Současná druhá generace Nissanu Qashqai se stala naším dalším objektem zájmu v rámci týdenního redakčního testu a po verzích s motory 1.6 dCi a 1.2 DIG-T tu máme aktuální novinku. Tou je provedení s novým turbomotorem 1.6 DIG-T, které nabízí výkon 120 kW a výhradně manuální šestistupňovou převodovku. My jsme proto zjišťovali, zda je tato kombinace zárukou zábavy za volantem a do jaké míry se vyplatí její pořízení.
Design
Popisovat již potřetí v řadě design stávající generace Qashqaie už tak trošku postrádá smysl, takže za zmínku stojí jen pár poznatků. Zatímco jeho předešlá generace vypadala poněkud krabicovitě a stávala se někdy terčem kritiky, současné provedení si z toho vzalo ponaučení a výsledek vidíte sami. Krásné křivky karoserie s prvky dynamičnosti, sněhově bílý lak a nebo vcelku povedená 19 palcová litá kola, to vše a mnohem víc dělá z nového Qashqaie pohledný vůz.
Je pravdou, že současná generace se hodně podobá svému většímu bratrovi s názvem X-Trail, za čež může hlavně trojdílná maska chladiče s chromováním a také dravě vypadající přední světlomety. Ty v našem případě disponovaly klasickými halogenovými výbojkami.
Interiér a výbava
Kabina Qashqaie zaujme hlavně kvalitním zpracováním jednotlivých dílů a přehledností všech ovladačů. Nissan tím pádem dokázal, že i japonský vůz se dokáže kvalitou interiéru přiblížit evropské konkurenci. Palubní deska je taktéž přehledná a na středovém panelu je umístěna dotyková obrazovka informačního systému s navigací. Negativem ale může být lesklý černý plast okolo ní, na kterém je vidět každá nečistota a otisk prstu.
Co se týče prostoru pro posádku, Nissan na něm u další generace Qashqaie zapracoval a ani přítomnost panoramatické střechy neubrala moc centrimetrů nad hlavami cestujících. Vepředu tak bude mít většina řidičů se spolujezdci dostatek místa ve všech ohledech. Při přesunu na zadní řadu sedadel a posazení se „sám za sebe“ mi pak stále zbylo dost místa pro má kolena. Místa nad hlavou je zde už o něco méně, ale bez problému sem v naprostém pohodlí posadíte dvě osoby do výšky 185 cm.
Námi vybavený vůz nabízel i výbavový paket N-tec za příplatek 23 tisíc Kč. Ten obsahuje panoramatickou střechu a stříbrné střešní lišty. Ve výbavě auta však nechyběl ani asistent rozjezdu do kopce, systém rozpoznání dopravních značek a automatického nouzové brzdění, bezdotykové odemykání a zamykání a nebo systém varování před vozidlem ve slepém úhlu. Za zmínku stojí i systém Nissan Connect, který má hned několik kamer, jenž snímají okolí vozu, díky čemuž se velmi snadno s vozidlem parkuje.
Motorizace a jízda
Nový turbomotor s objemem 1.6 litru o výkonu 120 kW v 5600 ot/min. a točivém momentu 240 Nm navýší cenovku vozu o 75 tisíc korun. S klidným svědomím však můžu říct, že investice se vyplatí hlavně těm z vás, co chtějí od svého Qashqaie solidní jízdní dynamiku a zas tak moc neřeší výslednou spotřebu. Negativem je fakt, že s touto zážehovou šestnáctistovkou nemůžete mít spojen pohon všech kol, takže drsnější terén vám je předem zapovězen. Absenci pohonu 4x4 však Nissan vyřešil chytře, v základu totiž u této verze dostanete víceprvkové zavěšení zadní nápravy. I díky tomu poskytoval testovaný kus opravdu velkou dávku komfortu a jízda samotná byla mnohem větší radostí, než u předešlých testovaných specifikací.
Samotná pohonná jednotka je velmi tichá, prakticky o ní nevíte a až při vytáčení se do kabiny dostal tlumený brukot, který se celkem dobře poslouchal. Motoru nechybí dostatek pružnosti, ale je potřeba jej poněkud více vytáčet, v nízkých otáčkách se mu totiž moc pracovat nechce. Plný točivý moment se k vám dostane až okolo 4000 ot/min a aby jste mohli s Qashqaiem jet ostřeji, nebojte se motor pořádně vytočit. S motorem je spárovaná i zmíněná manuální převodovka, které nechyběla určitá gumovost a také přechod z druhého na třetí převodový stupeň by si zasloužil více přesnosti.
Nepotěší ani větší prodleva turbodmychadla a pokud budete chtít předjíždět, naprostou nutností je podřazování a vytočení motoru do vysokých otáček, jinak se totiž dočkáte velmi pozvolné akcelerace. S vytáčením pohonné jednotky samozřejmě souvisí i samotná spotřeba, která se za dobu testu pohybovala v průměru kolem 7,2 litrů. Ve městě si testovaný Nissan řekl o 8,4 litru a při velmi ekonomické jízdě se dala spotřeba naopak stáhnout k 5,8 litrům.
Díky nezávislému zavěšení zadní nápravy byl testovaný Qashqai zaměřen hlavně na komfortní přesuny a málokdy se stalo, že by do kabiny pronikl větší ráz od nerovností nebo přejezdu hlubokého výmolu. Za dobu testu jsem zkoušel i ostřejší tempo na okresní silnici a Nissan se držel obstojně, větší náklony karoserie u vozu kategorie crossover nepřekvapí, takže tohle mu nemohu vyčítat. K jízdnímu komfortu přispíval i systém aktivního odpružení, který při přejezdu větších nerovností a následnému rozhoupání auta přibrzdil jednotlivá kola tak, že se minimalizovala typický houpavost.
Resumé
Pokud toužíte po výkonnějším Qashqai, neřešíte nějak moc spotřebu a pohon všech kol pro vás není nutností, pak je tato varianta ideální ke koupi. Motorizace sice potřebuje k předvedení toho nejlepšího vysoké otáčky, ale právě vytáčení a podřazování bude to, co vás bude do značné míry bavit. Potěší i pohodlná a prostorná kabina, nejvyšší maximální rychlost 200 km/h a nebo velmi dobře naladěné odpružení, které dovede vyžehlit i větší nerovnosti. Drobnou vadou na kráse může být naopak například to, že automatický sjezd / dojezd okna najdete jen u řidiče, u spolujezdce totiž tato funkce chybí.
Celkové hodnocení: 88%
Základní cena: 459 900 Kč (Visia 1.6 DIG-T/120 kW)
Cena testované verze s příplatky: 605 900 Kč
KLADY
- odpružení
- silný motor
- prostorná a útulná kabina
- víceprvková zadní náprava
ZÁPORY
- absence automatického dojezdu okna spolujezdce
- prodleva turbodmychadla
Motorizace přeplňovaný zážehový čtyřválec objem: 1618 cm3 nejvyšší výkon: 120 kW při 5600 otm/min. největší točivý moment: 240 Nm při 2000 - 4000 ot/min. Výkon nejvyšší maximální rychlost: 200 km/h zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,1 sekundy spotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná): 7.4 l / 4.8 l / 5.8 l objem palivové nádrže: 65 litrůTento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.