Zástupce nejlevnějších rodinných aut stojí „pár kaček“, nevypadá zle, má všemožnou komfortní výbavu, tak v čem je háček?
Designu Dacie Lodgy bylo věnováno asi tolik úsilí, jako slícování některých dílů, takže téměř žádné. Nudné nenápadné auto nikoho neurazí, ale rozhodně se za ním neohlížejí davy lidí. Když už se někdo během testu zeptal, tak jedině na cenu.
Považuji to za něco špatného? Nikoliv, Lodgy není auto na krásu, ale na práci. Vnější obal není tolik důležitý, když uvnitř nabízí spoustu prostoru a navíc, kdo vybírá Dacii, tak na design nehledí, při samotném výběru je postaven před tolik kompromisů, že nad takovou malicherností jako je vzhled mávne rukou.
Za málo peněz spousta místaInteriér, který důkladně známe z ostatních modelů Dacie. Důraz je kladen hlavně na šetření při vývoji a výrobě a také na funkčnost. Interiér tvoří velké kusy tvrdého šedého plastu. Monotónní nudu rozbourává tu a tam nějaká barva a především displej multimediálního systému.
Plasty jsou sice tvrdší než diamant, ale zato nic nevrže. Slícování není ideální a také se obáváme, že hladké plasty budou brzy poškrábané od běžného používání. Nicméně měkčená část tu přeci jen a to polstrování ve dveřích, kam si opíráte loket (nutné dodat, jiné výbavy tam mají tvrdý plast).
Na místě řidiče se sedí jako za volantem autobusu. Takže vysoko a vzpřímeně, volant si nastavíte jen výškově a tak najít alespoň trochu pohodlnou pozici není vůbec lehké. Ostatně sedadla nejsou kdo ví jak pohodlná. Plochý krátký sedák nepodepírá celá stehna a bočnice jako by snad nebyly.
Vzadu je to možná ještě horší, krátký sedák i opěradlo. Na druhou stranu, místa na nohy tu bylo dost. Lze tedy použít jednoduchý vzorec, sedí se vám tak pohodlně, jak jste vysoký. Tím vyšší tím horší, ale že byste vyloženě trpěli, to opravdu nikoliv.
Co budete obdivovat je zavazadlový prostor. Objem 827 litrů v základním pětimístném uspořádání je hodnota nepřekonatelná. Po sklopení zadních sedaček získáte objem 2617 litrů, je tedy pravda, že prostor je spíše široký než dlouhý (převezli jsme ledničku s délkou 175 cm a bylo to tak tak).
U pumpy s úsměvem, za volantem nikolivStará dobrá 1,5 dCi v poněkud silnější variantě o výkonu 79 kW je dosti necharakterní. Probouzí se v 1500 otáčkách, od 1800 přichází nejsilnější zátah a ten drží až k 4000, kde začíná výrazně slábnout. Motor má dva základní charakteristické rysy. Prvním je hlučnost, největší hluk generuje za studena a při zátěži, nýtování a klepání zaznamená i vaše ratolest se sluchátkami na uších, není až tak rušivý element, ale odhlučnění by velmi přispělo.
Druhý rys je nízká spotřeba. Jízda po okreskách s prázdným autem znamenala odběr okolo 4,5 litru, mix dálnice, města a okresek vycházel na spotřebu o necelý litr vyšší. Naložené auto při 130 km/h usrkávalo 6,5 litru nafty. Průměrně se ale do 5,5 litru vejdete.
Šestistupňová převodovka nepatří mezi nejpřesnější, brzdy jsou přeposilované a hůře se dávkují a u řízení se namakáte. Ne proto, že by bylo tuhé, jde extrémně zlehka, ale od dorazu k dorazu máte 3,3 otáčky. Ostatně řízení přenášelo dost informací. Vlastně cítíte každou díru a především výrazné zásahy ESP, které jsou mnohdy dosti zbrklé.
Jízda s Lodgy je taková, jaká má být. Naprosto monotónní, účelová. Dostat se z bodu A do bodu B. Auto se pohupuje, naklání, ale stopu drží dobře. Prudší manévry zvládá také (mnohdy se zásahem ESP).
Trefa do černého?Asi jak pro koho. Lodgy je jednoduše auto, které slouží k přepravě z bodu A do bodu B. Pokud hledáte auto jen pro tento účel, tak proč ne. Všechny vyjmenované nedostatky berte jako vlastnosti.
Pokud však čekáte od auta něco více, berte ty chyby jako chyby. Jsou pro vás tak závažné? Podívejte se jinde a třeba trh s ojetinami nabízí hodně alternativ, byť s rizikem, že nekupujete nové auto.
Celkové hodnocení: 80 %Základní cena: 224 900,- KčCena testované verze vč. příplatků: 410 900,- Kč
KLADY+ nízká pořizovací cena+ úsporný agregát+ objem zavazadlového prostoru
ZÁPORY- laciný interiér- nepohodlné sedačky- hlučný motor
Motorizacevznětový přeplňovaný řadový čtyřválecobjem: 1461 cm3nejvyšší výkon: 79 kW při 4000 ot/min.největší točivý moment: 240 Nm při 1750 ot/min.
Výkonnejvyšší maximální rychlost: 175 km/hzrychlení z 0 na 100 km/h: 11,6 sekundyspotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná): Město: 5.3 / 4.0 / 4.4Objem palivové nádrže: 50 litrů
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?