Citroen Jumper je primárně užitkový automobil, to ale neznamená, že nedokáže posloužit početné rodině, nebo někomu, kdo potřebuje devět míst. Bohužel nic není zadarmo a i u Jumperu se připravte na kompromisy.
Design
Rodina největších užitkových automobilů koncernu PSA a Fiatu prošla nedávno faceliftem. Nové Ducato, Boxter i Jumper mají omlazenou tvář, od sebe se příliš neliší. Unifikace vzhledu, ale není na škodu. Protože ten se povedl.
Řekněme si popravdě, že vymýšlet nějaké zajímavé křivky na užitkovém automobilu je složité a často nedůležité. V tomto segmentu se moc na vzhled nehledí. Přesto Jumper nevypadá jako ošklivé káčátko. Ostré linky LED pásů pro denní svícení, propůjčují Jumperu přísný pohled. A celkově působí proporčně vyvážený.
Interiér
Velkou devízou Jumperu bude jistě velkorysost vnitřního prostoru. Řidičovo sedadlo sice budete nastavovat trochu delší dobu, ale svou optimální pozici nakonec vždy naleznete. Pro ty, kteří s dodávkou ještě nejeli, bude velký šok pozice za volantem. Na sedadle sedíte jako a židli… Vedle něj je lavice pro dva další pasažéry a jedná se o nejhorší místa v autě. Opěradlo sedadla je příliš napřímené a poměrně tvrdé, bohužel sklon opěradla si nenastavíte.
V druhé a třetí řadě sedadel naleznete vždy tři samostatná sedadla. Ty jsou velmi dobře tvarovaná, rozměrná a pohodlná. Kromě těch prostředních si můžete nastavit sklon opěradla a nezapomnělo se ani na loketní opěrky. Místa je ve všech směrech dostatek. Hlavou se ani basketbalista do stropu nebouchne, na nohy místo také najde. Největší přepych je v prostoru pro ramena. V příčném směru prostě Jumper kraluje.
Komfortu obírá jak omezené větrání a velmi komplikované a ne příliš fungující ovládání klimatizace, tak i aerodynamický hluk okolo oken. Zde se na izolaci trochu šetřilo a poznáte to u rychlostí nad 110 km/h.
Jumper nejen, že pohodlně převeze až devět pasažérů včetně řidiče, ale také jejich zavazadla. Zavazadlový prostor nabízí ohromných 1000 litrů! Zároveň tu je spousta odkládacích přihrádek a dva kastlíky, povětšinou jsou ale hůře přístupné a vhodné místo na uložení mobilu jsem hledal marně.
V rámci našeho testovaného kusu byl i asistent hlídání jízdy v pruzích, který velmi hlasitým a nepříjemným zvukem signalizoval opuštění pruhu bez blinkru. Často nás vylekal, tak jsme se ho naučili vypínat.
Jízda
Pod kapotou jsme měli nejsilnější agregát, který v nabídce Jumperu je. Byl jím třílitrový čtyřválec (ano čtete správně, objem se prostě nenahradí) původem z Iveca. Ten produkoval výkon 130 kW (180 koní) a maximum točivého momentu bylo 400 Nm v 1400 otáčkách za minutu. Motor měl dostatek síly i na plně naložené auto. Držet dálniční 130 na nejvyšší rychlostí stupeň nebyl problém. Zrychlovat se mu ale už moc nechtělo. Předjíždění chtělo hodně předvídání a plánování, ale i tak není zcela zapovězeno držet tempo s těmi rychlejšími v provozu.
S motorem spolupracoval šestistupňový manuál. Krátké, ale nepřesné dráhy řazení nepotěší, naopak dobře umístněná řadící páka na přístrojové desce, kde je lehce na dosah ano. Stejně tak i rozumné odstupňování. Pozlobit může ruční brzda, jejichž madlo je umístěno proklatě hluboko až na úrovni podlahy.
I devítimístná verze Jumperu vychází z užitkové verze. Proto nepočítejte s kdo ví jak skvělými jízdními vlastnostmi. Nejslabší stránkou podvozku je zadní náprava. Její devízou je vysoká nosnost, ale pro účely devítimístného mikrobusu je značně nedostačující. Špatně tlumí nerovnosti, málo zatížená odskakuje a na nejrozbitějších silnicích se rázy rozléhají celou karoserií a následně i vozem a hluk a vibrace jsou enormní. Například nedávno testovaný Volkswagen Multivan takové podmínky zvládne výrazně lépe.
Spotřeba se samozřejmě odvíjí od jízdního stylu a zvláště pak od zatížení. Nezatížený při pohodovém tempu můžete jezdit kombinovaně za 8 litrů. Svižně s plně obsazeným autem jsem cestoval za 9 litrů na 100 km. Pražský hustý provoz zvládne pod 13 litrů. Nejhospodárnější jízda je samozřejmě mimo obce, kde si nárokuje zhruba 7,5 litrů na 100 km.
Resumé
Citroen Jumper není zcela civilní rodinné auto. A vlastně to ani nepředstírá. Jumper však boduje v nabídce prostoru a užitné hodnoty. Kdo nejezdí na těch nejrozbitějších silničkách, ale spíše krájí tisíce dálničních kilometrů neudělá s Jumperem chybu. Civilnější jízdní vlastnosti, ale také méně prostoru nabídne konkurenční Multivan, počítejte ale s daleko vyšší cenou.
Celkové hodnocení: 81 %
Základní cena vozu: 600 540 Kč
Cena testované verze: 859 132 Kč
KLADY
- prostorný a pohodlný interiér
- kultivovaný a silný motor
- jistota i při vyšších dálničních rychlostech
ZÁPORY
- nepřesná manuální převodovka
- nepřesné řízení okolo středové polohy
- pohodlí na zadní jednoduché nápravě
Motorizace:
vznětový přeplňovaný řadový čtyřválec
objem: 2999 cm3
nejvyšší výkon: 130 kW při 3600 ot/min
největší točivý moment: 400 Nm při 1400 ot/min
palivo: nafta
Výkon:
nejvyšší maximální rychlost: 175 km/h
zrychlení z 0 na 100 km/h: neudává se
spotřeba (město/mimo/kombinovaná): 10,1 l / 6,7 l / 8 l
Rozměry:
objem zavazadlového prostoru: 1000 litrů
hmotnost: 2419 kg
objem palivové nádrže: 90 litrů
rozměr pneumatik: 215/70 R15
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.