Koncem letošního roku mám náladu na již téměř historická závodní auta naší mladoboleslavské automobilky. Včera jste si mohli přečíst o Favoritu 1600 H, který triumfoval na "Ringu", dnes bych vám rád představil jeho předchůdce.
Škoda Rapid 130 R/H vznikla pro okruhové závody skupiny H. Jako její základ posloužil rallyeový speciál Škoda 130 LR, který vycházel ze standardní 4 dveřové Škody. Rapid, jak jistě víte, byl dvoudveřové kupé. Tím ale odlišnosti od 130 LR nekončí. Rapid R/H, určen pro okruhové ježdění, byl výrazně rozšířen a podvozek se podíval blíže k zemi. Karosérie též doznala značných aerodynamických vylepšení. Přední části dominuje integrovaný nárazník se spoilerem, zadní část dostala přítlačné křídlo připomínající "kachní ocas" Porsche 911 RS 2,7.
Pod zadní kapotou s "kachním ocasem" našel své místo motor ze soutěžní 130 LR, který doznal dalších úprav. Zážehový atmosférický čtyřválec o objemu 1,3 litru dostal pětkrát uloženou klikovou hřídel. Díky dvěma dvojitým karburátorům Weber 45 a kompresnímu poměru 11,9:1 dokázal tento malý motor ze sebe vymáčknout 101 kW (138 koní) při 8000 ot./min a točivý moment vrcholil 138,4 N.m. při 5500 ot./min. O zkrocení stáda koní se staraly kotoučové brzdy na všech čtyřech kolech, ukryté za hliníkovými disky BBS, obuté do slicku značky Goodyear.
Díky malé váze 675 kg dokázala atmosférická třináctistovka s autem slušně "zacvičit". Akcelerace z 0 na 100 km/h byla otázkou necelých 7 s a závodní Rapid se dokázal rozjet až na těžko uvěřitelných 260 km/h.
Velký úspěch zaznamenal Rapid R/H podobně jako již zmíněný Favorit 1600 H během 24h Nürburgring. V roce 1987 jezdil ve své třídě dlouhou dobu na prvním místě, až těsně před koncem se údajně kvůli poruše na zavěšení zadního kola propadl na i tak úžasné druhé místo. V celkovém pořadí skončil na 27. místě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?