Dnes se podíváme na zoubek stylovce od francouzského Peugeotu a to rovnou v nejvyšší specifikaci s plug-in hybridním pohonem o systémovém výkonu slušných 225 koňských sil.
Exteriér
Peugeot 408 je samotnou automobilkou prezentován jako fastback se zvýšenou světlou výškou. Na první pohled připomíná dnes velmi populární segment vozů SUV-Coupé. Avšak oproti jim vypadá díky poměru šířky a výšky ještě sportovněji. 408 působí dojmem nízkého, doširoka rozkročeného sportovního vozu se zvýšenou světlou výškou. Mně osobně se tento Peugeot moc líbí.
Ač 408 vychází z modelu 308, jedná se o poměrně velké auto. Vnější rozměry jsou 4 687 mm na délku, šířka činí 1 859 mm a výška vozu je 1 478 mm. Také rozvor má na délku velmi slušných 2 787 mm. Oproti výchozí 308 má crossover vyšší světlou výšku o nezanedbatelných 40 mm. Za zmínku zcela jistě stojí designově zajímavá litá kola s pneumatikami o rozměru 245/40 R20.
Uvnitř
Interiér vozu se nese v duchu pro Peugeot typického PEUGEOT i-Cockpit® . Jeho nejnovější generace obsahuje kompaktní volant s integrovanými ovladači, 3D přístrojový panel s 10″ digitálním displejem a 10″ HD centrální displej. Na i-Cockpit® si musí člověk chvíli zvykat. Osobně bych uvítal věští množství klasických čudlíky, než ovládat vše přes displej infotainmentu. Ovládání by bylo intuitivnější.
Díky dlouhému rozvoru nabízí nejvíce místa na zadních sedadlech ze všech modelů značky Peugeot. Za zadními sedadly se pak nachází slušný zavazadlový prostor o objemu 471 litrů. Neelektrifikované verze nabízejí větší zavazadlový prostor a to konkrétně objem slušných 536 litrů.
Pod kapotou
Pod kapotou Plug-in hybridního Peugeot 408 najdeme turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec 1,6 PureTech a synchronní třífázový elektromotor. Ten je integrovaný v automatické 8 stupňové převodovce. Celkový využitelný výkon hybridní soustavy činí 165 kW (225 koní), točivý moment dosahuje hodnoty 360 N.m. S plnou baterií o kapacitě 12,4 kWh je Peugeot schopen ujet dle podmínek přibližně 40 km (udáváno je 63 km).
Jízda
Usedám za malý zploštělý volant typický pro vozy francouzského výrobce se lvem ve znaku a uvelebuji se do pohodlných masážních sedadel. Po "nastartování" automaticky naběhne hybridní mód, který preferuje elektrický pohon. Vypínám aktivní udržování v jízdních pruzích, jelikož to je u Peugeotu nastaveno velmi agresivně a vyrážím zdolat první kilometry. Již jízda pouze na elektřinu je ve městském provozu i přes poměr výkon/váha 81 kW na 1700 Kg svižná, za což mohu poděkovat porci 320 Nm, dostupných již od nízkých otáček. Čistě na elektřinu se dá bez problémů cestovat i za městem. Ani tam není spotřeba energie nikterak velká. To na dálnici procenta nabití baterie přeci jen mizí o poznání rychleji.
Po městě je tedy 408 příjemné auto. V jeho neprospěch tedy hrají roli věští rozměry, ale pohonná jednotka a komfortní odpružení tento malý hendikep vyvažují. Za městem se může jet i hodně rychle. Nejedná se samozřejmě o žádný ostrý sporťák, ale roli pohodlného, silného GT poměrně zdatně zvládá. Ono 225 koní a 360 Nm není vůbec málo, což dokazuje i potřebný čas zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,8 s. Dobré je, že ani s vybitou baterií nepůsobí Peugeot výrazně pomaleji.
Tuzemský dálniční limit lze též dosáhnout v čistě elektrickém režimu. Maximální rychlost na elektřinu je 135 km/h. Kdo chce víc, musí už spoléhat pouze na "spalovák". Ten díky výkonu 180 koní umí sportovně střižený fastback se zvýšenou světlou výškou poslat až na 235 km/h.
Spotřeba Za celý test jsem s vozem ujel necelých 600 km s tím, že přibližně 85% na benzín a 15% na elektřinu. Za tu dobu jsem se dostal na pěkný průměr 5,8 litrů na 100 km. Jezdit jen na benzín bez možnosti dobíjení, odhaduji spotřebu na nějakých 6,5 až 7 litrů. Kdežto ve slibovanou spotřebu 1,2 litrů na 100 km věřím jen v případě, že budete jezdit celý týden po městě na elektřinu a o víkendu si uděláte výlet na nedalekou chatu.
CenaVůz startuje od úrovně výbavy Allure se spalovacím motorem 1.2 PureTech od 830 000 Kč, plug-in hybrid se nabízí za 1 070 000 Kč. Nejvyšší úroveň GT s benzínovým motorem 1.2 PureTech 130 S&S EAT8 je prodávána za cenu 945 000 Kč, v kombinaci s nejvýkonnějším plug-in hybridním motorem HYBRID 225 e-EAT8 pak za cenu 1 215 000 Kč.
Plusy:- vzhled - prostor na zadních sedadlech - velmi slušná dynamika- lze jezdit s rozumnou spotřebou
Mínusy:- kvůli baterii menší zavazadlový prostor - nemožnost pohonu všech kol - absence silného dieselu
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.