Aston Martin předvedl svůj retro-speciál, pod kapoto ukrývá řadu špionských hraček

Aston Martin Goldfinger DB5 Continuation nabídne řadu zajímavých úprav | foto: Aston Martin

Technici v Aston Martinu se v současnosti věnují celé řadě zajímavých projektů, přičemž jedním z těch nejpůsobivějších je bezesporu obnovená výroba 25 kusů modelu DB5. Zcela nové vozy, které se vyráběly v první polovině šedesátých let, však nejsou jen návratem ke starým kořenům. Pod kapotou totiž ukrývají vybavení inspirované slavnou bonovkou Goldfinger.

Aston Martin DB5, vyráběný mezi lety 1963 až 1965, je dodnes považován za jedno z nejikoničtějších vozidel vyráběných v Británii. K jeho statutu nesmrtelné ikony mu však bezesporu pomohla i role v několika filmech s postavou Jamese Bonda.

Tím prvním filmem byla dnes ikonická bondovka „Goldfinger," ve které se Aston Martin pochlubil i několika speciálními hračkami z nadstandardní výbavy od Q. A stejné hračky by mělo nabídnout i 25 staro-nových Astonů, na jejichž výrobě momentálně spolupracují lidé ze společnosti EON Production. Samotná konstrukce pak probíhá v závodu Newport Pagnell, kde se mezi lety 1963 až 1965 vyráběly i originální Aston Martiny DB5.

První kus novodobého „Goldfinger DB5 Continuation" série  se speciální výbavou inspirovanou filmem už ale pomalu začíná nabírat ty správné tvary a pod jeho kapotou se objevují skutečně neobvyklá vylepšení. S těmi pomáhá i specialista na zvláštní filmové efekty Chris Corbould, který úpravy vymýšlí a následně i zkouší jejich funkce.

A co všechno by vlastně měl speciální Aston Martin nabízet? V zadní části exteriéru se počítá se zařízením na vytváření kouře, replikou systému na rozstřikování oleje (v tomto případě vody), otočnou registrační značkou se třemi čísly, simulovanými přednímu kulomety, zadním neprůstřelným štítem a předními beranidly ukrytými v nárazníku.

Interiér by měl nabídnout simulovanou radarovou mapu se sledováním bodu, telefon integrovaný do dveří, hlavici řadící páky se speciálním tlačítkem, speciální přepínače ve středovém panelu i loketní opěrce a speciální úložný prostor na zbraň pod sedadlem.

„Hlavní výzvou pro nás bylo přepracovat technické vychytávky z filmového světa a přenést je do spotřebitelského produktu," uvedl Corbould. „Ve filmovém světě máme v určitých aspektech povoleno 'podvádět'. Například máme čtyři rozdílná auta pro zástavbu čtyř různých věcí. A takový luxus u těchto DB5 samozřejmě nemáme, neboť musíme dostat všechny úpravy do jednoho auta."

zdroj: youtube.com

Pro konstruktéry se tak bezesporu jedná o poměrně náročnou práci, což se ostatně promítlo i do cen. Každý z 25 plánovaných kousků DB5 „Goldfinger" má totiž vyjít na 2.75 milionu liber a to před zdaněním. Tedy okolo 81,7 milionu korun bez daně! 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy