Kdo by čekal, že Tucson ze slezských Nošovic bude podbízivý švihák, bude na omylu. Nové Korejské SUV chce být králem. Navzdory tomu přichází se svébytnou cenou a to je jen začátek.
Vznik designu Tucsonu probíhal během interní soutěže. Designerské týmy v USA, Koreji a Evropě vypracovali vlastní návrhy a následně se vybral ten nejlepší. Nebudu vás dlouho napínat, Tucson má „kabát“ navrhnutý (ač na to možná nevypadá) Evropany.
Charakteristickými prvky pro Tucson jsou velká kola, nafouknuté blatníky, šestiúhelníkový tvar mřížky chladiče s chromovými lištami a klínovitá boční linie. Nekonfliktní a kompaktnější obdoba vzhledu Santa Fe. Zajímavý jistě ano, ale že by nám podlomil kolena? To tedy ne.
Malým zklamáním pro nás je fakt, že se designově Tucson příliš neliší od konkurence a odpovídá současnému trendu ve třídě vozů SUV. Přitom to jde i lépe, například Mazda CX-5 nás oslovila daleko více.
Závěrečný verdikt nechť si udělá každý z vás. Jen ještě dodáme, že v modré barvě vypadá daleko lépe, než v šedé, či vínové.
Zdařilý interiér hyzdí jen drobnostiUvnitř nečekejte revoluci. Poněkud umírněnější tvar přístrojové desky vnímáme jedině pozitivně. Kvalita a kvantita plastů však zůstává na „staré úrovni“. Do očí bijící plast na středové konzoli v oblasti řadicí páky a ruční brzdy (s madlem z plastu u nejvyšší výbavy) není jediný prohřešek.
Automatický dojezd stahování oken jen u řidiče (u auta s cenovkou přes 800 tisíc šokující) pokračuje ve výčtu zbytečných chyb. Tam spadá i elektrické otevírání zavazadlového prostoru, které během testu často zlobilo (občas se kufr neotevřel a bylo nezbytné nastartovat a až poté se otevřel). Opomenout nemohu ani na utopené otočné ovladače infotainmentu, které znesnadňují ovládání.
Díky velkému rozsahu nastavení volantu a sedačky není těžké najít ideální pozici za volantem. Nepotěší snad jen absence paměti nastavení sedadla řidiče. Na druhou stranu, tvarovaná a pohodlná jsou ukázkově. V nejvyšší výbavě nechybí vyhřívání ani odvětrávání jen ten koženkový potah není valné kvality.
Pochvalu si zaslouží vestavěná navigace od Tom Tomu, která je přehledná, rychlá a naviguje intuitivně a bez chyb. A i kdybyste měli v Tucsonu bloudit, budete se uvnitř cítit dobře. Spousta prostoru vynahradí kde jaký prohřešek v ergonomii nebo zpracování. Nabídkou vnitřního prostoru se dostává Tucson na dostřel většímu Santa Fe.
Jak už bylo zmíněno, nabídka vnitřního prostoru je jiná písnička. Sousta místa na nohy vpředu i vzadu, v příčném směru se vzadu pohodlně usadí i dva „pořádní chlapi“ a do zavazadlového prostoru o objemu 488 litrů, pohodlně uložíte zavazadla pro čtveřici cestujících.
Točivý, ale hlučnější dvoulitrNejsilnější motor v nabídce 2,0 CRDi nepatří k nejlepším motorům své kategorie. Svých 136 kW výkonu a 400 Nm točivého momentu, neservíruje zrovna na zlatém podnose. Nebudu vám tvrdit, že je to motorový lepl, jen korejci ještě nepřišli na to, jak výkon přeměnit na dynamiku.
Řeč čísel? Proč ne, zrychlení z klidu na 100 km/h zvládá pod 10 sekund jen o prsa Asijské ženy, a dynamika v běžném provozu tomu odpovídá. Předjíždění musíte plánovat a na nějaké závodění rovnou zapomeňte.
Dvoulitr nepotěší ani zvukovým projevem. Za studena se projevuje dieselovým „nýtováním“, stejně tak i při zátěži nebo při vyšších otáčkách. Na jeho obranu, konstantně zabírá od přibližně 1700 otáček a nepolevuje až k 4 tisícům. Navíc se ochotně vytáčí a při podtáčení neduní jako blížící se bouřka.
Nejsilnější nemusí zákonitě znamenat nejrozežranější. Kombinovaná spotřeba 6,5 litrů nafty není z říše snů. Třeba mimo město se spokojí se spotřebou okolo 5,5 litrů, ve městě se vejdete do 8, na dálnici budete cestovat za 7 litrů.
Na silnici jistý nikoliv sportovníTužší odladění podvozku vykazuje nebývalou jistotu v zatáčkách. Tucson se zhoupne a pak poslušně zaklekne na přední vnější kolo. Pokud nájezdovou rychlost do zatáčky přeženete, auto se poměrně rychle dostane do nedotáčivosti a v tu chvíli rozumně zasáhne stabilizace. Takhle nějak to má fungovat.
Bohužel u SUV bych čekal o něco větší komfort. Zvláště pak při městských rychlostech je filtrování nerovnosti pro Tucson problém a to i navzdory kvalitní technice. McPherson vpředu a multilink vzadu neznamená automaticky perfektní tlumení nerovností. Velké příčné nerovnosti zvládal skvěle, krátké spáry, nebo záplaty a zvláště pak v městských rychlostech filtroval hůře.
Silné brzdy si může mladý Korejec přičíst k dobru, přeposilované řízení bez zpětné vazby nikoliv. Šesti-stupňový manuál se již může měřit s konkurencí na špici segmentu a to i navzdory trochu tužšímu chodu.
Dobrý ano, prémiový nikolivHyundai Tucson je velmi dobré SUV. Věříme, že si ukrojí značnou část trhu i my bychom ho doporučili, nebýt té sebevědomé ceny. Konkrétně náš testovaný kus stál se všemi příplatky 835 890,- Kč. Když si vzpomeneme na všechna ta „spořící“ opatření v interiéru, kvalitu plastů nebo nepřesvědčivou dynamiku, připadá nám ta cena přemrštěná. Však je tu spousta konkurentů, kteří jsou na tom podobně, či lépe, co třeba takový Renault Kadjar?
Celkové hodnocení: 90 %Základní cena: 529 990,- KčCena testované verze vč. příplatků: 835 890,- Kč
KLADY+ vnitřní prostor+ odhlučnění+ terénní ambice
ZÁPORY- nedostatky v interiéru- LED jen pro potkávací světla- mdlá dynamika
Motorizacevznětový přeplňovaný řadový čtyřválecobjem: 1995 cm3nejvyšší výkon: 136 kW při 4000 ot/min.největší točivý moment: 400 Nm při 1750-2750 ot/min.
Výkonnejvyšší maximální rychlost: 201 km/hzrychlení z 0 na 100 km/h: 9,9 sekundyspotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná): Město: 7.1 / 5.2 / 5.9Objem palivové nádrže: 62 litrů
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.