Už je to relativně dlouho, co Subaru uvádělo na český trh s takovou slávou nový model. Naposledy to byla dvojice Legacy/Outback na podzim 2009. Vzhledem ke skutečnosti, že po Foresterovi je zmíněné duo na druhém místě prodejnosti značky, je jasné, že nic jiného než úspěch se od modelu XV neočekává.
Auto samotné je svébytným modelem, byť i nezkušené oko pozná původ v nejnovější Impreze, která dorazí na naše silnice v říjnu. A to jen jako hatchback a pouze s benzínovým motorem 1.6 l v kombinaci s pětistupňovou manuální nebo CVT převodovkou. Důvod? Impreza prý cílí na mladé ženy. Ano, slyšíte správně. Můžeme o vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Ale zpět k „iksvéčku“. To v hierarchii značky zaplňuje mezeru mezi obyčejnou Imprezou a velkým Foresterem a je čistou esencí výrazu crossover. Poprat by se měl s takovými konkurenty jako Hyundai ix35, Nissan Qashqai či Volkswagen Tiguan. Subaru dokázalo vždycky vyrábět schopná auta, ale marketing zaměřený na složitou techniku a požitek z řízení měl společně s nevýrazným designem za následek, že většina zákazníků o Forestera ani koutkem oka nezavadila. To by teď v Subaru rádi změnili a společně s atraktivním a konečně i jednoznačným vzhledem oslovili i kupce, kterým jsou pojmy jako „boxerácký“ motor a symetrické pohonné ústrojí ukradené.
TIP: TEST Subaru Impreza XV 2.0D – 15 centimetrů argumentů?XV zaujme už na pohled, a to nejen v trendy oranžové barvě, ale díky atraktivním černým 17 palcovým kolům i v ostatních odstínech. Světlá výška 220 mm, mimochodem o 5 mm více než u Forestera, je zárukou, že se kromě městské džungle neztratíte ani mimo silnice. Z dieselové motorizace zmizela kaplička sání na kapotě, nově je vzduch do mezichladiče přiváděn maskou a systémem zespodu kapoty. Velké změny směrem k evropskému zákazníkovi se udály i v interiéru. Nejenže je celá palubní deska obložena měkčenými materiály, ale potěší také velkorysé možnosti nastavení volantu a od výbavy Comfort rovněž komplexní palubní počítač v české lokalizaci.
Posaz za volantem nemá chybu, sedí se přirozeně, díky velké světlosti neztrácíte přehled o situaci kolem vozu, elektricky ovládaná sedadla mají možnost volby sklonu sedáku a kolenům už nepřekáží tvarování palubní desky. V základu tu navíc najdete sedm airbagů včetně kolenního. Vrcholná verze Executive navíc automaticky neznamená kožené čalounění, což je pozitivní zpráva směrem k další individualizaci. Nejdražší verzi je naopak vyhrazen navigační a audio systém s dotykovým displejem. Ergonomie interiéru je bez připomínek, škoda jen loketní opěrky, která je příliš vzadu a nejde posunout vpřed.
Základní motorizací bude zbrusu nový benzínový agregát o objemu 1.6 litru o výkonu 84 kW (114 k) a nejvyšším točivém momentu 150 Nm při 4000 ot./min. Ten bude nabízen v kombinaci s pětistupňovou manuální nebo bezstupňovou CVT převodovkou, kterou jsme pro první porci seznamovacích kilometrů zvolili i my. XV se profiluje jako městský crossover a právě tohle spojení bude do města ideální. Výkonem nenadchne, ale to od základní motorizace ani nikdo neočekává. Potěší naopak tabulkovou spotřebou pro kombinovaný cyklus 6,3 l/100 km. Svou troškou do mlýna zde přispívá i pro zážehové jednotky v základu dodávaný a rychle fungující Stop/Start systém, který kromě času neběžícího motoru ukazuje i v mililitrech ušetřený benzín. Na rozdíl od dvoulitru nelze u slabší verze ukládat převodovce manuální pokyny k přeřazení.Tradičně perfektní práci odvedli inženýři na podvozku. Jízda je komfortní a městské výtluky či propadlé kanálové poklopy nejsou rozhodně z těch věcí, ze kterých by mělo XV pro strach uděláno. Přesto ale při změnách směru působí auto jistým a agilním dojmem a světlost 22 cm byste mu rozhodně nehádali. Mimochodem oproti už zmíněnému Qashqaii nabízí XV o 2 cm vyšší průchodnost a o 39(!) cm nižší těžiště.Subaru XV je po dlouhé době nejistého přešlapování a kompromisů autem, které rozhodně má na to, aby si našlo nové majitele i mimo základnu subarovských fanoušků. Neútočí cenou jako někteří konkurenti, ale poctivým technickým zázemím, skvělými jízdními vlastnostmi na silnici i mimo ně, atraktivním designem a bohatou výbavou. Jen stotisícový příplatek za dieselovou verzi je příliš mnoho. Základní cena za benzínovou „jednašestku“ s manuální převodovkou startuje na částce 569.000 Kč. Nejlevnější (i když výkonnější) nafta je pak o 140 tisíc dražší. Všechna Subaru XV jsou pochopitelně vybavena stálým pohonem všech čtyř kol.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.