Automobilka Volkswagen bere svůj závazek vůči elektrické budoucnosti skutečně vážně. Základem nových elektromobilů se stane ryze elektrická platforma MEB, kterou automobilka odhalila tento rok a na které by v letech následujících mohlo vzniknout až 15 milionů elektromobilů.
Podle zprávy, kterou přinesla agentura Reuters, by mohla automobilka Volkswagen postavit na své ryze elektrické platformě MEB až 15 milionů vozidel. Tento výrazný přesun ale pochopitelně nebude levná sranda, což potvrzují i plánované investice Volkswagenu. Do roku 2023 by totiž na vývoj techniky a technologií spjatých s elektromobilitou mělo padnout okolo 12.5 miliardy dolarů. Z této částky pak poputuje zhruba 10 miliardy na novou řadu elektrických modelů.
Všechny nové elektrické modely Volkswagen, které nám zatím automobilka představila v rámci konceptů, nesly označení I.D. a postaveny byly právě na platformě MEB. Jedním z nich by měl být i model velikosti Golfu, který by měl konkurovat hlavně Tesle Model 3, přičemž jeho cena by měla zůstat podobná Volkswagenu Golf s naftovým motorem.
Krátce po premiéře prvního elektromobilu I.D. hatchback se očekává postupné představené celé řady čistě elektrických Volkswagenů, které by měly plně pokrýt trh. Mezi novinkami se očekává například crossover I.D. Crozz, který by měl být v nabídce ve vícero provedeních s různou velikostí akumulátorů i výkonem motorů.
Jedním z velmi očekávaných modelů je i retro-inspirovaná dodávka I.D. Buzz, která svým designem odkazuje na dodávky Volkswagen z šedesátých let. Příchod tohoto modelu se očekává na rok 2021 a pod jeho kapotou by se mohla objevit technika, která mu zajistí dojezd až 547 km, jak uvádí web Carscoops.
V následujícím roce pak dorazí elektrická vlajková loď Volkswagenu, která se postaví proti Tesla Model S. Vůz známý zatím pouze jako I.D. Vizzion však nenabídne jen nejmodernější techniku v oblasti elektromobility, ale také v oblasti autonomního řízení. Volkswagen se zkrátka evidentně chce stát znovu lídrem a hlavním inovátorem v automobilovém průmyslu.
A platforma MEB by mu k tomu měla výrazně pomoci. Dostupná by měla být ve dvou provedeních s rozlišeným rozvorem, přičemž další detaily budou moci technici ovlivňovat pomocí různých komponentů podvozku. Baterie budou tradičně uloženy v podlaze, díky čemuž vůz nabídne nízké těžiště a lepší ovladatelnost. Zprvu se počítá s pohonem pouze jedné nápravy, což bude ta zadní. Zanedlouho by se však v příplatkové výbavě měla objevit i možnost pohonu všech kol V této konfiguraci už by pak tyto vozy mohly být i poměrně zajímavé, zejména přihlédneme-li k plánovanému rozložení hmotnosti 50:50.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?