Slovenský BAZ (Bratislavský Automobilový Závod) dostal na počátku 80. let zadání na výrobu vozu, jenž by u nižších státních úředníků zastoupil rozežrané Volhy 24 a stárnoucí Tatry 603.
V dobách řízeného hospodářství nebyly finance na vývoj a výrobu zcela nového vozu. Bratislavští konstruktéři proto vzali za vděk sériovou Škodou 120 a rozhodli se jí upravit po svém. "Stodvacítku" rozřízli v podélném směru. Mezi pravou a levou polovinu vozu navařili plechové pláty o šíři 120 mm (některé zdroje uvádějí dokonce 200 mm). Tím se i prostor pro posádku rozšířil o zmíněných 120-200 mm. Čelní a zadní okna byla slepena ze dvou sériových. Vůz dostal zcela novou plastovou masku se 4 kulatými reflektory. Nový byl též přední i zadní plastový nárazník.
Největší změny se ovšem odehrály pod kapotou. Původní automobil s koncepcí "vše vzadu" se proměnil na vůz "klasické koncepce", tudíž motor vpředu a pohon zadních kol. Jestli byste čekali, že pohonné ústrojí pocházelo od sovětského VAZu, nebo že byla Škodovácká 1,2 přesunuta dopředu a kardanem roztáčela původní převodovku vzadu, byli byste na omylu. Pohonná jednotka byla převzata z dodávkového automobilu TAZ 1500, který je širokému okruhu čtenářů známý pod původním názvem Škoda 1203. Zážehový čtyřválec OHV o objemu 1433 ccm měl výkon 42 kW (57 koní) a točivý moment 105 N.m. To je oproti standartní Š-120 se 36,7 kW (50 koňmi) a 82 N.m. nárůst přibližně o 15%. Ovšem téměř 100 koňové Volze 24 nesahal tento výkon ani po paty. Přesné parametry BAZu 742 Oficiál nejsou známé, uvádí se hmotnost okolo 950 kg a maximální rychlost na úrovni 140 km/h.
Dobové informace hovořily o velkorysém vnitřním prostoru a též byl chválen velký zavazadlový prostor. Avšak jak jistě tušíte, luxusní bratislavská "škodovka" nesplnila očekávání a nedostala šanci jít do výroby.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?