Nákup nosičů jako první krok otevírající cestu ke zcela novým možnostem přepravy nejrůznějších nákladů na střeše vozidla. Právě s nosiči se stává převoz jízdních kol, lyží nebo čehokoli dalšího ve střešním boxu poměrně jednoduchou záležitostí. Ne všechny příčníky jsou si ale rovny; různá auta navíc vyžadují různé typy nosičů. Pojďme se proto podívat na několik základních parametrů, které je při výběru dobré sledovat. (PR článek)
Tou pravděpodobně nejdůležitější roli při výběru správného nosiče hraje střecha. Právě její konstrukce a podoba totiž ovlivňuje to, po jakém typu úchytu vůbec sáhnout.
V první řadě existuje velké množství vozů, které již z továrny přicházejí vybaveny hagusy – na ně se příčníky jednoduše připevňují. Je přitom ale potřeba rozlišovat, zda se jedná o hagusy klasicky vystouplé nebo integrované/zapuštěné do střechy. Obě varianty totiž zpravidla vyžadují trochu jiný úchyt, tedy i jiný typ nosiče
V případě vaše auto integrovanými hagusy nedisponuje, koukněte, zda se na střeše nenachází předpřipravené montážní boty. Bývají většinou ukryty pod gumovým těsněním, které je potřeba nejprve „vyloupnout“.
Pokud se ani jedno z výše zmíněného na střeše nenachází, nevadí. Střešní nosiče v takovém případě upevníte pod lem střechy. I tento způsob instalace je přitom jednoduchý a v ničem uživatele nelimituje.
Úplně nejlepší je přitom konzultovat výběr správného nosiče s někým, kdo se v celé problematice vyzná. Například na Autodoplňky-obchod.cz jsou jednotlivé střešní nosiče alias příčníky přehledně seřazeny podle jednotlivých značek aut, modelů i ročníků. Díky tomu prakticky nejde šlápnout vedle.
Bezpečnost na prvním místěPřed samotným výběrem pak není od věci přemýšlet i nad tím, jaké další příslušenství plánujete na nosiče instalovat. Nedílnou součástí úvahy nad nákladem by měla být také alespoň přibližná znalost zátěže, kterou se chystáte na příčníky nakládat. Střešní nosiče totiž mají svoji nosnost, jejíž překročení se vzhledem k velmi závažnému bezpečnostnímu riziku nedoporučuje.
Hlavním aspektem nosnosti střešních nosičů bývá materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Levnější, plastové příčníky, většinou nedokáží pobrat více než 50 kg. Oproti tomu hliníkové nosiče na sobě bez problémů udrží mnohem větší zátěž. To vše se ale samozřejmě projevuje v ceně.
Montáž dalšího příslušenství a uzamykáníStřešní nosiče se mezi sebou liší také podobou příčných tyčí. Ty novější většinou disponují T-drážkou (T-adaptérem), do které se jakékoli doplňující příslušenství typu nosiče kol či lyží jednoduše zasune.
Ani „čisté“ tyče nejsou ale žádným problémem – příslušenství je téměř vždy možné připevnit klasickými U třmeny či dnes tolik oblíbenými rychloupínáky. Tento způsob instalace je přitom snad ještě rychlejší než použití výše zmíněné T-drážky.
Při nákupu příčníků je dobré pomýšlet i na ochranu majetku, ideální je proto výběr modelů s vlastním uzamykací systémem. I tady je ale potřeba dát si pozor – v případě ztráty klíče je možné si objednat nový. Variant proto existuje omezené množství a profesionální zloději mohou disponovat celou sadou.
V případě delšího nevyužívání proto doporučujeme nosiče z auta sundat.
Vybráno?Správný výběr není nic složitého. Pokud si ale ani po přečtení tohoto článku jistí, nejlepší bude celou věc ještě zkonzultovat s odborný prodejcem. Te by měl jednotlivé modely nosičů i aut znát detailně.
A pak už si jen užívat pohodlné cesty bez limitů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?