 1750 ot/min. Výkon nejvyšší maximální rychlost: 182 km/h zrychlení z 0 na 100 km/h: 11,9 sekundy spotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná): Město: 4,0 / 3,8 / 3,9 Objem palivové nádrže: 55 litrů
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?