Kia za svou kariéru proslula především výrobou cenově dostupných a relativně kvalitních automobilů, za jejichž volantem ale zažijete zábavu jen hodně těžko. Celá historie jihokorejské automobilky pamatuje vlastně jen dva na řidiče zaměřené automobily – ostrý hatchback Cee'd GT a roadster Elan. Ten přitom původně ani jako Kia nevznikl...
Máme konec osmdesátých let a svět stále více prahne po dostupném, a přitom zábavném automobilu. Téměř současně se v roce 1989 takový model pokusily nabídnout Mazda a Lotus, každý ale s jinou koncepcí a úspěchem. Zatímco MX-5 je dostupnou zadokolkou a její výroba trvá dodnes, Elan M100 se s pohonem předních kol (dodnes jde mimochodem o jediný sériový model britské automobilky s tímto typem pohonu) a vysokou cenovkou snaží publikum zaujmout marně. Jeho výrobu tak Lotus v roce 1992 raději zastavil, když se mu povedlo prodat necelé čtyři tisícovky vozů (v letech 1994 a 1995 je v prodeji ještě několikasetkusová série Elan S2). A právě v tomto okamžiku nastupuje na scénu Kia, která kupuje práva na výrobu dvoumístného roadsteru.
Výrobní linka se tak přestěhovala z Velké Británie do Jižní Koreje a v polovině roku 1996 z ní vyjela první Kia Elan. Rozdíly mezi oběma vozidly jsou na první pohled naprosto minimální. Kia totiž vedle jména zachovala i vyklápěcí světla, siluetu nebo 15palcová kola. Poznat, že nejedete v britském originále, tak je až podle zadních světel. Ty si totiž Jihokorejci navrhli sami, zatímco Lotus je měl vypůjčené od Renaultu Alpine GTA.
Více změn tak bystré oko zaznamená v interiéru, kde je nový volant, hlavice řadicí páky i grafika přístrojového panelu. Zachována zůstala alespoň povedená anatomická sedadla. Překvapení čekalo pod kapotou, kde se jinak nacházela zážehová šestnáctistovka Isuzu o výkonu 132 koní v atmosférické nebo 164 koní v přeplňované verzi.
Kia totiž použila zážehovou osmnáctistovku vlastní výroby o výkonu 154 koní při 6250 ot./min s točivým momentem 186 Nm při 4500 ot./min. Na přední kola 3880 mm dlouhého roadsteru transferuje výkon manuální pětistupňová převodovka. I díky hmotnosti kolem 1070 kilogramů, na níž má hlavní podíl laminátová karosérie, se Kia Elan rozjede na 100 km/h za 7,4 sekundy a dosáhne až na 220 km/h.
Zajímavé je, že stejné auto se v Japonsku prodávalo jako Kia Vigato a navzdory totožné zážehové osmnáctistovce pod kapotou mělo jen 136 koní a 167 Nm. Hmotnost byla o 10 kilogramů vyšší, není se tedy co divit, že maximální rychlost se dostala jen ke 205 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h proběhlo za 8,8 sekundy.
„První korejský roadster, založený na britském Lotusu, s 85 procenty lokálně vyráběných dílů,“ jak uvádí Kia na svých stránkách, vydržel ve výrobě až do roku 1999, a to i navzdory bankrotu automobilky v roce 1997, z něhož ji zachránilo až spojenectví s Hyundaiem. Celkem se v Ansanu vyrobilo něco kolem tisícovky aut. A ačkoliv se oficiálně prodávalo jen v Asii, na několik kusů můžete dnes narazit také v Evropě.
Zdroj: carthrottle.com, carscoops.com
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?