„Vážení cestující, pokud máte chuť a čas, můžete přijít do našeho bistra, kde na vás čeká pan Emerson Fittipaldi, bývalý šampion formule 1,“ slyšeli dnes cestující vlaku Českých drah Pendolino.
U jednoho stolku se tak sešli Emerson Fittipaldi, Tomáš Enge, Erik a Jarek Janišovi. Kolem voněla káva, cestující přicházeli pro autogramy i za zážitkem. Potkat legendu typu Emersona Fittipaldiho na cestě vlakem, to zkrátka není každodenní záležitost. „Chcete věnování nebo stačí jen prostý podpis, prosím?,“ byl pozorný Emerson Fittipaldi k jedné z cestujících. „Je to příjemný zážitek, být vedle takové legendy. Ovšem zároveň se už těším na řízení formule,“ doplnil Erik Janiš sedící vedle slavného Jihoameričana.
Závodníci okusili řízení vlaku Pendolino. Dnes byl hlavním mužem kabiny Stanislav Mareček. „Vlaky řídím šestatřicet let, Pendolino je vrcholem,“ řekl Mareček. Své místo přepustil i mistrům volantu. „Je to velmi zvláštní pocit. Nemám šanci uhnout, kdyby se něco stalo,“ uvedl Tomáš Enge. Emerson Fittipaldi mu přikývl. „Přesně. A navíc sto šedesát kilometrů za hodinu, to je na mě trošku málo. Jel bych ještě rychleji,“ dodal Brazilec.
Výprava vyvolala velký rozruch. Především ve vlaku a po příjezdu do Brna. Jakmile souprava přesně podle jízdního řádu zastavila na brněnském 1. nástupišti, u dveří vagonu číslo 1. čekal košatý hrozen fotografů, kameramanů, novinářů. Brazilská legenda se svými českými kamarády a bývalými soupeři ze světa GP Johnem Watsonem a Janem Lammersem po vystoupení z vlaku kráčela nástupištěm k salonku ČD. Blesky fotoaparátů jen sršely.
Lidé čekající na své spoje pozorovali neočekávaný ruch. Brazilský šampion s černými brýlemi na očích naslouchal vyprávění Tomáše Engeho. „Byl to skvělý nápad Antonína Charouze, dát se dohromady s železnicí,“ prohlásil Brazilec poté, co v zaplněném sále nádražní budovy začala tisková konference. „Jízda z Prahy do Brna byla velmi příjemná a co vím, tak čeští fanoušci, kteří si koupí vstupenky na závody, mají dopravu po železnici zdarma. V mých očích výborná akce.“
Ještě předtím, na palubě Pendolina, se novináři dozvěděli novinku, která zásadně mění tvář A1GP. „Právě teď padlo embargo na zveřejnění informace, kterou máme už nějakou chvíli k dispozici. Od příštího ročníku A1GP a nejméně dalších šest let bude formule pro šampionát připravovat proslulá italská značka Ferrari,“ prohlásil v devět hodin ráno Antonín Charouz. „Ve formuli 1 jezdí dvě ferrari, v ájedničce najednou bude dvaadvacet ferrari…,“ doplnil českého manažera Fittipaldi.
Když si na brněnském nádraží vzal slovo John Watson, vítěz 5 Grand Prix, pravil: „Jde o změnu, kterou si budeme moci uvědomit až časem. Je to totiž mimořádná událost, Ferrari je celosvětový fenomén a pro A1GP bude její vstup bezesporu znamenat hodně.“ Pro české diváky může být ájednička poutavá už nyní. O víkendu mají šanci fandit české stáji s českým jezdcem v šampionátu se světovým kreditem. „Jako komentátor A1GP se už moc těším, že v neděli přijde na závody spousta diváků. Pro atmosféru bojů to je vždy velmi důležité,“ dodal John Watson.
Zdroj: BPA sport marketing, a.s. Foto: A1 Grand Prix Media
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.