Volkswagen uvedl na trh novou paletu nejčistějších vznětových motorů (TDI). Tyto jednotky TDI se vyznačují mimořádně nízkými emisemi oxidů dusíku (NOx), které jsou několikanásobně nižší než limit 80 mg NOx/km, stanovený emisní normou Euro 6. Mezi první modely Volkswagen, jejichž systém čistění výfukových plynů odstraňuje oxidy dusíku s tak vysokou účinností, patří Touareg V8 TDI o výkonu 310 kW (421 koní), jehož emise jsou pouhých 10 až 20 mg/km.
Evropskou unií definovaná metodika měření RDE přináší výsledky, které odpovídají podmínkám reálného silničního provozu. Měření emisí v reálném silničním provozu doplňuje nový zkušební cyklus WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) pro měření na válcové zkušební stolici, v laboratorních podmínkách. V případě modelu Touareg V8 TDI uskutečnila společnost „Emissions Analytics" zkušební jízdy RDE ve třech německých aglomeracích – cíleně v souladu s reálným každodenním provozem zákazníků značky Volkswagen. Jeden test se konal v rovinatém Dolním Sasku, další dva testy měly členitou trasu s velkými výškovými rozdíly v Bádensku-Württembersku a Bavorsku.
Pozoruhodná je skutečnost, že Touareg V8 TDI s pohonem všech kol ve všech testech s velkou rezervou splňoval emisní limit NOx bez ohledu na průběh trasy, výškové rozdíly a individuální dopravní situaci. V Dolním Sasku byly průměrné emise oxidů dusíku 10 mg/km, v Bavorsku 13 mg/km a v Bádensku-Württembersku 20 mg/km. Průměr všech měření byl u tohoto vozu značky Volkswagen 14 mg NOx/km. Jak již bylo uvedeno, limit stanovený emisní normou je 80 mg/km. Touareg V8 TDI definuje svými hodnotami emisí NOx nová měřítka nejen v nejvyšším segmentu SUV.
K pozitivním výsledkům přispívá mimo jiné vícestupňové čištění výfukových plynů s velkým zásobníkovým katalyzátorem NOx (objem 2,3 litru) a systémem SCR (Selective Catalytic Reduction) s náročným řízením selektivní katalytické redukce. Katalyzátor SCR přeměňuje NOx pomocí kapaliny AdBlue (roztok syntetické močoviny) na neškodnou vodní páru a dusík. Stejně jako všechny modely Volkswagen poháněné motory TDI, je i Touareg V8 TDI navíc vybaven filtrem pevných částic.
V8 TDI se kromě toho vyznačuje mimořádnou hospodárností díky mnoha inovacím ve své konstrukci. Mezi ně patří variabilní systém přeplňování dvěma turbodmychadly. V oblasti částečného zatížení – například ve městě nebo na silnicích mimo město – zajišťuje přeplňování jednotky V8 TDI pouze jedno turbodmychadlo. Řidič má díky tomu k dispozici extrémně vysoký maximální točivý moment 900 N.m již od 1250 min-1. Motor tak může být provozován převážně v nízkých otáčkách. V tomto režimu přeplňování jedním turbodmychadlem klesá spotřeba paliva i emise. Druhé turbodmychadlo se aktivuje systémem elektricky ovládané změny zdvihu ventilů až při otáčkách vyšších než 2200 min-1. Výsledkem je mimořádně čistý provoz. Touareg V8 TDI suverénně splňuje emisní normu Euro 6d TEMP EVAP ISC.
Vlajková loď mezi modely s motory TDI není jediným vozem Volkswagen, jehož emise NOx jsou výrazně nižší než evropské limity. Do portfolia trvale udržitelných modelů patří také nový Golf a aktuální Passat s novými čtyřválci TDI řady EA288 Evo. Další nové modely, poháněné motory TDI s mimořádně nízkými emisemi hluboko pod limity NOx, budou následovat.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?