Toyota Yaris není vůbec nudné auto. Je to dobrý malý hatchback, který si vedle Fabie, i20 nebo Pola rozhodně zaslouží vaší pozornost. Na jeho přednosti a nedostatky jsme se zaměřili v týdenním testu a vybrali jsme k tomu benzinovou 1,33 s neobvyklou automatickou převodovkou, kterou možná ještě neznáte.
Již patnáct let na trhu, tři generace a skoro čtvrtinový podíl z celkových prodejů Toyoty v Evropě, tak můžeme charakterizovat Toyotu Yaris. Její třetí generace má polovinu životního cyklu za sebou a tudíž přišel očekávaný facelift, který pozměnil design, techniku a přidal i hybridní pohon. O ten však dnes nepůjde. My se zaměřili na trochu lidovější verzi s benzinovým motorem a automatem CTV, tedy ideální kombinací do města.
Design – atraktivní nadčasovost
Před třemi lety Yaris zazářil svým výrazným designem, který dotáhli designéři k dokonalosti. I u Yarise se naplno projevili designové styly Under Priority a Keen Look a snad nejvýraznější dopad mají na přední masku, v které je zakomponováno písmeno X a autu dává nezaměnitelné charizma. Mimochodem, tento prvek můžeme znát i z nového Ayga.
Yaris ještě nikdy nepůsobil tak atraktivně, jako nyní. Elegantní a přitom skutečně důmyslné křivky tvoří nadčasový celek, který dle mého názoru, zůstane pohledný ještě hodně dlouho. Vděčí tomu také zajímavé a vkusné kombinaci laku karoserie s černými a chromovanými detaily.
Interiér – lepší než si myslíte
Interiéry od Japonských výrobců často pokulhávají za těmi Německými. U Yarisu jsem čekal stejný výsledek, o to více jsem byl překvapen, když jsem si do vozu sedl. Velmi příjemně tvarovaná sedadla s pohodlnou výplní s ideální tuhostí a vynikající tříramenný volant, který byl v kombinaci kůže/preferovaná kůže s kontrastním prošitím. Ideální pozici za volantem jsem sice hledal trochu déle a musel jsem udělat trochu kompromis, ale na druhou stranu se mi sedělo skutečně pohodlně.
Přístrojová deska má velmi zajímavý design a je tvořena z měkčených, ale i tvrdých plastů, které však mají hezkou povrchovou úpravu a hlavně nepovrzávají. V interiéru je několik odkládacích přihrádek, které jsou logicky rozmístěné a zvláště nalevo od volantu v horním rohu přístrojové desky, je skvělá přihrádka pro váš telefon nebo peněženku. Ostatně, telefon jednoduše spárujete s infotainmentem. Opětovné párování při nastartování trvá bohužel trochu déle a hlavně během toho nemůžete využívat multimediální systém.
Ten je umístěn poměrně vysoko a tak řidič nemusí ztrácet kontakt s vozovkou na příliš dlouhou dobu, navíc je hlasové navigování na vysoké úrovni a telefon s rádiem lze ovládat přes tlačítka na volantu. Abych stále nechválil, zmíním i nedostatky. Právě tlačítka na volantu mají až moc velké rozměry. Kritiku si zaslouží i loketní opěrka, která je umístěná na boku sedadla řidiče, je poměrně úzká ale hlavně nelze nastavit její sklon, takže s loketní opěrkou se nedostanete k řadící páce. U tohoto modelu to ani moc nevadilo, automat můžete ovládat i pádly a při řazení zpátečky propletete ruku pod opěrkou.
Jízda – sametově jemný
Začneme trochou teorie. Testovaný Yaris byl vybaven automatickou převodovkou CVT, ta je tvořena dvojicí řemenic, které mají kuželovitý tvar. Mezi nimi je kovový pás, který přenáší výkon z jednoho kužele na druhý. Jeden kužel je spojen s motorem, druhý s hnacími koly. Vzájemným oddalováním a přibližováním kuželů se mění převodový poměr. Ten se mění nikoliv skoky (i když převodovka má sedm fiktivních převodů), ale plynule bez jakéhokoliv skoku, lze to přirovnat k tomu, když necháte prokluzovat spojku.
Automat pracoval skvěle, měl sice trochu pomalejší reakce, ale nebylo to nic tragického. Plynulé měnění převodů je jen o zvyku a zprvu vám to přijde trochu divné, po chvíli si zvyknete.
Převodovka spolupracovala s benzinovým čtyřválcem s objemem 1329 kubických centimetrů. Poskytuje výkon 73 kW a 125 N.m. točivého momentu. S vozem hýbe statečně, však nemá příliš práce, Yaris váží 1,1 tuny. Pružný a kultivovaný chod společně s příjemným nástupem výkonu ve vyšších otáčkách se stává zdrojem živelné síly. Ve městě, mimo něj i na dálnici si na nedostatek výkonu stěžovat nemůžete, respektive konkurence je na tom podobně, někdy spíše hůře.
Hravý charakter vozu definuje hlavně podvozek. Ten je perfektně odladěný, předvídatelné a dokonce hravé nastavení plní svou úlohu perfektně. Trochu měkčí nastavení není vůbec na škodu a ve městě odfiltruje všechny nerovnosti s nevídanou grácií. Přitom potěší i dobrým odhlučněním, vyjma podběhů.
Brzdový pedál byl trochu menší, zato se s ním pracovalo dobře a hlavně se brzdy dávkovaly přesně a měly pozvolný nástup a nevadly ani v ostrých serpentýnách. Zato řízení bylo až moc přeposilované a informace posílalo poštou, nikoliv přes volant, takže žádná změna a stejně jako u konkurence.
Každého jistě zajímá spotřeba. Ta se pohybovala v rozmezí 5,5 až 7 litru na 100 km. Konkrétní příklady uvedu tři. Čistě městský provoz znamenal hodnotu kolem 7 litrů, mimo město s ustálenou 90 byl ve znamení 5,5 litru a kombinace, město, mimo město a dálnice, vykouzlilo hodnotu 6,6 litru na 100 km. Pevně věřím, že s manuální převodovkou a lehkou nohou, by se dalo jezdit za spotřebu, která bude začínat 5 (to už jsme u spotřeby udávané výrobcem).
Závěr – Fabie a Polo není středem vesmíru
Yaris se nebojí vyrazit do jakéhokoliv prostředí. Neudělá ostudu mladému páru, ani jako druhé auto do rodiny a nebo na důchod. Svým nadčasovým designem zaujme okolí. Jistými jízdními vlastnostmi řidiče a pohodlným a prostorným interiérem posádku. Chyby v podobě trochu vyšší spotřeby, tupého řízení, loketní opěrky nebo další drobnosti, mu po jednom svezení rádi odpustíte, pokud ne, koukněte se k ostatním automobilkám, ale Toyotu jistě navštivte a Yaris si prohlédněte, stojí za vaší pozornost.
Celkové hodnocení: 85 %
Klady:
-nadčasový design
-dobře zpracovaný interiér
-jízdní vlastnosti
-odkládací prostory
Zápory:
-absence trojbliku
-loketní opěrka
-tupé a přeposilované řízení
Motorizace:
zážehový čtyřválec
objem: 1329 cm3
nejvyšší výkon: 73 kW při 6000 ot/min
největší točivý moment: 125 Nm při 4000 ot/min
palivo: benzín
Výkon:
nejvyšší maximální rychlost: 175 km/h
zrychlení z 0 na 100 km/h: 11,7 sekundy
spotřeba (město/mimo/kombinovaná): 6.8 / 4,6 / 5,4
Rozměry:
objem zavazadlového prostoru: 286 litrů
hmotnost: 1025 kg
objem palivové nádrže: 42 litrů
rozměr pneumatik: 195/50 R16
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.