Americká série USAC (dnešní IRL) měla od počátku mnoho oblíbených jezdců, ale jen pár z nich si získalo srdce mnoha fanoušků. Mezi ně se řadí i zesnulý Len Sutton.
Sutton, nejváženější jezdec formulové série v padesátých a šedesátých letech zemřel 4. prosince ve věku 81 let. O čtyři dny později byl pochován v presbyteriánském kostele v Portlandu.
Len Sutton se narodil v roce 1925 a ihned po skončení druhé světové války, kde sloužil v jižním Pacifiku, se začal objevovat v oblíbených „Hot Rodech“. Během následujících deseti let se vypracoval na kvalitního pilota, což mu zajistilo účast v posledních dvou závodech sezóny 1955 šampionátu AAA (později USAC).
V roce 1958 se poprvé postavil na start slavné pětistovky v Indianapolis. Debut nedopadl zrovna nejlépe. Těsně před projetím prvního kola byl zapleten do hromadné havárie.
Sutton se ještě šestkrát pokusil vyhrát Indy 500, ale bez úspěchu. Nejlepším výsledkem bylo druhé místo v roce 1962, kdy dojel těsně za týmovým kolegou Rodgerem Wardem. O rok později se znovu připravoval na květnový „svátek“ a během testování nových pneumatik jako první objel jedno kolo průměrnou rychlostí 155 mph (248 km/h).
Kromě formulových závodů se rád vracel ke starým dobrým midgetům a neodpustil si ani Stock Cary. V roce 1965 definitivně ukončil aktivní kariéru a začal se věnovat komentování závodů. V 70. letech se angažoval do politiky města Portland a před čtyřmi lety vydal životopisnou knihu My Road to Indy.
Foto: IndyCar Media
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.