Jaguar XF má ambice dobývat pozice okupované Německou prémiovou smetánkou. Jisté vlohy k tomu má, zapadne ale do německého precizního stereotypu? Taková šelma? To těžko!
Nové XF jako by vypadlo z oka menšímu XE, podobná maska, téměř identická záď. Tato v dnešní době moderní unifikace nám nejde moc pochuti, raději bychom uvítali větší rozdíly. Nicméně XF vypadá dobře, ostatně to jsme psali i o menším XE.
Mezigenerační změny v rozměrech nejsou drastické. Délka se zkrátila o 7 mm, přičemž rozvor se prodloužil o 51 mm (což pocítí především cestující na zadních sedadlech). Další výraznou změnou, z které budou těžit zadní pasažéři, je nárůst místa na hlavu, konkrétně mluvíme o 27 mm.
Mezi hlavní změny uvnitř se řadí laserový barevný head-up displej, nový infotainment s dotykovou obrazovkou o průměru 10,2“, displej místo analogových ukazatelů v kapličce před volantem (na přání), nebo podsvícení interiéru v mnoha barvách, či nový design výdechů klimatizace.
Základní motor pomáhá na všech frontáchNový dvoulitrový diesel řady Ingenium je výraznou posilou palety motorů. Tichý chod, skvělá pružnost i dobrá reakce na plyn jsou hlavními atributy. Ač se nejedná o ideální motor do limuzíny této velikosti, po dynamické stránce řidiče nezklame a spotřebou potěší. První výkonová varianta nabízí 163 koní a 380 Nm a spotřebuje papírové 4 litry nafty. Silnější verze nabízí 180 koní a 430 Nm.
Dvoulitrový benzinový čtyřválec nabízí 240 koní a 340 Nm točivého momentu, přičemž kombinovaně by měl spotřebovat 7,5 litru naturalu 95. Silnější vidlicový šestiválec produkuje výkon 340 koní a 450 Nm, samozřejmě tu je i silnější verze s výkonem 380 koní, ta umí sprint z nuly na 100 km/h za 5,3 sekundy a průměrně by neměla spálit více než 8,3 litru benzínu na 100 km.
Zřejmě nejprodávanější motor dieselový vidlicový šestiválec o objemu 3,0 litru nabízí výkon 300 koní a maximum točivého momentu mohutných 700 Nm. Nová odlehčená konstrukce není jedinou změnou, přímí vstřik paliva pracuje s tlakem 2000 barů. Skvěle vyvážený a kultivovaný chod je typickým atributem šestiválcových dieselů, za kultivovaností krapet pokulhává hlučnost, která není zcela ideální.
Na druhou stranu, zátah je mohutný a neslábne ani při vyšších rychlostech. Lineární průběh tahu v kombinaci s rychlou osmistupňovou převodovkou ZF se starala o velmi solidní dynamiku bez přerušování a cukání. A spotřeba se i při výrazně dynamickém cestování držela bezpečně pod hranicí 8 litrů.
Kila dolů pomohla, zběsilé sportování ale nečekejteZákladem ke skvělým jízdním vlastnostem je opět prvotřídní technika, ať už mluvíme o přední nápravě s dvojitými příčnými rameny a kovanými těhlicemi z hliníku, nebo o Integral Linku vzadu. Skvělé vyladění podvozku je dalším pozitivem a to nejlepší nakonec. Snížení hmotnosti. Nejvíce se ušetřilo 190 kilogramů.
Nicméně, agilní podvozek je skvěle předvídatelný, filtruje nerovnosti s jistotou a v zatáčkách nemá problém s přenášením hmotnosti nebo utahování oblouku. Za volantem Jaguáru XF máte dojem, že řídíte menší a lehčí auto. Řízení skvěle komunikuje, reaguje s přesností neurochirurga a k tomu všemu lze perfektně pracovat s plynem.
Zdá se, že je XF dokonalé řidičské auto, jenže i přes skutečně dobře odladěný podvozek nacházíme slabinu, kterou jen tak neodpustíme, jsou to brzdy. Ano, stejně jako u XE, i u XF jsou snad nejslabším článkem jízdního projevu brzdy. Bohužel, lehce je utaháte a na sportování asi klidně zapomeňte. Snad silnější verze XF S na tom bude lépe.
Na oko perfektní gentlemanXF je velmi podařené auto. Skvěle vypadá, skvěle jezdí, hýčká vás nabídkou pohodlí i nadchne svými sportovními ambicemi. Vyčíst můžeme snad až na brzdy jen drobnosti. Pár horších plastů, jeden či dva ergonomické prohřešky, jinak vše v pořádku. Největší problém při boji s konkurencí tedy bude, získání si důvěry náročné klientely prémiových značek.
Celkové hodnocení: 98 %Cena vozu v základu: 999 000 Kč
Cena testované verze s příplatky: 1 840 600 Kč
KLADY
- hodnotný interiér
- příkladné zpracování a detaily
- silný a kultivovaný šestiválec
- skvěle nastavený podvozek
ZÁPORY
- slabé brzdy
Motorizacevznětový přeplňovaný vidlicový šestiválecobjem: 2993 cm3nejvyšší výkon: 221 kW při 4000 ot/min.největší točivý moment: 700 Nm při 2000 ot/min.
Výkonnejvyšší maximální rychlost: 250 km/hzrychlení z 0 na 100 km/h: 6,2 sekundyspotřeba dle výrobce (město/mimo/kombinovaná): Město: 6.6 / 4.8 / 5.5Objem palivové nádrže: 66 litrů
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?