O nedostatcích elektromobilů nejspíš máme všichni přehled, jejich největším nepřítelem však stále zůstává jejich finanční nedostupnost. V posledních letech se sice daří rozvíjet technologie a srážet tak cenu baterií stále níž, na větší dostupnost elektromobilů pro masy to však stále nemá potřebný vliv. A tak se skutečně cenově dostupných elektromobilů nejspíš ještě nějakou chvíli nedočkáme.
Když Elon Musk oznamoval před pár týdny další propouštění v Tesle, poslal podle webu InsideEVs svým zaměstnancům dopis, ve kterém stálo: „Čelíme extrémně náročné výzvě: učinit naše automobily, baterie a solární produkty finančně srovnatelné s fosilními palivy. Ovšem ačkoliv se nám podařilo dosáhnout velkého pokroku, naše produkty jsou pro většinu lidí stále nedostupné."
Právě Tesla se přitom dá označit za společnost, které se podařilo prokázat, že elektromobily mohou nabídnout slušný dojezd, luxus i skvělé jízdní výkony. Povedlo se ji zbavit elektromobily nálepky „městské vozítko" a podařilo se ji nastartovat konkurenční boj, který vedl k zapojení více firem, zlevňování technologií a zvětšování baterií. to však stále světu elektromobilů nepomohlo. Tedy alespoň po stránce finanční dostupnosti.
„Snižování cen baterií dovolilo automobilkám vyrábět elektromobily se stále většími bateriemi," uvedl v rozhovoru pro InsideEV's Scott Shepard, analytik v Navigant Research. A zatímco dojezd a výkony se zvyšují, prodejní ceny elektromobilů nijak neklesají. A v příštích cca pěti letech se zřejmě žádné velké změny nedočkáme.
Na problém s vytvořením ekonomického malého elektromobilu přitom relativně nedávno upozornil i Dietrich Potsche z Volkswagenu, podle kterého bude velice náročné vytvořit podobné vozidlo, na kterém by automobilka neprodělávala.
„Současná cenová hladina nebude moci zůstat stejná, pokud budou tyto vozy osazeny elektromotory. A to povede k nevyhnutelnému růstu cen v segmentu malých automobilů." V důsledku toho pak mohou elektromobily zůstat nedostupné pro lidi s nižšími příjmy.
Pokud by měl tedy pravdu, dá se očekávat, že majetnější lidé budou jezdit v nových elektromobilech prémiových značek, zatímco lidé s nižšími příjmy nejspíš budou muset počkat, než se tato vozidla objeví na trhu s ojetými vozy. Případně se budou muset smířit s lacinějšími modely pocházejícími z Číny, které však nenabízí takovou sofistikovanost ani dojezd.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?