Mysleli jste si, že kauza Dieselgate utichla? Podle nového zjištění německých úřadů to vypadá spíše naopak. Nově je totiž vyšetřováno Porsche.
To je nyní pečlivě zkoumáno, zda při výrobě automobilů nevkládalo do jejich motorů software manipulující s výsledky měření emisí výfukových plynů. Se vším přišel Spolkový úřad pro motorová vozidla a jestli se to prokáže, máme tady další značku, která se tak trošku logicky snažila podvádět (patří totiž pod divizi VW).
Konkrétně je zaměřena pozornost na software v posilovači řízení. Ten měří úhel natočení volantu a stejně jako v případě Volkswagenů, do určitého procenta natočení se motor choval jinak, než v reálných podmínkách. Respektive, pokud auto zjistilo, že je v laboratoři, motor spustil speciální režim, kdy se vypouštělo méně emisí.
A co na to samotné Porsche? Podle mluvčího automobilky je veškeré obvinění nesmyslem. Při pohyby volantu prý nebyly použity žádné systémy, moniturující stav, zda se auto nachazí ve zkušebně. Se Spolkovým úřadem proto Porsche plně spolupracuje a nebrání se zpětnému doložení veškeré dokumentace.
Pokud se ale prokáže opak, pak se celý koncern VW pěkně prohne. Už dnes se totiž na odškodnění zákazníků vozidel Volkswagen s motory TDI "našlo" několik miliard eur a auta Porsche by narůstajícímu stavu lživých vozidel moc nepomohla.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?