Jihokorejský gigant Hyundai se do toho opravdu opřel a představil novou vlajkovou loď své elektrické divize. Ioniq 5 na fotografiích působí jako odpověď na malinkou Hondu e, avšak klame tělem. Nejedná se o městské vozítko, nýbrž o středně veliké SUV, které má za cíl zavařit nové Škodě Enyaq. A my jsme už měli možnost nasbírat první dojmy za jeho volantem.
Ioniq 5 dostal slušivý retro minimalistický design, vycházející z konceptu Hyundai 45 představeným před dvěma lety na Frankfurtském autosalonu. Málokdy se povede, aby produkční auto vypadalo téměř totožně, jako odvážná koncepční vize a tady se opravdu změnilo máloco.
Slušivý kabátek ovšem není zdaleka všechno, co tento vůz nabízí. Pod karosérií se nacházejí nejmodernější technické vymoženosti. Jedná se o první elektromobil od Hyundai postavený na dedikované platformě E-GMP, a je dostupný s bateriemi o velikostech 58, a 73 kWh. Maximální výkon elektromotoru může být až 225 kW a dojezd až 481 kilometrů. Přímá konkurence Škoda Enyaq mimochodem nabízí velmi podobné baterie o velikostech 58 a 77 kWh, chlubí se však dojezdem až 520 km, a papírově je na tom tedy o něco lépe. Ioniq 5 má ale eso v rukávu v podobě unikátní palubní sítě o napětí 800 V, kterou se doposud chlubila jen mnohem dražší auta Porsche Taycan a Audi e-tron GT.
Co to v praxi znamená? Díky dvojnásobnému napětí proti jiným elektromobilům zvládne Hyundai mnohem vyšší nabíjecí výkon, až 350 kW, a dle výrobce lze nabít 100 km za 5 minut. Dobíjecích stanic s takovým výkonem sice zatím moc není, pár už jich je i v České republice a další budou přibývat.
“Pětka” nabízí i funkcí V2L, díky které se dá auto použít jako obrovská powerbanka, ze které si můžete nabít třeba elektrokolo. Solární panely na střeše mají zaručit nějaké ty kilometříky dojezdu navíc.
Stejně jako u Škody Enyaq byl zvolen pohon zadních kol. Znamená to tedy eliminaci nešvaru, se kterým se potýkají elektromobily s pohonem kol předních, kde se pneumatiky sjíždějí rychleji, než je zdrávo. To je znát převážně u Kony Electric, ta si velmi ráda “zahrabe” a má sklony k nedotáčivosti, což u Ioniqu 5 nehrozí.
Minulý týden jsem byl pozván na jízdní prezentaci nového Hyundai Kona N na slovenském okruhu Slovakiaring, kde jsem měl možnost usednout na chvíli i za volant nové elektrické stylovky. Ze všech nabízených aut jsem se právě na Ioniq 5 těšil ze všeho nejvíce, už kvůli tomu, jak originálně vypadá. Mezi novináři byla o klíčky skoro bitva, ale podařilo se mi je uzmout i pro sebe a plný očekávání šel k vozidlu.
Po odemknutí auto “zamrká” hranatými LED obrysovkami, které působí jako z nějakého komixu. Dveře se otvírají zapuštěnými klikami, které sice nejsou automaticky výsuvné, ale pohodlně a intuitivně se s nimi manipuluje.
Asi největší překvapení nastává ve velmi prostorném futuristicky pojatém interiéru, kterému dominují světlé barvy. Po usednutí a zavření dveří nastává naprostý klid. Izolace od okolního světla a městského šumu. V kombinaci se světlými barvami by se mohlo jednat o skvělé místo na meditaci. Na minimalisticky stylizované palubní desce se nachází infotainment a řidičův digitální přístrojový štít. Sedačky jsou opravdu pohodlné, mají spoustu nastavení, nechybí zde samozřejmě výhřev ani ventilace. Sedí se poměrně vysoko nad vozovkou, takže je slušný výhled ven, jak to ke crossoveru patří. Dále překvapí poněkud neobvykle chybějící logo na volantu, a chybějící střední konzole, kterou podobně jako v Hondě e nahradila pouze jakási stolička s držáky nápojů. Díky tomu působí interiér opravdu vzdušně a prostorně.
Kvůli chybějící středové konzole bylo třeba umístit volič jízdního módu na “páku” pod volant, podobně jak to mají nové elektrické Volkswageny. Volím tedy D, v infotainmentu nastavuji sportovní režim a vydávám se na cestu. Ve vesnicích kolem Slovakiaringu Ioniq 5 budí rozruch. Lidé zvědavě koukají, a není divu, auto opravdu vypadá jako by přijel někdo z budoucnosti.
První dojem z jízdy je velmi pozitivní. Auto působí mohutně a bezpečně, ve sportovním režimu je slušná dynamika a to i v testované verzi se 160kW elektromotorem. Podvozek je nastaven velmi komfortně, a bez sebemenších problémů pluje přes všechny nerovnosti na vozovce. Proti menší Koně Electric, se kterou mám bohaté zkušenosti, potěší výborné odhlučnění kabiny. Auto vytváří dojem “bubliny” kde čas ubíhá jinak než venku za okny.
Po krátké jízdě plné pozitivních emocí se vracím zpět na parkoviště Slovakia Ringu a nerad vracím klíč reprezentantovi Hyundai. Bohužel jsem neměl čas vyzkoušet spotřebu ani ono superrychlé nabíjení, na to si budeme muset počkat až na klasický týdenní test. Každopádně ale můžu říct, že je-li toto elektrická budoucnost, máme se na co těšit.
Eco
RWD Power
AWD Power
Kapacita baterie
58 kWh
73 kWh
73 kWh
Dojezd
384 km
481 km
460 km
Výkon
125 kW
160 kW
225 kW
Max. rychlost
185 km/h
185 km/h
185 km/h
Zrychlení 0-100
8,5 s
7,4 s
5,2s
Točivý moment
350 Nm
350 Nm
605 Nm
Cena
1099 990 Kč
1 249 990 Kč
1 469 990 Kč
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.