PRVNÍ TEST: Jaguar XE 2,0d – na vrcholu možností

ar2, 21. června 2015, 11:25 Google+

Nové XE je extrémně povedené auto s nezaměnitelnou identitou Jaguara. Vypadá jako Jaguar, jezdí jako Jaguar, je luxusní jako Jaguar a vyřazuje charizma typické pro Jaguar. Příchod XE přináší horké časy pro německou prémii. Dlouho nemělo nějaké auto takhle našlápnuto k úspěchu, ale každý na startu chybuje a naoko bezchybné XE zakoplo hned několikrát.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Jaguar XE

Jaguar XE | foto: Filip Toužimský, AutoRoad.cz

Sdílejte článek

Jaguar se vydává do doposud neznámého segmentu. Navzdory tomu postavil velmi schopné auto. S dieselovou verzí jsme najezdili první stovky kilometrů v Rakousku v okolí Salzburgu. Okresky, dálnice město, ale i závodní okruh tedy ideální pro získání prvních zkušeností ve všech myslitelných režimech.

Design – Jaguar v každé křivce

Jaguar XE vyčnívá z řady svých konkurentů. Neokoukané proporce, tak typické pro Jaguary, jsou hmatatelným důkazem, že design může být elegantní a přitom velice emotivní a dynamický.

img-responsive

Jaguar XE | foto: Filip Toužimský, AutoRoad.cz

Auto vypadá při čelním pohledu velice dravě. Jaguar XE vypadá dynamicky i když jen stojí. Zásluhy za to nese ostrá linie protínající přední nárazník, blatník, oboje boční dveře, zakončená u víka zavazadlového prostoru a klínovitý tvar celé karoserie včetně malého předního převisu.

Ventilační otvory v předních blatnících záměrně odkazují na F-Type, všudy přítomný chrom zase symbolizuje lehkou hliníkovou konstrukci.

Z boku působí XE jako šelma, připravená vyrazit ulovit svou kořist. Svou atletickou siluetu trochu narušuje zadní část. Tam se drželi designéři zkrátka a emotivní a výrazný design, jakoby ze zádi zmizel. Trochu nudnější křivky rozbourává neobvyklá grafika zadních světel.

Proč si mohl Jaguar dovolit tolik prolisů, které jsou ostřejší, klenutější, složitější a hlubších, než jak je známe u konkurence? Je to díky masivnímu využití hliníku. Ostatně Jaguar je mezi automobilky jedničkou ve využívání hliníku.

 Interiér – óda na dokonalost

Nechme pro pár řádků stranou tvrdost plastů, čitelnost displejů a ovládání klimatizace. Vrhněme se nejdříve na to nejdůležitější. A to, jak se v XE sedí. Protože v tomhle si vás XE získá. Budete sedět nízko, na dlouhé nohy, ale zároveň krátké ruce. Pocítíte dokonalé spojení s autem, které si vlastně téměř obléknete, což je dnes velká vzácnost.

Sedadla nabízejí dobrou boční oporu těla, zároveň jsou příjemně měkká a prostorná. Na přání vyhřívaná ale i odvětrávaná, potažená látkou, kůží nebo kůží s látkou v nespočtu barevných kombinací. Skvěle vám do ruky padne i volant. Má dobrou tloušťku věnce, prošívání neřeže, jen ten průměr by mohl být o malinko menší. Pod volantem jsou u automatických převodovek kovová pádla pro „manuální“ řazení.  Jinak páku řazení budete hledat marně. Otočný ovladač sice krásně vyjíždí a zajíždí, ale nemá rád rychlou akci, jako například při otáčení kdy potřebujete rychle měnit zpátečku a Déčko.

img-responsive

Jaguar XE | foto: Filip Toužimský, AutoRoad.cz

Všechny ovladače a tlačítka mají ukázkovou ergonomii a perfektní chod. Zvláště chválím podsvícení výdechů klimatizace nebo okolí ovladače převodovky. K tomu ale míří i kritika. Dekor totiž je u našeho auta z ošklivého umělého dřeva, proč jej nenechali v klavírovém laku (který se vyskytuje na dalších detailech v autě), je mi záhadou.

Místa je všude dostatek. Jak na předních sedačkách, tak ku podivu i na těch zadních. Jedině snad vystupování je trochu náročnější, nižší posed a menší dveře nejsou nakloněny k pohodlnému vystupování. I zavazadlový prostor je dostatečně velký. Pravidelný tvar a dostatečně velký otvor nebude výrazně stěžovat nakládání zavazadel.

Motor – charakterní, ale hlučnější diesel

Nejprodávanější verze bude pochopitelně ta dieselová. Jaguár a diesel není zcela typická kombinace, ale nový dvoulitrový čtyřválec funguje velmi dobře. Je sice trochu neurvalý, ale zato charakterní a velmi silný. Už jen kvůli tomu masivnímu zátahu mu trochu toho hluku odpustíte. Nové dieselové čtyřválce z řady Ingenium jsou dostupné ve dvou verzích. Slabší a nejúspornější s výkonem 163 koní a té silnější s výkonem 180 koní. A jen pro zajímavost, silnější je dražší jen o 1089 korun.

Právě s tím silnějším jsme jezdili v okolí Salzburgu. Dvoulitr disponuje již zmíněným výkonem 132 kW a maximem točivého momentu 430 Nm, které jsou k dispozici od 1750 do 2500 otáček za minutu. Stovku pokoří za 7,8 sekundy a uhání až 228 km/h. Slušná papírová dynamika je i ve skutečnosti. Ač doprovázená typický dieselový klepáním. Zatímco uvnitř zní typicky dieselově, zvenčí se projevuje jinak, tedy co se zvuku linoucího se z výfuku týče. Ten je totiž nečekaně dobrý, až trochu zážehový, hluboký, ale bez typického drčivého klepotu.

img-responsive

Jaguar XE | foto: Filip Toužimský, AutoRoad.cz

Dvoulitrový nafťák má prostě zdravou sílu a náznak náruživosti a chuti po otáčkách a perfektně spolupracuje s osmistupňovým automatem ZF. Ten je díky Bohu skvěle sladěn s motorem a řadí rychle, křišťálově čistě a i na vaše příkazy pomocí pádel odpovídá s minimální odezvou. Trochu mě tedy mrzí odezva na plyn, která je typicky pro moderní auta, zpožděná. Další kaňkou je řízení, které je v porovnání se skvělým automatem až možná moc přeposilované a bez výrazné odezvy, ale i tak lepší, než u Audi A4.

I navzdory hliníkové konstrukci, hliníkové platformě a vlastně snad všeho z hliníku, se hmotnost dostala na 1565 kg (dvoulitrový diesel a automat) stále je to sice o něco méně než u konkurence, ale i přesto měly brzdy co dělat. Respektive i při docela klidné jízdě začínaly smrdět a u XE S (už při rychlejším tempu) modrat a kouřit. Zda jde o špatného dodavatele, či poddimenzování, to nevím. I když neslábly a u dieselu brzdily stále stejně, tak je to rozhodně nepříjemné.

Jedna z nejdůležitějších stránek vozu, tedy podvozek, je ale perfektní a snad nejlepší na celém autě. Ano, opravdu je tak dobrý. Je to i díky tomu, že se na něm nešetřilo. Dražší dvojité příčné ramena vpředu spolu s hliníkovými kovanými těhlicemi a Integral Linku vzadu umí dělat s dobrým nastavením kouzla.

Skutečně se tak stalo. Neuvěřitelně komfortní i na 18“ kolech, ale poddajný a předvídatelný. Ukázkově filtruje všechny druhy nerovností, je tichý a to včetně podběhů kol, prostě naprosto nejlepší ve své třídě.

Komfort ale nebrání rychlejší jízdě a zábavě. Předvídatelně a stabilně vykružuje oblouk a ochotně utahuje stopu. Za precizním předkem sice zadní část trochu vlaje, ale odskočí až na opravdu velkých nerovnostech.

A když je trochu mokro, není problém i na dvojku vykroužit krásný táhlý a vyvážený přetáčivý smyk. Bohužel absence samosvoru je znát a tak není až tak dobře řiditelný a pro jeho vznik musíte být trochu více neurvalí a zároveň opatrní, abyste to nepřehnali s plynem, ale zábavu si užijete.  To vlastně jen potvrzuje, že ESP i kontrola trakce jdou vypnout zcela.

img-responsive

Jaguar XE | foto: Filip Toužimský, AutoRoad.cz

Spotřeba v horských oblastech byla kolem 7 litrů, na dálnici 6 a mimo ně by spadla až k hranici 5-ti litrů. Kombinovaně si vystačí asi s 6 až 6,5 litry.

Resumé – na vrcholu možností třídy

Jaguar udělal obrovský kus práce. Dal si záležet, nespěchal s vývojem a přišel s něčím novým a hlavně poctivým. Nešetřil na podvozku, srazil hmotnost, vyvinul nový motor a neošidil interiér. XE míří na samotný vrchol třídy se zbraněmi, které jen stěží bude konkurence kontrovat. Zábava, luxus, styl ale i úsporný motor a nejmodernější výbava a asistenční systémy. Chyb je poskromnu, tak si asi říkáte v čem je háček. Moc rád bych teď napsal, v ničem, ale to bych lhal. S cenou se totiž Jaguar také dostává trochu jinam. Základ je 1 018 699 Kč (dvoulitrový benzín s výkonem 200 koní). Jenže v základu chybí například xenony, vyhřívané sedačky, ovládání na volantu, a další, v prémii „standartní“ výbava.

Celkové hodnocení: 95 %

Základní cena vozu:  1 018 699 Kč

Cena testované verze: 1 396 135 Kč

KLADY

- působivý design

- kvalitní a prostorný interiér

- pohodlný podvozek

- jisté jízdní vlastnosti

ZÁPORY

- rychle zahřáté brzdy

- řízení bez zpětné vazby

Motorizace:

přeplňovaný vznětový čtyřválec

objem: 1999 cm3

nejvyšší výkon: 132 kW při 4000 ot/min

největší točivý moment: 430 Nm při 1750-2500 ot/min

palivo: nafta

Výkon:

nejvyšší maximální rychlost: 228 km/h

zrychlení z 0 na 100 km/h: 7,8 sekundy

spotřeba (město/mimo/kombinovaná): 5,1 l / 3,7 l / 4,2 l

Rozměry:

objem zavazadlového prostoru: 455 litrů

hmotnost: 1565 kg 

objem palivové nádrže: 56 litrů

rozměr pneumatik: 225/40 R19

Vytisknout

Diskuze: PRVNÍ TEST: Jaguar XE 2,0d – na vrcholu možností

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

top gear

Uhodnete, jaké je podle Jeremyho Clarksona letošní auto roku?

Ford Transit Nugget

Jedné podmínky se nájemci obytných vozů obávají, ale zbytečně

Ilustrační foto

Odstaví nedostatek AdBlue moderní diesely?

Mercedes Benz Marco Polo

Test: Spaní na autě, vyzkoušeli jsme pro vás obě řešení

Peugeot e-Traveller

Test: Peugeot e-Traveller, hotelový dostavník

Ilustrační foto

Prodej aut v EU drasticky klesl. Mercedes propadl nejvíc. Škoda hned za ním

Elon Musk (Wikimedia/Nasa/Public Domain)

Šéf Tesly Musk promluvil k vrcholným manažerům Volkswagenu

Ford představuje novou generaci úspěšného modelu Focus

Ford ukázal nový Focus. Pro dynamiku musíte jít do ST, prioritou luxus a ohled na planetu

Obytný GAZ Sadko Next

Cool obytňák z Ruska, projede všude a má i kamínka na dřevo

Volkswagen Caddy Maxi

Volkswagen Caddy Maxi - 7 místný praktik - "užitkáč", který ovšem působí jako osobák

toyota mirai

Toyota Mirai se zapsala do Guinnessovy knihy. Ujela 1360 km na jednu nádrž

Škoda Slavia

Kamufláž nového modelu ŠKODA SLAVIA je výsledkem designérské soutěže

ŠKODA SPIDER R5

ŠKODA SPIDER již před 46 lety uměla z 0 na 100 km/h za 4 s!

Ford u svého Mustangu Mach-E zvolil v případě interiéru reduktivní přístup, všechny důležité ovládací prvky umístil do středové obrazovky

Co všechno lze hacknout v automobilu?

Gumbalkan

Gumbalkan: jaké auto zvolit?

reklama

Doporučujeme

Mercedes-Benz GLC 63 AMG

Bude takto vypadat vrcholný Mercedes-Benz GLC 63 AMG?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Ford ukázal nový Focus. Pro dynamiku musíte jít do ST, prioritou luxus a ohled na planetu

  2. Volkswagen Caddy Maxi - 7 místný praktik - "užitkáč", který ovšem působí jako osobák

  3. Toyota Mirai se zapsala do Guinnessovy knihy. Ujela 1360 km na jednu nádrž

  4. Odstaví nedostatek AdBlue moderní diesely?

  5. Test: Spaní na autě, vyzkoušeli jsme pro vás obě řešení

  6. Šéf Tesly Musk promluvil k vrcholným manažerům Volkswagenu

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud