DUBAJ - 1. ZÁVOD; Romain Grosjean překvapoval už v předsezónních testech a při prvním závodě asijské série závodů GP2 v Dubaji porazil konkurenci s jistotou zkušeného profesionála.
Grosjean využil startovní pozice a ujal se vedení. S vozem stáje ART Grand Prix se hned v prvním kole vzdálil soupeřům o 1,7 vteřiny. Částečně se na úniku podepsal i duel jeho pronásledovatelů Senny a Souceka na druhé a třetí pozici.
V dobrém světle se představil ambiciózní Ind Chandhok, startující s loni mistrovským týmem iSport, ale na týmového kolegu Sennu nestačil a po zastávce v boxech podcenil přilnavost studených gum. Výsledkem byl smyk a propad o několik pozic. Přes další hodiny to však nakonec na první mistrovský bod stačilo.
Po suverénním výkonu projel první pod šachovnicí Grosjean s náskokem přes dvanáct vteřin. Druhý Senna zbytečně pro velký odstup neútočil a raději se spokojil s jistým druhým místem. Třetí skončil Soucek z týmu DPR, kterému se loni v evropské části GP2 až tak nedařilo, proto svoje druhé pódiové umístění řádně oslavoval.
Čtvrtý dokončil závod Valles, ale hlavním překvapením byl skvělý výkon nové stáje v boxech GP2, jíž je v asijské části Meritus Mahara s piloty Filippim a Yoshimotem, kteří dojeli na páté a šesté pozici. Poslední bodované pozice si rozdělili Buemi a zmíněný Chandhok. Nejrychlejší kolo pak zaznamenal synovec legendárního Ayrtona Senny Bruno.
1. Grosjean ART Grand Prix 59:25.309 2. Senna iSport International + 12.358 3. Soucek DPR + 17.347 4. Valles FMS International + 17.768 5. Filippi Qi-Meritus Mahara + 18.309 6. Yoshimoto Qi-Meritus Mahara + 28.209 7. Buemi Trust Team Arden + 30.970 8. Chandhok iSport International + 36.568 9. Fauzy Super Nova Racing + 40.767 10. Valerio Durango + 46.218
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.