REDAKČNÍ TEST: Nejmenší dieselové Volvo, tedy model C30 D5, jsme vám již přiblížili v testu vloni v červnu. Ale protože pokrok se nedá zastavit, přinášíme test novinky - modelu C30 D5, který je nově spřažen se šestistupňovým manuálem a návdavkem dostal sportovní stylingový paket R-Design.
Malé Volvo C30 je automobil s koncepcí 2+2, tedy primárně určený pro dva dospělé a dvě děti. S přimhouřením očí se dá použít pro přepravu čtyř menších dospělých, ale jakmile vepředu sedí dlouháni, nemají vzadu dva dospělí prostě fyzicky dostatek místa. To však nevadí - zavazadlový prostor má objem pouze 233 litrů, a tak se stejně nedá pro přepravu zavazadel celé rodiny nebo více osob použít. To vše je ale dáno skutečností, že malé Volvo C30 je sportovně laděné, s minimálními převisy karoserie vepředu i vzadu. A právě proto, že je C30 sportovně laděná, měli jsme výhrady k dříve používané automatické převodovce Geartronic s pěti stupni, která jediná byla s nejsilnějším dieselovým motorem D5 o výkonu 132kW nabízena.
To se teď ale změnilo, a Volvo nabízí nově model C30 D5 také s manuální šestistupňovou převodovkou a sportovním paketem R-Design. A musím říci, že to vozu jednoznačně prospělo! Manuál totiž nejen výrazně zlepšil spotřebu, která u verze s Geartronicem dosahovala sedmi litrů, ale také snížil o něco hmotnost vozu, zlepšil reakce na plynový pedál a dovoluje výrazně sportovnější jízdu s vědomím rezervy výkonu. Paket R-Design zase nejen opticky vůz zagresivnil, ale přináší také nádherná sedmnáctipalcová litá kola Serapis s pneumatikami 205/50 R17, kožené čalounění sedaček, sportovní tříramenný volant s ovládáním tempomatu a audiosoustavy, hlavici řadicí páky s hliníkovou vložkou, spoilery předního nárazníku i víka pátých dveří, stříbrně lakovaná vnější zpětná zrcátka, sportovní koncovky výfuku, speciální koberečky s kontrastním stehováním, sportovní hliníkové pedály, speciální hliníkové obložení v interiéru a upravenou masku chladiče s logem R-Design.
Základní cena verze s manuální převodovkou je přitom o takřka 50 tisíc korun nižší, nežli u verze s automatem. A protože s motorizací D5 ve spojení s automatickou převodovkou mám již zkušenosti z modelů C30, V70 a XC90, byl jsem opravdu zvědav, jaký je rozdíl v jízdě se stejným motorem, ale převodovkou manuální. A dlužno říci, že ten rozdíl je markantní a každému, kdo touží po alespoň občasném sportovnějším svezení, doporučuji jednoznačně manuál.
Geartronic je převodovka povedená, nicméně jde o automat a tak je jízda s ním sice pohodlná a motor má síly dostatek (pokud tedy nejde o model XC90 s pohonem všech kol), ale nedá se hovořit o jízdě dynamické až sportovní. Navíc je spotřeba s automatek relativně dosti vysoká.
Cé třicítka D5 s manuálem má objem palivové nádrže stále 60 litrů, ale spotřebu výrazně nižší. Dovolím si tvrdit, že spotřeba je níž o 1,5 litru nafty na 100 kilometrů - při ekorally se dá na okreskách dostat pod 5 litrů, při běžné jízdě s občasným využitím síly motoru k razantním předjížděcím manévrům se vyšplhá na 5,5 litru, na dálnici při tempomatových 130 km/h je spotřeba jen lehce nad 6 litry. Ani při jízdě stylem brzda/plyn (kdy záleží na míře potlačení pudu sebezáchovy řidiče) jsem se nedostal přes 9 litrů, což u automatu nebyl vůbec žádný problém - a to jízda s automatem byla pomalejší a z principu méně agresivní.
Navíc jsem měl dojem, že s R-Design paketem vůz ještě lépe drží v zatáčkách a ke sportovní jízdě přímo vybízí. Pravda, Cé třicítka je malá, a tak je pocit řidiče stísněný, ale zato sedačky výborně drží tělo i v rychle projížděných zatáčkách.
Jak se na Volvo sluší, je kapota motoru zvedána i u modelu nižší střední třídy plynovou vzpěrou. Vůz byl ve výbavě Kinetic, a měl bi-xenonová světla, nadstandardní audiosystém, sportovní podvozek, palubní počítač se zobrazením v češtině, alarm či dešťový senzor.
Volant má velmi tlustý věnec, možná až nepříjemně. Naproti tomu pak působí legračně drobounká hlavice řadicí páky a tenké táhlo ruční brzdy. To však jsou jediné výhrady, které mám - protože u zbytku jednoznačně převažují klady a pravděpodobně šlo o vůz, se kterým jsem se prozatím z desítek testovaných automobilů, které mi prošly rukama, loučil nejméně rád. Volvo navíc v květnu významně snižovalo ceny, takže je i model C30 zase o něco dostupnější. Jako bonus pak vnímám, že se po C30 D5 s paketem R-Design otáčely jak mladé slečny, tak tatínci i dámy v letech. Červený sporťák s dostatkem výkonu a nádherným designem jednoznačně táhne, navíc jde o bezpečný automobil s vynikajícím původem a pověstí. Proto ho nelze než jednoznačně doporučit!
Zdroj: Auto-News.cz
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?