15 let partnerství s British Leylandem a později Roverem si mezi lety 1979 až 1994 prožila japonská Honda. A ačkoliv rozchod obou subjektů nebyl nejrůžovější, měla spolupráce i několik světlých a několik kuriózních momentů. Do druhé skupiny se řadí Honda Crossroad alias přeznačený Land Rover Discovery první série, vzniknuvší až na samém konci japonsko-britského vztahu.
Důvod vzniku tří- nebo pětidveřového SUV byl z obou stran ryze pragmatický. Zatímco Honda nutně potřebovala ve své domovině naskočit do rozjíždějícího se rychlíku jménem středně velká SUV, Britové viděli v dodávání přeznačeného Discovery příležitost, jak zvýšit své zisky.
A tak byla v roce 1993 představena Honda Crossoroad alias Discovery první série (výroba mezi roky 1989 a 1994) s mírně odlišnou maskou chladiče a britským 3.9litrovým zážehovým osmiválcem o výkonu 180 koní s točivým momentem 312 Nm. Standardem byl permanentní pohon všech kol s manuální uzávěrkou středového diferenciálu, na nějž přenášel sílu čtyřstupňový automat spolu s redukcí.
Ačkoliv byl Crossroad velice prostorný, při délce 4535 mm nabídl místo až pro sedm cestujících, trpěl relativně vysokou nespolehlivostí, která byla pro britské automobily osmdesátých a devadesátých let tak nějak typická. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že Crossroad je nejméně spolehlivou Hondou vůbec. Největší problém postihl vozy vyrobené mezi červencem 1995 a prosincem 1996, jejichž zamykání u řidičových dveří mohl způsobit jejich samovolné otevření. Problém, vyřešený svolávací akcí, se týkal asi 4754 vozidel.
V roce 1994 přešel Rover včetně Land Roveru pod křídla BMW, což byl pro Hondu signál k ukončení spolupráce. Crossroad se vyráběl až do poloviny roku 1998, výraznější prodejní úspěchy ale nikdy nezaznamenal. Snad možná i proto, že v dealerstvích Land Roveru na japonských ostrovech jste si mohli koupit originální britský model, mimo jiné také s naftovým motorem. Několik Crossroadů se jako ojetina dostalo ze Země vycházejícího slunce na Nový Zéland. Tam ale SUV paradoxně dostalo zpět logo Land Roveru.
Druhé kompaktní SUV od Hondy, a zároveň nepřímý nástupce Crossroadu, bylo už vlastní výroby. Jak asi tušíte, jde o CR-V, které se dnes úspěšně prodává po celém světě již ve čtvrté generaci. Jméno Crossroad se na automobilové mapě nicméně objevilo ještě jednou. Mezi lety 2007 - 2010 jej nosil kříženec SUV a MPV s délkou 4285 mm. Stejně jako jeho jmenovec ale výraznější díru do světa neudělal.
Zdroj: crazyjdms.blogspot.cz, range-rover-classic.com, boitierrouge.com, roverclub.se, motortrader.com.my
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?