Odborníci z organizace Euro NCAP představili výsledky crash-testů tří relativně nových SUV: Seatu Tarraco, Hondy CR-V a Mercedesu třídy G. Pozitivní zprávou přitom je, že žádné z testovaných SUV nespadlo v nejnáročnější kategorii pod hranici 70 % a všechna si tak mohou připsat pětihvězdičkové hodnocení.
V kategorii ochrany dospělé posádky si všechny vozy vedly víc než dobře. Premiantem se stal Seat Taracco, vzdálený příbuzný Škody Karoq, který si připsal hned 97 %. Nepatrně hůře si vedla Honda CR-V, která si připsala 93% úspěšnost. Se skóre 90 % se pak musel smířit Mercedes-Benz třídy G, u kterého se v některých pokusech projevila horší ochrana horních částí těla.
Podobně dobře si trojice testovaných vozidel vedla i během testů ochrany dětské posádky. S náskokem několika procentních bodů vyhrál opět Seat, který tratil snad jen na problémech s instalací některých typů dětských autosedaček. Hona a Mercedes si shodně připsali 83 %.
Seat vévodil tabulkám i při testech ochrany chodců, kdy si připsal 79 %. Poměrně překvapivými výsledky se pochlubil Mercedes-Benz, který navzdory svým hranatým tvarům zůstal jen o bod pozadu. Nejhůře, avšak stále poměrně dobře, skončila v tomto testu Honda CR-V se 70 %. U všech vozů se však objevuje kritika na slabou ochranu chodců v případě nárazu okolo A-sloupku.
Všechny tři modely si vedly dobře i v kategorii asistenčních systémů, které při Euro NCAP testech hrají poslední dobou stále důležitější roli. Díky funkci automatického brzdění dokázaly vozy buď srážce zcela zabránit, nebo alespoň výrazně minimalizovaly následky. Na prvním místě se tak znovu objevil Seat s výsledkem 79 %, který následovala Honda s výsledkem jen o 2 procenta horším a Mercedes, ačkoliv ze všech nejdražší, uhájil 72% výsledek.
Michiel van Rantingen, generální tajemník Euro NCAP, poznamenal, že standardní montáž bezpečnostních systémů přináší jasné výsledky „Máme tady tři vozidla ze stejného segmentu a všechna dostala nejvyšší hodnocení."
„Skutečnost, že tyto tři offroady jsou vybaveny systémem automatického brzdění zabraňujícímu srážkou s chodci nebo cyklistu ukazuje, že síla zákazníků dokáže motivovat automobilky nejen k vyššímu výkonu, ale také k instalaci nových bezpečnostních technologií jako standardu napříč celou Evropou," dodal van Rantingen.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?