Na trhu v Jižní Koreji se začala ode dneška nabízet hybridní verze nové generace sedanu Kia Optima. Ta je na domácím trhu známa pod označením K5.
Už na letošním frankfurtském autosalonu Kia oznámila své plány na hybridizovanou verzi Optimy a nyní byl učiněn její debut. Desigově se od svých klasických verzí odlišuje jen velmi decentě. Počítat se dají jen některé menší změny v masce chladiče, která se může pochlubit "aktivními vzduchovými klapkami". Ty se automaticky uzavřou při jízdě při vyšších rychlostech, při oslabení odporu vzduchu se naopak klapky otevřou. Nové jsou i přední a zadní nárazníky, stejně jako zakázková kola o rozměru 16 a 17 palců.
Nejdůležitější změna nastala pod kapotou tam, kde je ukryt 4-válec o objemu 2,0 litru GDI. Ten nabízí výkon 156 koní a 189 Nm točivého momentu, přičemž spolupracuje s elektromotorem, který generuje dalších 52 koní a 205 Nm. Výkon jde na přední kola přes šestistupňovou automatickou převodovku a celé ústrojí je převzato ze sesterského modelu Hyundai Sonata Hybrid.
Kia Optima Hybrid přijde časem i do Evropy, a to již příští rok. Co se týče samotných dalších verzí Optimy, v plánu je i kabriolet a možná i kombi verze.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?